Şeker Hastalığı Zayıflatır Mı Kilo Aldırır Mı?

Şeker hastalığı kilo oluşumuna tek başına sebep olacak bir hastalık değildir. Şeker hastalığı vücuttaki şeker emiliminin bozulması ve genel olarak vücudun hayati noktalarına yemeklerden aldığımız şekerin ulaşmamasından kaynaklanmaktadır.

Şeker Hastalığı Zayıflatır mı?

Şeker hastalığı sizin direk kilo almanıza neden olmayacağı gibi bu hastalığa yakalanmanız da direk kilo verme sebebi değildir. Diyabet ilaçlarının bazı iştah açıcı özellikleri oldukları bilinmektedir. Bu nedenle ilaçların yan etkisi olarak iştahınız açılabilir ve bu duruma karşı koyamasanız giderek kilo almanız da kaçınılmaz olur. Bunun haricinde zaten hastalığınızın tedavisi sırasında şeker alımınız doktorunuz tarafından kontrol altına alınacak ve bazı yasaklar konulacaktır. Bu sebeple aslında işlenmiş şekere ve fazladan aldığınız şeker ve türevlerine veda etmek zorunda kalacaksınız. Bu da kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardım edecektir.

Şeker Hastaları Kilolarını Nasıl Kontrol Altında Tutarlar?

Şeker hastaları ilaçlardan dolayı ya da psikolojik olarak tedavi süresince kilo problemlerinden şikâyetçi olabilirler. Ancak bunu kontrol altında tutmak kendi ellerindedir.

Öncelikle bu süreci bir diyetisyen eşliğinde sürdürmek en doğru tercih olacaktır. Böylece hem çok acıktığınızda yararlı besinlere yönelmeyi öğrenecek hem de bir uzman kontrolünde kilonuzu koruyacaksınız. Bunun yanında egzersiz yapmak hem kilonu için yararlı olacak hem de hastalığı yenmenizde size yardımcı olacaktır. Sporu mutlaka hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nevzat Mertoğlu dedi ki:

    KAÇ YİLDİR ŞEKER HASTALIĞI VAR HALA BUNA CARE BULAMADILAR ASLİNDA BULDUKLARINI DÜŞÜNÜYORUM AMA DİGER İLAÇLARIN RAFA KALDIRILMASINI İSTEMEYENLER VAR BENCE ÇOK SACMA GELİYOR BANA Vereme çare buldular ama şeker hastalığına çözüm BULAMADILAR yersen