Chia Tohumu Zayıflatır Mı? Kilo Vermek İçin Chia Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda insanların beslenme biçimleri hızla daha yanlış bir noktaya ilerliyor. Dengesiz ve sağlıksız beslenme ile birlikte kilo alma konusu ciddi bir sorun haline gelmiş durumda. İnsanlar zayıflamak konusunda birçok yöntem deneyebiliyor ki birçoğu başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Zayıflama konusunda chia tohumunun etkisini artık bilmeyen kalmadı. Hem sağlığa faydalı olması hem de zayıflamak konusunda etkili olması chia tohumuna kısa sürede ün kazandırmıştır.

Chia tohumunu kullanarak kilo verenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak gerçek anlamda kilo verme konusunda başarılı olabilmek için chia tohumunu doğru kullanmak gerekiyor. Chia tohumu zayıflama yorumlarına bakıldığında kullanım konusundaki en doğru bilgiler görülebilir.

Chia Tohumu Zayıflatır mı?

Chia tohumu zayıflama yorumlarına bakıldığında, zayıflamak konusunda gerçekten etkili olduğu söylenebilir. Aralarında ünlü isimlerinde olduğu birçok uzmana göre chia tohumu ile zayıflamak mümkündür.  Bu noktada devreye zayıflamak için chia tohumu nasıl tüketilir sorusu giriyor. Doğru tüketildiğinde chia tohumu zayıflama konusunda en başarılı desteklerdendir.

Egzersiz Yaparken Chia Tohumu Tüketilir mi?

Chia tohumu ile kilo verenlerin büyük çoğunluğu diyetle birlikte egzersiz yapmaya da devam etmiştir. Etkili bir kilo verme süreci istiyorsanız diyete destek olarak alınan chia tohumu yanında egzersiz yapmak en doğrusu olacaktır.

Chia tohumu besleyici bir içeriğe sahip olduğundan aslında spor yapanlar için ideal takviyelerdendir. Chia tohumu ile kilo verenler, tükettikleri chia tohumu ile egzersiz için gereken proteini kolaylıkla karşılayabildiğinden halsizlik sorunu yaşamamışlardır.

Chia Tohumu Yoğurtla Yenir mi?

Zayıflamak isteyenler, birçok gıdaya şüpheyle yaklaşmaktadır. Kilo vermelerinin duracak olması, kilo vermek yerine almak gibi birçok korku bu şüpheye neden olmaktadır.

Chia tohumu yoğurtla yenir mi sorusu, chia tohumunu kullanacak olanların merak ettiği konulardandır. Yoğurtla birlikte tüketilen chia tohumunun kilo verme sürecine hiçbir zararı olmadığı gibi aksine faydası vardır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken chia tohumlu yoğurdun ne zaman tüketileceğidir.

Chia tohumlu yoğurt öğünlere eklenebileceği gibi ideal bir ara öğün olarak da değerlendirilebilir. Yoğurtla tüketilecek chia tohumu için ölçüler önemlidir. 3 çorba kaşığı yoğurdun içine 1 yemek kaşığı chia tohumu ekleyebilirsiniz.

Karışımın içine çok az ceviz, çay kaşığının ucuyla tarçın, 1 muzu da rendeleyip eklerseniz; doyurucu bir ara öğün elde edebilirsiniz. Karışımın içine eklenen tarçın kan şekerini dengeleyeceğinden açlık hissinin bastırılmasında chia tohumuna destek olacaktır.

Chia Tohumu ile Zayıflayan Ünlüler

Chia tohumu zayıflatır mı sorusunun en popüler cevabı chia tohumu sayesinde kilo veren ünlüler olabilir. Chia tohumu ile zayıflayan ünlüler arasında en bilineni İrem Derici olmuştur. Bir açıklamasında chia tohumu ile zayıfladığını açıklayan İrem Derici’nin chia tohumunun tanınmasında etkisi büyük olmuştur.

