Obezite Kader Değildir

İnternet sitelerinde, haberlerde bu hastalığın gelecekte kanserden daha tehlikeli bir hâl alacağını duyduk, duyuyoruz ve eminim duymaya da devam edeceğiz.

2008 yılında obezite sayısı 400 milyon, aşırı kiloya sahip 1,4 milyar insan var iken; bu sayı 2015 yılında 700 milyon obeze fazla kilolu birey sayısı da 2,4 milyara çıkmıştır.

Bu verilen istatistiklerde duyduğumuz bilgileri kanıtlar nitelikte. Tüm dünyada obeziteye karşı savaş başlatılmıştır. Ne derece işe yaradığı ise; meçhul. Bu hastalığın en büyük nedeni ise tembellik.

Obezitenin Asıl Nedeni
Spor salonuna giderken, 15 basamak çıkmak yerine yürüyen merdiveni kullanan insanlar olduğu sürece Dünya bu hastalıkla boğuşmaya devam edecektir.Her şey zihinde başlıyor. Sizin için yapabileceğimiz, kilolu olmanın dezavantajlarını söyleyerek içinizde fazla kilolarından şikâyetçi olan varsa(ki mutlaka vardır) onları motive edip sağlıklı yaşama ilk adımı atmaları için motive etmek olacaktır.

Kilolu Bir İnsanın Hissettikleri
Fazla kilolu insanlar, girdikleri ortamda kilolarıyla doğru orantılı bir grafikle dikkat çekme potansiyeline sahiptirler. Dikkat çekmek iyi bir durum olabilir ama negatif yönde dikkat çekmek sinir bozucudur, hele ki kilolu bir kişi için.

Şimdi, gözlerinizi kapatın ve hayal kurun. Hiç böyle bir durumda kaldınız mı? Eğer, kilolarınıza dur demezseniz, hiç beklemediğiniz bir anda gerçekler yüzünüze vurabilir.

Düşünün; 160 cm boyundasınız ve tamı tamına 120 kiloya sahipsiniz. Düşünemediyseniz böyle bir görünümünüz olacak.


Dışarıya çıkmışsınız ve 12 saattir bir şey yemiyorsunuz. Gezinirken(bu kiloyla çok zor olsa da) canınız fena halde pizza çekti ve hemen bir cafeye girdiniz. Zor da olsa bir sandalyeye oturdunuz ve siparişinizi verdiniz. cafedekilerin düşüncelerini sizin için yazalım.
 • 200 kilo olmuş halâ pizza yiyor.
 • Hemen kaçalım yoksa bizi de yer.
 • Yazık be!

Kimse sizin 12 saattir bir şey yemediğinizi bilemez. Çevredekiler için o an sadece siz ve fazladan sahip olduğunuz 64 kilo vardır.

Obez bir kişinin hissetiklerini daha iyi anlamanız için başka bir ana daha gitmek gerekirse;

Uzak bir yere gitmek için evinizden çıktınız. Metroya, tramvaya veya dolmuşa bindiğinizi düşünün. Bütün yolcuların odağı ve o an ki sohbet konusu siz olursunuz. Ne kadar etik olmadığını bilseler de, kilolarınız hakkında konuşmaktan kendilerini alamazlar. Yaşınızdan dolayı yer veriyorlarsa sorun olmaz ama genç olduğunuz halde kilonuz için yer veriyorlarsa, bu durum utanç verici olabilir.
Bazı insanların doğuştan veya kazada kaybettikleri uzuvlarından dolayı engelli birey olmaları onları utanç verici yapmaz. Çünkü herkes bir engelli adayıdır ve bu durum kişinin elinde değildir ama sizin tek engeliniz fazlalıklarınız.

Eğer ki bayansanız zayıfladığınız zaman güzelliğinizin 10 kat artacağı, bay iseniz de hanımlar kadar olmasa da karizmanızın 9 kat artacağı garanti. Ancak, sakın pazartesi akşamı diyete başlayıp, salı sabahı bozanlardan olmayın. Zayıf olmanın avantajlarını ve büyük bir iş başarıp çevrenizden alacağınız takdiri düşünün. Zihninizde her şey netleştikten sonra sağlıklı bir hayata keyifli bir merhaba deyin.

Misafir Yazar; Batuhan Erkoç

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Adsız dedi ki:

  Yazinizi cok begendim etkikeyici bir üslup kullanmışsnz yazilarinizin devamini bekliyorum..

 2. Adsız dedi ki:

  Profesyonel birinden güzel bir diyet programi ariyordum lutfen yardimci olun hocam …

 3. Emre Kesilmez dedi ki:

  Bu yorum yazar tarafından silindi.

 4. Adsız dedi ki:

  Batu Han bey yazınızı çok beğendim ama bu kadar güzel bir yazının devamının da gelmesini bekliyorum. siteyi allak bullak ettim ama başka yazınız yok. Bu kibar ve esprili söylemlerinize gerçekten bayıldım. Lütfen en kısa zamanda bir yenisini daha ekleyin. Çözümlemelerinizi de bekliyorum

 5. Emre Kesilmez dedi ki:

  Bu yorum yazar tarafından silindi.

 6. Gönül dedi ki:

  Ya batuhan bey benim bi arkadaşım var 160 boyunda 120 kilo tam tarif ettiğiniz gibi ya bi uzanıyorum birden üstüme atlıyor nefesim kesilecek gibi oluyor hani zayıf olsa neyse ama benim bünyem 120 kiloyu kaldıramaz onu ikna etmem lazım ama kilolarından vazgeçemiyor sumo güreşçisi olacakmış, onu nasıl vazgeçirebilirim? Yani artık sağlığını geçtim çevresine zarar veriyor, lütfen yardım edin. Profesyonel bi diyet listesi hazırlayabilirseniz çok seviniriz