Kas Kaybetmeden Kilo Vermek

 Kas kaybetmeden kilo vermek birçok kişinin hayalidir çünkü kaslar, vücudun dış görünüşü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Kadın ya da erkek olsun fark etmeksizin estetik kaygısı her zaman vardır. Estetik bir görünüm için birçok diyete başvurulur fakat bu diyetleri uygularken sağlığa da dikkat etmek gerekir.

Özellikle fazla kilolardan kilo vermek için yapılan diyetlerde kas kaybetmemek gerekir çünkü kaslar metabolizma hızını etkiler. Üstelik kas kaybettiğinizde hayal ettiğiniz vücuda değil sarkmış bir vücuda ve çökmüş bir yüze sahip olursunuz.

Diyet yaparken önemli olan çok fazla kilo vermeniz değildir. Yaptığınız diyetlerle bir anda çok fazla kilo verdiğinizde bu kilolar çoğu zaman kaslardan da gider. Bu nedenle gelişi güzel ve “mucize diyet” adlı diyetleri uygulamadan önce diyetisyen ile görüşmeniz gerekiyor.

Size uygun bir diyetle çok az kilo verseniz bile daha sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Kas Kaybetmeden Kilo Vermek Mümkün mü?

Kas kaybetmeden yağ oranı düşürmek doğrudan kilo vermek anlamına gelmektedir. Kas kaybı yaşamadan kilo verebilmeyi mümkün kılan birçok yol bulunmakta ve size düşen bu yolları denemektir.

En sağlıklı yöntemlerle doğru hamleler yapıldığında vücudun kas kaybı yaşamadığı aksine daha kolay şekil aldığı dikkat çeker.

Vücut şeklinden bir şey kaybetmek istemeyen kişiler önce yağlardan arınmanın doğru yolunu bulmalıdır.

Vücut yağ yerine kas kaybettiğinde ortaya beklenmedik görüntüler çıkacaktır. Buna engel olabilmek adına sağlıklı zayıflama yolları denenmelidir.

Kas kaybı, zayıflama sürecinde olan birçok kişinin kaygı duyduğu bir konudur. Özellikle çok fazla kilosu olan ve bu kilolardan kurtulmayı amaçlayan kişiler endişelenebilmektedir.

Hem endişe duymamak hem de kısa sürede istenilen sonuca ulaşabilmek adına kasları korumayı öğrenmek gerekir.

Kas Kaybetmeden Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Tartıldığınızda kilo verdiğinizi fark edebilirsiniz fakat kilo verdiğiniz halde bel çevrenizde 1 santim bile incelme olmadıysa, dikkatli olmalısınız! Verdiğiniz kilolar kaslardan gidiyor olabilir.

Metabolizmanızın çalışması ve vücudunuzun günlük fonksiyonlarını gerçekleştirmesi için enerjiye ve kaslarınıza ihtiyacınız var. Kas kaybetmeden kilo vermenin birkaç basit yöntemi var.

Diyet yaparken bitkisel proteinlerin ihmal edilmemesi gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü vücudunuza ne kadar sağlıklı protein alırsanız o kadar sağlıklı kaslara sahip olursunuz. Üstelik böylece kaliteli kilo vermiş olursunuz.

Kuru fasulye, nohut gibi bakliyatlar bitkisel proteinlere sahiptir. Diyetinizde haftada 2 veya 3 defa yer verin. Tam buğday, tam tahıllı veya çavdar ekmeği tüketin.

Bazen ekmek yerine bulgur pilavı veya kepekli makarna tüketebilirsiniz. Tek tip beslenmeyin, diyetinizde bazen değişikliklere gidin.

Diyetinizde bir öğünü değiştirseniz bile bu sağlıklı kilo kaybetmenize yardımcı olacaktır.

Karbonhidrat Alarak Kasları Korumak Mümkün mü?

Kastan kilo vermek nasıl anlarız, dışarıdan anlaşılır mı soruları merak edilebilmektedir. Kastan kilo vermemek için ne yapmalı sorusu da en az bu sorular kadar merak edilmektedir.

Kişinin kaslarını muhafaza ederken diğer yandan istediği gibi zayıflamasını sağlayan en temel unsur insülindir. Vücut, enerji ihtiyacını insülin hormonuyla karşılamaktadır.

Hormonun salgılanabilmesi içinse öncelikle vücuda karbonhidratın girmesi gerekmektedir.

Karbonhidrat giren vücutlarda enerji konusunda herhangi bir kayıp yaşanmamaktadır.

Kaybedilen kasların geri kazanılması çok zor olduğu için verirken temkinli olmak önemlidir.

Doğru karbonhidratlar alındığında kaslar gelişmeye başlamakta ve gelişen kaslarla beraber vücut yağlardan yakmaktadır.