Chia Tohumu Diyet Listesi

Chia tohumu zayıflatır mı sorusunu olumlu bir biçimde cevaplamak istiyorsanız; chia tohumu tüketirken uyguladığınız diyet listesine dikkat etmelisiniz.

Chia tohumu tüketirken hali hazırda yapmış olduğunuz diyete devam edebilirsiniz. Chia tohumu için özel bir diyet listesi bulunmamaktadır. Yoğun tat içermeyen chia, kendi listenizdeki birçok yemeğe ilave edilebilir.

Chia Tohumu Detoksu

Chia tohumunu yiyeceklerin üzerine eklemek yerine detoks içeceği olarak hazırlayıp tüketmek de mümkündür. İyi bir detoks programı arayışındaysanız; chia tohumu detoksu ile hem zayıflayabilir hem de birçok vitamini alarak sağlığınıza bir güzellik yapabilirsiniz.

Detoks için 3 tatlı kaşığı chia tohumu kullanılacak. 3 su bardağı elma suyu, 1’er çay kaşığı karabuğday, polen, gojiberry, kenevir tohumu, 1 tatlı kaşığı fındık unu ve 200 ml Hindistan cevizi suyu ise diğer malzemelerdir.

Tüm malzemeleri büyükçe bir kapta iyice karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Hazırlanan detoks içeceği 5 günlüktür. 5 gün boyunca sabah, öğle, akşam olmak üzere günde üç kez detoks içeceğini tüketebilirsiniz. Detoks yaptığınız bu 5 gün boyunca katı gıdalarla vedalaşmanız gerekiyor. Sadece sıvı gıdalar tüketmeye izin vardır.

5 günü başarılı bir şekilde atlattıktan sonra akşam yemeği tüketmeye son vermeniz gerekecektir. Akşam yemekleri için yine bu chia tohumlu detoks içeceğiniz hazırlamalı ve kullanmalısınız.

Chia tohumu detoksuna başlarken aç kalmak gibi bir endişeniz olabilir. Chia tohumunun tok tutmak konusundaki başarısı detoks süresince açlık hissetmemenize yardımcı olacaktır.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Tek başına, demleyerek ya da başka yiyeceklerle beraber kullanımı mümkündür. Chia tohumunun nasıl kullanılacağı hangi amaçla kullanılacağına göre değişiklik gösterebilmektedir. Zayıflamak isteyenlerin merak duydukları konu zayıflamak için chia tohumu nasıl tüketilir olmuştur.

Chia tohumu kullanımının en kolay yolu yiyeceklerin, yemeklerin üzerine eklemektir. Chia tohumu meyvelere, yoğurda, yulafa veya çorbalara ilave edilerek kullanılabilir.

Tat veren bir tohum olmadığından yiyeceklerin tadını çok etkilemeyecektir. Chia tohumunu çay olarak tüketmek isterseniz; öncelikle sıcak suyunuzu hazır edin. Bir fincan sıcak suyun içine 2 çay kaşığı chia tohumu atmak yeterli olacaktır. Bu şekilde 5 dakika demlendikten sonra çayı içebilirsiniz. Chia tohumunu çay olarak tüketecekseniz sabah ve akşam, aç ya da tok fark etmeksizin birer fincan içmelisiniz.

Chia Tohumu Nerede Satılır? Chia Tohumu Nereden Alınır?

Chia tohumu, aktarlarda ve internette rahatlıkla bulabilen bir bitkidir. Ancak bu noktada biraz dikkat gerekiyor. Chia tohumu bir anda bu kadar ünlenince ve insanların dikkatini çekince kötü niyetli insanlar bu durumdan faydalanmaya başlamışlardır.

Özellikle internet ortamında chia tohumu satışları yapan yerlerin büyük kısmı insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. Chia tohumunu almak için mümkünse aktarları tercih etmelisiniz.

Tohumu en doğal haliyle işlenmemiş olarak alırsanız hem daha faydalı olacak hem de zayıflamanıza etki edebilecektir. Aktardan bulma şansınız yoksa chia tohumunu birçok büyük marketten güvenle temin edebilirsiniz.

Chia Tohumu Nedir?

