Kas Kaybetmeden Kilo Vermek

Bayanların estetik kaygıları her zaman vardır. Estetik bir görünüm için birçok diyete başvururlar. Fakat bu diyetleri uygularken sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. Özellikle fazla kilolardan kilo vermek için yaptığınız diyetlerde kas kaybetmemeniz gerekir çünkü kaslar metabolizma hızınızı etkiler. Üstelik kas kaybettiğinizde hayal ettiğiniz vücuda değil sarkmış bir vücuda ve çökmüş bir yüze sahip olursunuz.
Diyet yaparken önemli olan çok fazla kilo vermeniz değildir. Yaptığınız diyetlerde bir anda çok fazla kilo verdiğinizde bu kilolar çoğu zaman kaslardan da gider. Bu nedenle gelişi güzel ve “mucize diyet” adlı diyetleri uygulamadan önce diyetisyen ile görüşmeniz gerekiyor. Size uygun bir diyetle çok az kilo verseniz bile daha sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Kas Kaybetmeden Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?
Tartıldığınızda kilo verdiğinizi fark edebilirsiniz fakat kilo verdiğiniz halde bel çevrenizde 1 santim bile incelme olmadıysa, dikkatli olmalısınız! Verdiğiniz kilolar kaslardan gidiyor olabilir.
Metabolizmanızın çalışması ve vücudunuzun günlük fonksiyonlarını gerçekleştirmesi için enerjiye ve kaslarınıza ihtiyacınız var. Kas kaybetmeden kilo vermenin birkaç basit yöntemi var.
Uzmanlar, diyet yaparken bitkisel proteinlerin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor. Çünkü vücudunuza ne kadar sağlıklı protein alırsanız o kadar sağlıklı kaslara sahip olursunuz. Üstelik böylece kaliteli kilo vermiş olursunuz. Kuru fasulye, nohut gibi bakliyatlar bitkisel proteinlere sahiptir. Diyetinizde haftada 2 veya 3 defa yer verin. Tam buğday, tam tahıllı veya çavdar ekmeği tüketin. Bazen ekmek yerine bulgur pilavı veya kepekli makarna tüketebilirsiniz. Tek tip beslenmeyin, diyetinizde bazen değişikliklere gidin. Diyetinizde bir öğünü değiştirseniz bile bu sağlıklı kilo kaybetmenize yardımcı olacaktır.

Düşük Kaloriden Kaçının!
Çok düşük kalorili diyetleri arada 1 veya 2 gün uygulayın, uzun sürdürmeyin. Bu tarz diyetlerde vücudunuz kalori oranı düştüğü için enerjisini kaslarda depo edilen şekerden sağlayacaktır. Bu da kas kaybına sebep olur. Üstelik çok düşük kalorili diyetler, bağışıklık sisteminin bozulması, depresyon, böbrek ve karaciğerin yükünün artması, yüksek kolesterol, adet düzeninin bozulması gibi sorunlara yol açar.

Ayrıca kas kaybetmeden kilo kaybetmek için 45 – 60 dakika egzersiz yapmaya da özen göstermelisiniz. Egzersizler sırasında kendinizi çok yormamaya ve her gün yerine bir gün arayla yaparak kaslarınızı dinlendirmeye özen göstermelisiniz. 

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kas Kaybetmeden Kilo Vermek için yorumda bulun

    Kas Kaybetmeden Kilo Vermek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kas Kaybetmeden Kilo Vermek için ilk yorumu yapabilirsin.