Mekik Çekerek Göbek Eritme

Öncelikle mekik çekme aşamasına gelmeden önce kilo vermek gerekir. Mekik hareketi göbek bölgesinde ki yağların yakışını sağlamaz. Göbek bölgesini sıkılaştırarak, baklava denilen kısımların oluşmasını sağlayarak göbeği yok etmeyi hedefler. Ayrıca oluşacak karın kasları bel bölgesinin ve omuzların yükünü azaltarak bel ağrılarını hafifletecektir. Göbek bölgesinde ki yağlanma dıştan bakıldığında sporla giderilir belki ama göbek yağlanması demek iç organların da yağlanmış olması demektir. Öncelikle sağlıklı kilo vererek organların yağlanmasından kurtulmak gerekir.
 
Mekik çekmeye başlamadan önce kasların zarar görmemesi için mutlaka ısınma hareketleri yapın. Mekik bitiminde de ısınma hareketlerini tekrar etmelisiniz. Öğün üzerinden en az 2 saat geçtikten sonra kekik çekmeye başlanmalı. Mekik çekme esnasında da sıvı alımını ihmal etmeyin. İlk başlandığında set olarak sayıyı az tutmalısınız. Zaman geçtikçe set sayılarını artırarak ilerlemeye özen gösterin. 10’luk setler halinde 3 set ile başlayabilirsiniz. Mekik çeşitlerinden hepsini uygulayabilirsiniz. Bunlar; yan mekik, yarım dönüş mekik, çapraz bacak mekiğidir.
 
Yan Mekik: Ayaklar yerdedir. Eller başın arkasında sırayla sağa ve sola dönüşler şeklinde yapılmalıdır.
 
 
 
Yarım Dönüş Mekik: Kendini yukarı çekerken vücudunuzu bir kalkışta sağa ve diğer kalkışta sola hareket ettirmelisiniz.
 
 
Çapraz Bacak Mekiği: Ayaklar havada olacak ve bacaklar üst üste gelecek şekilde yerleştirilir. Hem kendini yukarı çekmeli hem de bacaklarını kendinize doğru çekmelisiniz.
 
 Doğru Mekik Nasıl Çekilir?
 
 
 • Sırtüstü uzanın. Mekik çekilen zeminin yumuşak ve düz olmasına özen gösterin. Egzersiz minderlerini kullanabilirsiniz.
 • Dizleri 90 derece bükmelisiniz. Ayrıca bacaklar birbirinden ayrı durmamalıdır.
 • Ellerinizi boyun arkasına yerleştiriniz ama parmakları birbirine kenetlememelisiniz. Bu şekilde boyuna hasar verebilirsiniz. Başınızı öne iterek kendinizi kaldırırsanız karın kasları gereğinden az çalışmış olur. Vücudu karın kasları ve omurların desteği ile kaldırmalısınız.
 • Mekik hareketine yavaş başlanmalı ve tempolu olarak artırılmalıdır.
 • Kendini kaldırdığınız esnada nefes verip, uzandığınızda nefes alın. Böylece kaslara oksijen sağlayarak mekiğin daha faydalı olmasını sağlamış olursunuz.
 • Yukarı kalkarken tam anlamıyla dizlere değmemelisiniz. Yerden 30 cm kadar uzaklaşmalısınız. Yeni başlamışsanız bu açıyı düşürebilirsiniz. 

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. myth2012 dedi ki:

  yazınız için çok teşekkür ediyorum mekik çekmeye başladım sizin sayenizde.

 2. Bilal Can dedi ki:

  işte bu benim zayıflama yöntemim. her gün mekik sayısını arttırarak yapıyorum. ama düzenli bir şekilde yapmak gerekli

 3. Furkan Oymak dedi ki:

  Bilal Can arkadaşıma katılıyorum ilk gün 20 tane ise sonraki gün 25 e zorlayarak ciddi rakamlar elde edebilirsiniz

 4. Metin Pınar dedi ki:

  Mekik çekmek bana çok zor geliyor. Hiçbir zaman istediğim gibi yapamıyorum. Çok düşük sayılarda karnıma kramplar girmeye başlıyor adeta. Daha basit hareketler yok mu aynı işi görecek?

 5. Zayıflama İksiri dedi ki:

  Metin Bey, göbek eritme hareketleri yazımızda pek çok farklı hareket de mevcuttur.

 6. su istanbul dedi ki:

  bu hareketleri alet kullanarak da yapsak aynı işi görür mü acaba? tv de reklamlarda çıkan mekik çekmeye yardımcı aletler işimizi kolaylaştırıyor gibi ama yararı olmayacaksa almaya gerek yok.

 7. Zayıflama İksiri dedi ki:

  Bu aletlerin, yanlış kullanımı ile sakatlanma riski gerçekten büyük.
  Etkisinde de azalma oluyor.
  O nedenle, mümkün oldukça aletsiz kullanım çok daha iyi olacaktır.

 8. orhan aslan dedi ki:

  elleri boyna dolayarak çekilen mekikte zararlı bildiğim kadarı ile. önde birleştirmek gerikiyor elleri.

 9. nahicnamay dedi ki:

  1000 mekik çekerek bize hava atabileceğini öğrendim