Diyeti Neden Sürekli Bozuyorum?

Diyet yapmak birçok kişinin kâbusu haline geldi günümüzde. Diyetin d’sinden bahsetmek istemeyenler vardır. Pazartesi başlayıp, hafta sonunu göremeyen diyetler çoktur birçok insanın hayatında. Bu durumun kişiden kişiye değişen birçok içsel ve dışsal faktörleri vardır elbette. Ama yalan yanlış diyetlerle vücut bir süre sonra çıkmaza girip kilo vermeye duyarsız hale gelip kendini bloke edebiliyor. Bu nedenle aşağıdaki yazıyı okuyarak kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Konsantrasyon ve Motivasyon Önemli

Öncelikle diyet olayını kafanızda halledin, beyninizi buna göre kodlayın. Diyete bir zorunluluk gibi değil hayatınızın bir rutini gibi bakmaya çalışın. Çünkü stres daha fazla kilo depolanmasına yol açabilmektedir. Rahat olmak en doğru yoldur bu konuda. Mesela ilk iki haftadan sonra bir gün çok abartmamak kaydıyla ufak bir kaçamak yapılabilir. Bu hem dayanamayıp diyeti bozmanızı engeller hem de kendinizi ödüllendirerek yola daha kendine güvenli devam etmenizi sağlar. Örneğin haftada bir defa çikolata (bitter olanı daha masumdur)tüketip bu işin o kadar da sıkıcı olmadığının sinyalini vücudunuza verebilirsiniz. Bunun dışındaki zamanlarda kuru meyveler size tatlı ihtiyacı konusunda yardımcı olacaktır. Örneğin; kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm bu yardımcılardan bazılarıdır.

 Ani Açlık Krizlerine Son

 Ayrıca yediğiniz yiyeceklerde de çok iş var diyeti sürdürebilme başarısında. Uzmanlara göre kan şekerini dengeleyen ve uzun süre tok tutan yiyecekler tercih edilmeli bu safhada. Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse; Glisemik indeksi yüksek gıdalar vücudumuzda hızlı bir şekilde kana geçip glikoza çevrilirler bu da kan şekerinde ani yükselmelere sebep olur ki bunlardan uzak durulması şiddetle tavsiye edilir. Glisemik indeksi düşük gıdalar kan şekerini uzun süre dengede tutar ve ani açlık krizlerine engel olur.

Glisemik İndeksi Düşük Olan Gıdalar

 • Kuru baklagiller
 • Brokoli
 • Balık
 • Soya fasulyesi
 • Tarçın

Glisemik İndeksi Yüksek Olan Gıdalar

 • Hazır meyve suları
 • Hamur işleri
 • Pekmez, bal
 • Pirinç pilavı
 • Makarna
 • Muz
 • Beyaz ekmek
 • Patates

Diyet sırasında bu listedeki gıdalardan glisemik endeksi yüksek olan gıdalardan uzak durulmalıdır.

Herkesin Vücut İhtiyacı Farklıdır

Bir başka konuda kendi vücudunuzun ihtiyaçlarına göre diyet yapmaktır. Yani her insanın parmak izi nasıl farklıysa vücutlarının yiyeceklere verdiği tepkilerde farklılık gösterir bu yüzdendir ki sağdan soldan duyulan çakma diyet listelerindense ya yediğiniz oranları yarıya düşürüp ara öğünlerle destekleyerek ya da kan değerlerinizi göz önünde tutup sizi daha sağlıklı kilo vermeye götürecek bir uzman desteğiyle yola çıkmak gerekir.

Spora Yakın Tartıya Uzak Olun

Uzmanlara göre hafif sporlarla diyeti desteklemek en sağlam yol. Çünkü doğru tekniklerle yapılan sporla desteklenen diyetlerde kastan değil, yağdan kilo kaybedilir. Her gün yapamasanız bile haftada üç gün yarımşar saatlik egzersiz programları size yardımcı olacaktır. Ayrıca bu diyet sürecinde her gün tartıya çıkılmaması gerektiği uzmanlarca söylenir. Diyetin ilk zamanlarında bir yâda iki kilo iniş çıkışlar normaldir.

Siz Diyetteyken Metabolizmanız Yavaşlar

Diyete başladığınız ilk aylarda 4-5 kilo verilebildiği halde zamanla bu oranlar azalabilir, hatta durma noktasına gelebilir. Bu aşamada sakın panik yapmayın, pes etmeyin. Bu duraklamaların sebebi metabolizmanızın sizin gönderdiğiniz uyaranlara verdiği tepkidir. Yani siz yemeği azalttıkça vücudunuzda kendini buna uydurmaya çalışarak daha az enerji harcamaya programlar metabolizmanız daha az çalışmaya başlar. Bu durumu azar azar ve sık sık yiyerek ya da bir uzmana danışarak atlatabilirsiniz. Asla yanlış metot uyguladığınızı düşünerek şok diyetlere başvurmayın, ya da diyetin işe yaramadığını düşünerek bırakmayın. Unutmayın ki ayda bir kilo vermek bile tekrar eski kilolarınıza dönmekten iyidir. Bu süreçte önemli olan moralinizi yüksek tutmanızdır. Çünkü stres ve üzüntü vücutta yağ depolanmasına sebep olabilmektedir. 

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Diyeti Neden Sürekli Bozuyorum? için yorumda bulun

  Diyeti Neden Sürekli Bozuyorum? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyeti Neden Sürekli Bozuyorum? için ilk yorumu yapabilirsin.