Kilo Verirken Kas Yerine Yağ Yakmak İçin Hangi Karbonhidratlar Yenmeli?

Yağdan kilo verdiğimizi nasıl anlarız, kaslarım mı eriyor yağlarım mı endişesi duymadan kilo vermek isterseniz doğru beslenmelisiniz.

esin kümesinin en temel elemanlarından biri olan karbonhidratlar bu açıdan önemlidir çünkü karbonhidratlar doğru yendiğinde doğrudan yağdan yakılmaktadır.

diyette kas kaybetmemek için ne yapmalı? kas kaybetmeden kilo verme diyet listesi işe yarar mı?
diyette kas kaybetmemek için ne yapmalı? kas kaybetmeden kilo verme diyet listesi işe yarar mı?

Önerilen en temel karbonhidratlar yararlı olanlardır. Makarna, patates, tam tahıllı ürünler, ceviz gibi besinler yararlı karbonhidratlar olarak bilinmektedir.

Yanında süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, muz ya da çilek yiyerek de doğru karbonhidratları aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Yağ Tüketmek Kas Kaybını Arttırır mı?

Kilo vermeden yağ yakımı mantığı birçok kişinin sahip olduğu mantıktır. Kilo vermek isteyen ya da istemeyen herkes kaslarını korurken yağlarından kurtulmak ister.

Yağlardan kurtulmayı mümkün kılan durumlardan biri de beslenmedir. Birçok kişinin yanlış bildiği beslenme kuralları, kasları muhafaza etmek yerine eritir. Bu yanlışlardan biri de yağ tüketimidir.

Kilo vermek için yağ tüketimini azaltmak fayda sağlayacaktır ancak tamamıyla bırakmak doğru değildir.

İnsan vücudunun her besin grubuna ihtiyacı vardır. İhtiyaç duyulan gruptan biri de yağlardır.

Kasları koruyup yağlardan kilo vermek için doğal yağları tüketmeniz gerekir.

Ne kadar doğal yağ kullanırsanız vücudunuz o kadar sağlıklı çalışacaktır. Kilo verme sürecinde bu dengeyi sağlamak önemlidir.

Kilo Verirken Kas Yerine Yağ Yakmak İçin Öğün Sayısı Kaç Olmalı?

Yağdan kilo nasıl verilir sorusunu soran kişilere doğru beslenme cevabı verilebilir.

Doğru şekilde beslendiğiniz zaman vücudunuz yağ yakımını hızlandıracak ve kilo vermek sizin için daha kolay bir hal alacaktır.

Kilo verirken kas yerine yağ yakmak isteyenler öncelikle besin sürelerini ve miktarlarını iyi ayarlamalılar.

Günlük öğün sayınız 3 ise ve bir sonraki öğüne çok aç giriyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Kilo vermek için öğün sayısını değil porsiyon boyutunu azaltmak gerekir.

Kişi hem kaslarını korumak hem de kilo vermek niyetindeyse kesinlikle en az 5 öğün yemek yemelidir.

5 öğünde doğru besinleri tercih etmek, ara öğün ile sağlıklı beslenmek, kasların muhafaza edilebilmesi açısından çok önemlidir.

Düşük Kaloriden Kaçının!

Çok düşük kalorili diyetleri arada 1 veya 2 gün uygulayın, uzun sürdürmeyin. Bu tarz diyetlerde vücudunuz kalori oranı düştüğü için enerjisini kaslarda depo edilen şekerden sağlayacaktır. Bu da kas kaybına sebep olur.

Üstelik çok düşük kalorili diyetler, bağışıklık sisteminin bozulması, depresyon, böbrek ve karaciğerin yükünün artması, yüksek kolesterol, adet düzeninin bozulması gibi sorunlara yol açar.

Vücudun dengesi bir kez bozulduktan sonra kasların erimesi çok daha kolay olmakta ve hastalıkla beraber doğru zayıflama yolu izlenememektedir.

Kısa süre içerisinde hem sağlıklı hem de keyifli zayıflık için beslenmeye önem verilmesi gerekmektedir.

Yüksek kalorili besinleri doğru şekilde tükettiğinizde size kilo yerine kas desteği sağladıklarını görebilirsiniz.

Sıvı Alımı Kas Yerine Yağ Yakımını Hızlandırır mı?

Gün içerisinde 1 bardak su içen kişi ile 2 litre su içen kişi çok farklıdır. 2 litreden fazla su tüketmeniz halinde vücudunuz yağ yakma konusunda son derece profesyonel olacaktır.

Ne kadar çok yağ yakmak isterseniz günlük sıvı alımınıza da o kadar özen göstermelisiniz.

