Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Kış aylarında fazla kilolar, kalın kıyafetlerin altında kolaylıkla saklanır. Fakat bahar gelip yazlıklar dolaplara yerleştirildiğinde fazla kilolar da gün yüzüne çıkar. Böylece bu fazla kiloları bir an önce vermek için bir çaba başlar. Fazla kiloları vermek hem estetik hem de sağlık açısından önemlidir. Fakat kilo verirken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bazen sağlıksız diyetlerle kısa bir sürede kilo verseniz de incelme olmaz ve hüsranla sonuçlanır. Çünkü fazla yağlardan değil vücut için gerekli olan su ve kaslardan kilo verilmiştir.
Çok düşük oranda karbonhidrat içeren diyetlerde, su ve açlık durumunda kas kaybı olur. Düzenli egzersiz yapmak ve dengeli bir diyet ile su ve kas kaybı önlenir, sadece fazla yağlar vücuttan atılır.
Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

 

Diyet yaparken sadece fazla yağları vücudunuzdan attığınızı eczane ve evlerde bulunan basküllerle anlayamazsınız. Çünkü bu basit basküller sadece vücut ağırlığınızı ölçer. Vücutta biriken fazla yağlar kötü bir görüntü oluşturup şişmanlamanıza neden olurken aynı zamanda sağlık sorunlarına da davetiye çıkarmıştır. Bu nedenle uzmanlar, yağ kaybını ölçecek daha donanımlı aletler yapmışlardır.
Diyetteyken yağdan mı, sudan mı yoksa kaslardan mı kilo verdiğinizi Vücut Analiz Tartısı adı verilen bu cihazlarla anlayabilirsiniz. 10 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleşen bu analiz ile kilonuzu, yağ oranınızı, vücut sıvı oranınızı, kaslarınızın ve kemiklerinizin ağırlığını, günlük almanız gereken kalori miktarını ve metabolizma yaşınızı öğrenebilirsiniz. Böylece kilo verirken yağ mı yaktığınızı yoksa sıvı mı kaybettiğinizi öğrenmiş olursunuz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sevgi dedi ki:

    Ben 110 kiloyum yardimci olabilirmisiniz