Nane ailesine ait olan chia tohumları, SalviaHispanica olarak adlandırılan ana vatanı Meksika ve Guatemala olan bir bitkinin küçük, siyah renkli tohumlarıdır. Aztek ve Mayalar’ın uzun süre tok tutması ve güç vermesi sebebiyle tükettikleri ve ülkemizde de sağlık açısından faydalarının anlaşılmasıyla gittikçe popülerliği ve tüketimi artan bu besin mucizevî besinler listesinde ilk sıralarda yer almaya başlamıştır.

Chia Tohumlarının Besin İçerikleri

Chia tohumları çoğu bitkilere göre yüksek oranda protein ve lif içermektedir. Bunun yanı sıra içerdiği elzem yağ asitlerinden olan omega 3 yağ asiti, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, çinko mineralleri ve B1, B2 ve B3 vitaminleri sayesinde süper besin olarak da tanımlanmaktadır. Ayrıca antioksidanlar bakımından da oldukça zengin olan bu besin hem besleyici hem de sağlığı koruyucu bileşenlere sahiptir.

Günlük 1-2 yemek kaşığı chia tohumu tüketmek bir günde alınması gereken kalsiyum ihtiyacının %18 ini, fosfor ihtiyacının %35 ini, magnezyum ihtiyacının %24 ünü, manganez ihtiyacının %50 sini karşılayarak kişiye, küçük porsiyonlarla zengin içerik sunmaktadır.

Chia Tohumu Kaç Kaloridir?

Kalorisi oldukça düşük olduğundan chia tohumu ile zayıflamak mümkündür. Düşük kalorisi ile diyete zarar vermeyen chia tohumunu doğru miktarda kullanırsınız hedefe ulaşabilirsiniz. 100 gram chia tohumunun kalorisi 490 olarak hesap edilmektedir. Bu hesaptan yola çıkarak yemeklere kullanacağınız chia tohumu miktarını ayarlayabilirsiniz.

Çay olarak tüketenler zaten 2 çay kaşığı chia tohumu kullanacaktır. Bir çay kaşığının ortalama 4 gram aldığı kabul edilirse; 2 çay kaşığı chia tohumu 8-10 gram arasında olacaktır. Neticede çay için kullanılacak 2 çay kaşığı chia tohumu 49 kalori civarında olacaktır.

Chia Tohumu Faydaları

Süper besin olarak son günlerde sıklıkla adını duyduğumuz chia tohumlarının sayısız faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Günlük protein ihtiyacını karşılamaya katkı sağlar ve kas gelişimine yardımcı olur. Ayrıca vücut proteini yakmak için enerji harcayacağından kişi kilo vermekte zorlanmaz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı direnci artırır. Yanlış diyetlerle vücudun vitaminsiz kalması durumunda diyet chia tohumu ile desteklenirse vücut birçok hastalığın sınırından kurtulabilir.
 • Sindirim sistemini düzenler, bağırsakları temizler ve kabızlığı önler. Düzgün çalışan bir sindirim sisteminin vücut sağlığı için öneminin yanında zayıflamak konusunda etkileri de göz ardı edilmemelidir.
 • Kan şekeri ve kolesterolü düzenler. Düzenlenmiş kan şekeri sayesinde el titremeleri, halsizlik gibi sorunlar ortadan kalkacağı için hayat kalitesi artış gösterir.
 • Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştirici etkilere sahiptir çünkü chia tohumu sağlam bir antioksidan içeriğine sahiptir.
 • Eklem ve kas ağrılarını hafifletir. Bu etkisi ile egzersiz yapanlar için ideal desteklerden bir tanesidir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur. Tok tutmak, yağ yakmayı hızlandırmak gibi etkileri sayesinde kilo vermek daha kolay ve hızlı olacaktır.

 Chia Tohumu Zayıflamaya Nasıl Etki Eder?

