Karatay Diyeti ile Sağlıklı Kilo Verme

Karatay diyeti, sağlıklı beslenmeye dayanan bir diyettir. Karatay diyetinin yaratıcısı Canan Karatay da, bir diyet değil hastalıklardan korunmanızı sağlayan sağlıklı beslenme programı olarak tanımlamakta.

Karatay Diyetinin Farkı Nedir?

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın önerdiği Karatay diyeti ile hem yemek yiyip hem kilo vermek mümkün. Diğer diyet önerilerinde olduğu gibi aç kalmadan istenilen görünüme sahip olmak Karatay diyetini daha da çekici kılıyor.

Pek çok diyette sadece belirli bir ürün ağırlıklı olarak tüketilerek kilo verilmeye çalışılmaktadır. Karatay diyetinin farkı ise şeker ve ekmek tüketmeyip, geri kalan ürünlerden istediğiniz kadar yiyebilmenizdir. Karatay diyetinin avantajlarından biri de diğer diyetlerin çoğunda yasak olan tereyağı, pastırma ve sucuk gibi yiyeceklerden istediğiniz kadar tüketebilmenizdir.

Karatay diyeti kilo verme işinin bir bütün halinde ele alınması gerektiğini söylemektedir. Şeker ve ekmek yemeyi kesmek dışında, yürüyüş yapmak, günde yaklaşık 2,5 litre su içmekte gerekmektedir. Ayrıca akşamları saat sekizden sonra yemek yememeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Karatay Diyetine Göre Neler Tüketmeliyiz?

Karatay diyeti sabah kahvaltılarında bitki çaylarının tercih edilmesi gerektiğini, mutlaka ve mutlaka bir haşlanmış yumurta, 1 avuç meyve ve 1 avuç ceviz veya badem yenilmesi gerektiğini söylemektedir. Bunun yanında istenildiği kadar zeytin,  peynir, tereyağı ve menemen yenilebilmektedir.

Öğle yemeği için en vazgeçilmez yiyecek ettir. Karatay diyeti öğle öğünlerinde protein alımı için pirzola, ızgara köfte, balık gibi yiyeceklerin tüketilmesinin şart olduğuna değiniyor. Aynı zamanda öğle yemeğinde olmazsa olmaz yiyeceklerden biri de yoğurttur. Mutlaka yoğurt ve sebze yemeği yenilmelidir.

Akşam yemeğinde, yine öğle yemeğinde olduğu gibi et yemeği ve sebze yemeği tüketmeye çalışılmalıdır. Ancak bunun yanı sıra baklagiller ve bulgur gibi glisemik indeksi düşük yiyecekler, havuç ve patates gibi nişasta içerikli sebzeler dışında kalan sebzeler tüketilebilir. Bol mevsim salata da sofrada bulunması gereken yiyeceklerdendir.

Karatay Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Bu diyet sayesinde istenilen kiloya ulaşıldığı gibi bu kiloyu uzun süre muhafaza etmekte mümkündür. Diyetle verilen kiloların daha sonra geri alınması söz konusu değildir.

Eğer bu diyet çok dikkatli bir şekilde uygulanırsa ayda yaklaşık 13 kilo verilebilmektedir. Diyeti uygulayanların yaptığı yorumlara göre ayda ortalama 5-8 kilo verildiği görülmüştür.

Bu diyet şeklinde herhangi bir olumsuz etki bulunmamaktadır. Canan Karatay bu diyetin bir yaşam tarzı haline getirilmesi gerektiği ve bu şekilde çok sağlıklı bir hayata sahip olunacağını söylemektedir.

Karatay diyetindeki en önemli husus sabretmektir. Çünkü bu diyet ile birdenbire kilo vermek mümkün değildir. Zaten bunu mümkün kılan diyetlerde oldukça sağlıksızdır. Karatay diyetinde ilk evrede metabolizma daha fazla kilo almamaya başlıyor. İkinci evrede durgun dönem başlıyor bu dönemde kilo alınmıyor veya verilmiyor ve son evrede kilo verme başlıyor.

Karatay Diyeti Nasıl Bu Kadar Etkili?

Karatay diyetinde rahat rahat yemek yiyip nasıl bu kadar kilo veriliyor diye merak edilebilir. Öncelikle şöyle söylenebilir ki, bugüne kadar yapılan diyetlerde temel nokta az yiyip aç kalmaktır. Oysaki son zamanlarda yapılan araştırmalarda anlaşıldığı üzere aç kalmak kilo vermenin önünde en büyük engeldir. Ayrıca çok da tehlikeli bir durumdur. İlk başlarda işe yarıyormuş gibi görünüp bir miktar kilo verdiriyor. Fakat sonralarda kilo verme durduğu gibi kilo alımı başlıyor. Aç kalınan durumlarda beyin vücuda kıtlık durumu yaşadığının sinyallerini veriyor. Bu sinyal verildikten sonra beyin metabolizmanın hareketlerini yavaşlatıyor ve vücut bu sinyalden sonra aldığı bütün besinleri depolamaya başlıyor. Zaten uzun süre aç kalmayı gerektiren diyetlerde insanlar bu diyeti çok uzun süre uygulayamıyorlar. Sürekli aç olma durumu insanları mutsuz ediyor.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Karatay Diyeti ile Sağlıklı Kilo Verme için yorumda bulun

    Karatay Diyeti ile Sağlıklı Kilo Verme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karatay Diyeti ile Sağlıklı Kilo Verme için ilk yorumu yapabilirsin.