Teff Tohumu Çayı Zayıflatır Mı?

Teff tohumu çayı zayıflatır mı?”, “Zayıflamak için teff tohumu nasıl kullanılır?” sorularının cevaplarını verdiğimiz içeriğimizde öncelikle teff bitkisinin ne olduğundan bahsedeceğiz.

Ülkemizde henüz yeni yeni tüketilmeye başlayan teff tohumu henüz yurt dışından ithal edilmekte. Ancak ülkemizin iklim şartları üretimi için kısmi olarak uygun olduğundan, talep halinde ilerleyen yıllarda Türkiye’de de yetişebilir.

Teff bitkisi, tıpkı buğday gibi bir tahıl. Ancak içeriği nedeni ile sağlık açısından son derece yararlı.

Teff Tohumu Nedir?

Teff tohumu khakshir adı ile de bilinen tef(taf) bitkisinin tohumlarıdır. Anavatanı Etiyopya olarak bilinen bu tahıl, Dünya’da bilinen en küçük taneli tahıl olmalı özelliğini taşıyor.

Teff aynı kinoa gibi farklı çeşitlere sahip. Beyaz, kırmızı ve kahverengi formlarda bulunuyor. Her çeşidinde farklı oranlarda vitamin ve mineraller bulunuyor. Ancak diyet yapanlar tarafından daha çok kahverengi olanı tercih ediliyor.

Teff Tohumu Zayıflatır Mı?

Teff tohumunun doğrudan değil, dolaylı olarak zayıflatma etkisi bulunuyor. İçeriğindeki proteinler diyet yaparken daha tok kalmanızı sağlıyor. Lifler sayesinde ise; bağırsaklarınızın çalışması hızlanıyor.

Tek başına size mucizeler sunmayacak olan teff tohumu, düzenli beslenme ve spor ile beraber istikrarlı şekilde kullanılırsa güzel kilolar vermenizi mümkün kılar.

Teff tohumunu çay olarak tüketebileceğiniz gibi salatalarınıza kinoa ve chia gibi ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Teff Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Teff tohumu çayı piyasada pek çok farklı marka tarafından üretiliyor. Ancak her zaman, en doğalını tercih etmek sizin avantajınıza olacaktır. Aktarlardan bulabileceğiniz teff tohumu ile çayınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Böylelikle sahte ve sağlık için zararlı olma riski bulunan çaylardan da uzak kalmış olursunuz.

 • 1 tatlı kaşığı teff tohumu
 • 300 ml kaynar su çayınızı hazırlamanız için yeterli olacaktır.

Teff tohumunu bir kaba alıp, üzerine kaynadıktan sonra 1 dakika bekleyen suyu ilave ederek 10 dakika kadar demlemeye bırakabilirsiniz. Ayrıca eğer isterseniz yeşil çay, keten tohumu, biberiye gibi farklı bitkilerle beraber de demleyebilirsiniz.

Teff Tohumu Çayı ile Zayıflama - Yararları ve Yan Etkileri

Teff Tohumu Çayı ile Zayıflama – Yararları ve Yan Etkileri

Teff Tohumu Çayı Nasıl Kullanılır?

Teff tohumu çayı, sabah aç karnına içildiğinde maksimum etkiyi gösterir. Güne başlarken tüketmeniz, gün içerisinde karnınızın daha az acıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca henüz bağırsaklarınız boşken kullanmanız, tuvalete gitmenizi kolaylaştıracaktır.

Çayı, sabah aç karnına içtikten sonra 500 ml kadar ılık su içmeniz ve 10 dakika hareket etmeniz(mümkünse ip atlamanız) alacağınız sonucun çok daha etkili olmasına yardımcı olur.

Eğer teff tohumlu çayı sabah aç karnına içme imkanınız bulunmuyor ise; öğle ve akşam öğünleri arasında tüketebilirsiniz.

Teff Tohumu Çayı Kaç Kilo Verdirir?

Her zayıflama yöntemi gibi teff tohumu ile zayıflama da kişiden kişiye farklı sonuçlar göstermekte. Ancak teff tohumu ile zayıflayanların yorumlarını incelediğinizde teff tohumu çayının yanı sıra düzenli beslenip hareket edenlerin 1 ayda 10 kiloya kadar verdikleri görülmekte. Ortalama değerler ise 1 ayda 6-8 kilo verildiğini göstermekte.

Teff Tohumu Çayının Yararları

Teff tohumu bitkisel ve bol protein barındıran bir tahıl olduğundan, veganların protein eksikliğini giderme açısından sıklıkla tercih edilen bir besin. Sağlıklı beslenme açısından yararı ise; oldukça fazla.

 • Yüksek c vitamini içeriği ile yağ yakımını hızlandırırken bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olur.
 • Kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur. Bu özelliği şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketebilmelerine olanak sağlar. Ayrıca dengesiz kan şekeri yeme ataklarının en büyük nedenlerindendir. Kan şekerini dengede tutması sayesinde gün içerisinde yaşayabileceğiniz yeme ataklarını önlemiş olur.
 • Sindirim sisteminizi düzene sokar ve bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Diyet sürecinde yaşanan en büyük sorunların başında kabızlık geldiği ve kilo vermeyi son derece etkilediği düşünülürse kilo verme serüveninde neden sıklıkla tüketildiği anlaşılabilir.
 • Yüksek demir içeriği nedeni ile kansızlık yaşayanların yardımına koşmakta.

Teff Tohumu Çayının Yan Etkileri

Teff tohumu hamile, emziren anneler ve kronik hastalığı bulunanlar tarafından doktora danışmadan kullanılmaması gereken bir bitki. Ancak henüz keşfedilmiş bir yan etkisi bulunmuyor.

Eğer alerjiniz bulunmuyor ise; günde 1 yemek kaşığı kadar teff tohumu tüketebilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. yavuz bacak dedi ki:

  vallaha geçen bir haber izledim. çaydna dolayı karaciğerini kaybetmiş. lakini çerik verilmemiş. acaba teff mi yoksa başka zayıflama çayımı. birde eczanelerde satışı varsa güvenilirdir. aspir yağı güvenilir geldi eczanede bulunduğu için.

  • Betül Yücel dedi ki:

   Ne yazık ki x çayı ile ortaya çaylar çıkıyor ama bir çoğunun içeriğinde ne olduğu belli değil. Bir de bunun sahteleri çıkınca olay karışıyor. En güzeli aktardan taze/açık olarak alıp kendinizin demleyerek tüketmesi. En azından ne içildiği bilinmiş olur.

 2. Aysel dedi ki:

  Teff tohumunu aktara sordum ama yoktu. Haftaya gelecekmiş. Denemeyi düşünüyorum. Son zamanlarda çok moda oldu ama sadece ambalajlı var zannettiğim için almıyordum.