Tüm dünyada zayıflama diyetlerinde kilo vermeyi hızlandırmak için kullanılan, mucizevî ve süper besin olarak da adlandırılan besinler listesine eklenen chia tohumlarının zayıflamaya katkıları olduğu şüphesiz kabul edilebilir. Tabi bunun ilk kuralı ise sağlıklı ve dengeli bir diyet programı içerisinde chianın kullanılmasıdır. Bunun haricinde herhangi bir kalori kısıtlaması yapılmadan, sadece chia tohumu tüketerek zayıflamaya çalışmak gerçekçi bir hedef olmaktan ziyade boş bir hayal olarak kalmaktadır. Bunun aksi olarak uygun diyet programları içerisinde chia tohumu tüketmek ise zayıflamaya ciddi katkılar sağlamaktadır.

Chia tohumları bu etkisini yukarıda belirtilen zengin içeriğine borçludur. Chia tohumu; içeriğindeki lifler sayesinde midede su alarak şişer, tokluk hissi sağlar. Aynı zamanda besinlerin sindirimini yavaşlatır ve mide boşalmasını geciktirir. Böylelikle daha uzun süre tok kalmayı sağlayarak besin alımını ve günlük alınan kalori miktarını azaltır.

Chia tohumlarındaki proteinler zayıflama sürecinde günlük alınması gereken temel besin kaynaklarından biridir. Çünkü proteinler iştahı baskılar, gece atıştırmalarını engeller. Termojenik etkileri ile metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur. Ayrıca chia performans artırıcı etkisi ile egzersiz ve spor sırasında yakılan kalori ve yağ miktarını artırmaya yardımcı olur.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilebilir?

Chia tohumları ile hazırlanabilecek pek çok tarife mevcuttur. Chia tohumu katılabilecek yiyeceklerden bazıları sevilerek tüketilen smoothie, protein barlar, chia tohumlarının şişerek jelleşmesi ile hazırlanan pudingler, salatalar, yulaflı kahvaltı gevrekleri ve meyveli veya sade yoğurtlardır. Bu besinler dışında hazırlanan greenjuice olarak adlandırılan sebze ve meyve sularına da chia tohumları katılarak bu içecekler de besin değerleri açısından zenginleştirilebilir. Kısacası chia tohumları belirgin ve keskin bir tadının olamamasından kaynaklı istenilen her yiyeceğe katılabilir veya yiyeceklerle birlikte tüketilebilir.

Chia Tohumunu Kimler Tüketmelidir?

 • Tip 1 ve Tip 2 diyabetli bireyler,
 • Hiperkolesterolemi hastaları,
 • Zayıflamak isteyenler,
 • Vejeteryanlar,
 • Çölyak hastaları,
 • Sporcular ve egzersiz yapan bireyler,
 • Herhangi kronik bir rahatsızlığı olmayan ve normal kiloya sahip bireylerde rahatlıkla bu besini diyetlerinde bulundurabilirler ve chia tohumlarının sağlığı korucuyu etkilerinden faydalanabilirler.

Chia tohumu genellikle herkesin tüketebileceği bir destek olsa da bazı kişilerin chia tohumundan uzak durması gerekiyor. Bir nedenden kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve yüksek tansiyon hastaları chia tohumunu tüketmemeliler. Tüketmek istiyorlarsa da öncelikle mutlaka doktorlarına danışmalılar. Ayrıca yutma konusunda sıkıntıları olanlar, astım hastası olanlar chia tohumunu kuru olarak tüketmemeliler.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Dilek erdogan dedi ki:

  Ben siparis vermeye calistim olmadi yurt disinada gonderiyormusunuz

  • admin dedi ki:

   Dilek hanım biz herhangi bir ürün satışı yapmıyoruz.
   Sağlıklı beslenme ve zayıflama konularında bilgi paylaşımı yapan bir siteyiz.

   • aysel dedi ki:

    merhaba admin ben bu chia tohumunu zayıflamak için kullanmak istiyorum fakat nasıl kullanılacak hangi zaman diliminde kullanılacak bunu çözemedim bu konuda bilgi verirmisiniz

    • admin dedi ki:

     Aysel hanım günlük 1-2 kaşık kullanabilirsiniz. Suyun içerisinde bekleterek direkt tüketebileceğiniz gibi yiyeceklerinize de katabilirsiniz.
     Bir kısmını sabah kullanıp, kalanını gün içerisine bölebilirsiniz.