Sıvı alımından kasıt doğal meyve suları ve sudur. Asitli, kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak kalınmalıdır. Vücut bu sayede kasları geliştirecek, yağlardan kurtulacaktır.

Kas Yerine Yağ Yakmak İçin Egzersiz İşe Yarar mı?

Spor yaparken kas kaybını önlemek oldukça önemlidir çünkü kişi egzersizle beraber vücudunda nelerin değiştiğini kontrol edemeyebilir.

Kas kaybı ortaya çıktığında vücudunuz zayıflar fakat istediğiniz görüntüyü bir türlü elde edemezsiniz. Buna engel olabilmek için doğru egzersizleri doğru şekilde yapmaya gayret göstermelisiniz.

Kas yerine yağ yakmak isteyenler öncelikle ağırlık kaldırmalılar. Ağırlık kadınlar için de erkekler için de mümkün bir egzersizdir.

Her ne kadar yalnızca erkeklere özel gibi görünse de vücut ağırlığına bağlı olarak kadınların da ağırlık kaldırabilmesi mümkündür.

Ağırlık kaldırmak, kasları besleyen en önemli egzersizdir. Hızlı sonuç almayı ve kasları hızlı şekilde korumayı mümkün kılmaktadır.

Kardiyo İle Kas Yerine Yağ Yakılır mı?

Kas kaybı nasıl telafi edilir, kaslarım eskisi gibi olacak mı tarzında olumsuz durumları yaşamamak için öncelikle doğru zayıflamayı bilmek gerekir.

Doğru zayıflamaya giden yol ise doğru egzersizden geçmektedir. Kardiyo egzersizlerinin bu konuda çok büyük yardımı dokunduğu görülmektedir.

Kişi, kas kaybetmemek için kardiyo egzersizlerini yaptığında kısa zaman içinde istediği gibi sonuç alabildiğini fark eder.

Özellikle kaslarda erime, görsel çirkinlik gibi endişeleri olanlar haftanın en az 2 gününü kardiyo egzersizleri ile geçirmelidir.

Her kardiyo egzersizinin kendine göre faydası vardır. Vücudunuza, ağırlığınıza, kilo vermek istediğiniz zamana göre ayarlama yaparak hızlı şekilde kardiyo egzersizlerinizi planlayabilirsiniz.

Kilo Verirken Kas Yerine Yağ Yakmak İçin Ne Kadar Egzersiz Yapılmalı?

Kas oluşumu için gerekenler incelendiğinde karşınıza doğrudan egzersizler çıkacaktır. Egzersizin kas gelişimi için önemi büyüktür ancak önemli olan dengeli ve yeterli miktarda egzersiz yapmaktır.

Her egzersiz kilo verdirmeyeceği gibi kas gelişimini de desteklemez. En az egzersizin türü kadar süresi de kas gelişimini etkilemektedir.

Kişi, kas kaybetmemek adına düzenli egzersizi alışkanlık haline getirmek durumundadır.

Düzenli egzersiz için günde en az 45 dakika spor yapılması önerilmektedir. Önemli olan 45 dakikanın sonuna gelindiğinde dinlenilmesidir.

Aralıksız şekilde 2 saat boyunca egzersiz yapılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir çünkü aşırıya kaçmak kas kaybettirecektir.

45 dakika yaptıktan sonra dinlenmek kaslar için yeterlidir.

Kasları Korumak İçin Egzersiz Sonrası Ne Yapmalı?

En az egzersizlerin kendi kadar önemli olan konu öncesi sonrası hazırlıklardır. Egzersiz yapmaya başlamadan önce vücudunuzun hazır olduğundan emin olmalısınız.

Hazır olan vücut yağ yakımını hızlandırırken diğer yandan kasları koruma altına alacaktır. Egzersiz sonrasında yapılacak olan hamle de bu açıdan önemlidir.

Egzersiz sona erdiğinde protein alırsanız kaslarınızın gelişim performansını %100 arttırırsınız. Birçok sporcunun egzersiz sonrasında protein tozu kullanmasının nedeni budur.

Protein tozu yerine doğal proteinleri tüketmeniz kaslarınızın sağlıklı şekilde korunmasına yardımcı olacaktır.

Uyku Kas Yerine Yağ Yakımını Hızlandırır mı?

Kaslar yerine yağlardan kurtulmak isteyen birçok kişinin aklına dahi gelmeyen konulardan biri de uykudur.

Doğru miktarda, düzenli şekilde uyumayan vücudun yağ biriktirdiği görülmektedir.

Kişi, yeterince uyuması halinde vücudunun kaslarını koruyarak yağlarını yaktığı tespit edilmektedir. Aksine çok fazla uyumak ya da çok az uyumak yağ depo etmeyi desteklemektedir.

Kişinin kas gelişimi açısından yeterince uyuması, uyku konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

Yorum yapın