     • Sld dedi ki:

      Peki aç mı tok mu tüketelim ben aldım ama nasıl kullanımı bi türlü bilemedim

     • admin dedi ki:

      İki türlü de kullanabilirsiniz. Aç ya da tok fark etmemekte.

  • nihal dedi ki:

   Merhabalar chia tohumu kullanmaya basladim ve yoğurt un içine 1 tatlı kaşıgi koyarak sabah akşam şeklinde kullanıyorum aralarda ise salata tüketiyorum 1 haftada bu sekilde kac kilo verdirir

 2. Eugenia Ersoy dedi ki:

  Merhaba.
  Chia tohumunu kulanmak istiyorum fakat hiç bir yerde nasil doğru kulanacagi ve tarif bulamıyorum.
  Birde 10yasinda bir kizim var..acaba cocuklar da kullanabiliyorlar mi?

  • admin dedi ki:

   Sevgili Eugenia; çocuğunuzun kullanmasında bir sakıncası yok. Son derece sağlıklı bir tohum. Ancak hazır ürün satın almayıp büyük ve güvendiğiniz aktarlardan almanızı öneririm. Böylelikle hem doğal hem de taze olur.

   Chia tohumunu sabahları(farklı zamanlara da bölebilirsiniz.) suya atıp 5-10 dakika beklettikten sonra tüketebileceğiniz gibi salatalarınıza ekleyebilir ya da hamur işlerinde kullanabilirsiniz.

 3. Kübra dedi ki:

  Peki aylık olarak duzenlı kullanıldıgında dıyetsız gercekten kılo verılırmı irem dericınınde bununla zayıfladıgını duyuyoruz tabı.

  • admin dedi ki:

   Verilir Kübra hanım ama mutlaka sağlıklı beslenme ve egzersizle desteklenmeli.

   • Tuğçe dedi ki:

    Mrb hamileler kullanabilir mi acaba ??

    • admin dedi ki:

     Merhabalar Tuğçe hanım.
     Chia tohumu oldukça sağlıklıdır, kullanabilirsiniz.
     Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle. 🙂

     • fnd dedi ki:

      yanlış yönlendirmeyin hamileler için sayın admin
      kutunun üstünde hamile ve emziren bayanlar ile ürün bileşenlerine alerjisi olanlara doktora başvurmadan kullanmayınız. diyor.

     • admin dedi ki:

      Tuğba hanım, kutulu ürünleri hiç önermiyoruz zaten.
      İçerisinde ne olduğu belli olmadığından dolayı sadece hamileler için değil hiç kimse için önermiyoruz.

     • ayşe dedi ki:

      11 yaşındakiler kulanabilir mi

     • admin dedi ki:

      Kullanabilir Ayşe hanım.

 4. Tuana dedi ki:

  Merhaba. Ben internetten siparis verdim.aldom fakat pakette 3 kutu var icinde biri chia tohum biri toz bir cay bunlari nasil kullanacagim hakinda hicbir bilgim yok birde bebek emziriyorum bir sikinti olur mu? Icindekilere baktigimda bir sikinti olusturmayacagini dusundum ama genede sormak istedim admin . Cevaplaro biliyosan paylasirmsin?

  • admin dedi ki:

   Tuana hanım; içinde ne var bilmiyorum ama emziren anne olduğunuz için hazır ürünleri kullanıp risk almanızı önermem. Ne yazık ki çok fazla sahte ürün mevcut. Onun yerine aktardan doğal olarak alıp kullanırsanız hem kilo vermenizi hem de sütünüzün daha verimli olmasını sağlar.

 5. Işık dedi ki:

  Peki emziren bi anneyim ben 7 aylik bebegim bende kullanabilir miyim. Ve nasıl kullana bilirim eğer sorun olmazsa teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Işık hanım anne adayları ve emzirenlerin de tüketebileceği sağlıklı bir besin Chia tohumu.
   Direkt olarak tüketebilir(içerik ve yorumları inceleyebilirsiniz) ya da tariflerde kullanabilirsiniz.

 6. Sevcan dedi ki:

  Merhaba chia tohumunu suda bekletip sadece suyunu tuketsekte faydalı olurmu yoksa tanelerinide yemek gerekirmi

 7. Aynur dedi ki:

  Merhaba ben 14 yaşındayım bende kullanabilirmiyim cevap verirseniz sevinirim

 8. Naz dedi ki:

  Meraba bende bir hafta oldu aldim gunde bir yemek kasigi yogurtla karistirip tuketiyorum sadece aksamlari henuz bi fark yok sizce iki ogune mi cikartmaliyim

  • admin dedi ki:

   Naz hanım 2 yemek kaşığına çıkarmanızda sakınca yok ama dilerseniz öncelikle 1 kaşığı 2 kereye de bölebilirsiniz.

 9. Hacer dedi ki:

  Meraba bende cia tohumu kullaniyorum oylenleri yogurtla karistirip tuketiyorum ama karnima surekli bi kazinma ve kramp girer gibi oluyo ve acikma hissediyorum boyle olmasi normalmidir direk yogurda koyuyorum suda bekletmiyorum yanlismi kullaniyorum acaba gunde 1kez kullaniyorum yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkur ederim

  • admin dedi ki:

   Hacer hanım, muhtemelen sindirimi ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuz. O nedenle, özellikle tohum şekli ile kullanıyorsanız kesinlikle suda bekletmenizi öneriyorum.

 10. Sevda dedi ki:

  Merhaba acaba bu chia nin bi yan etkisi varmı ben aç kalınca şekerim düşüyor bu durum da bunu kullanmam da sakınca var mı

  • admin dedi ki:

   Sevda hanım, tam tersine chia tohumunun kan şekerini dengeleme özelliği bulunur.

 11. Pinar gümüsbaş dedi ki:

  Pki ben 4gundr kullanyrm ama salatada yogurta ozellikle ama tuvelte cikarmyr ama nedn??sizce dha kilo yapmz mi??

  • admin dedi ki:

   Pınar hanım, chia tohumunun etkisi normalde tam tersi olur.
   Eğer doğal bir ürün kullanmıyorsanız aktardan doğalını almanızı öneririm. Doğal olarak kullanıyorsanız, sizin bünyenize uygun olmayabilir. Ancak normalde gördüğümüz bir durum değil.

 12. ARmes dedi ki:

  Merhaba ben sıparısım bugun geldı. Fakat nasıl kullanıcam yemeklerden sonramı once sabah mı acmı onu anlıyamadım yardımcı olurmusunz lutfen

 13. Saliha dedi ki:

  Ben bir haftadir kullaniyorum set halinde geldi urunum diger yorunlari okudum ve hep dogal diyorsunuz sahtesi ve dogali nasil ayiracagiz birde sadece tohumu kullanicagiz yani bizler yine kandirildikmi

  • admin dedi ki:

   Saliha hanım, piyasada satılan ürünlerin sahte mi gerçek mi olduğunu anlamak çok zor.
   O nedenle, hep aktarlardan alınmasını öneriyoruz.
   Aktarlarda açık olarak satılanları kullanmak en güvenlisi.

 14. Seyhan dedi ki:

  Merhaba bende aldım bu tohumu merak ettiğim vücudumda sarkma olurmu?bide en etkili nasıl kullanılırsa faydası olur

  • admin dedi ki:

   Seyhan hanım chia tohumunun sarkma yapma etkisi olmaz; ancak hızlı kilo verip spor ile desteklemezseniz sarkma olması mümkün.

 15. F arslan dedi ki:

  Selam 10 kğ fazlam var ve kan sulandırıcı kullanıyorum ben bu ürünü kullanabilirmiyim

  • admin dedi ki:

   Sevgili F arslan, zararlı olacak bir durum yok ama yine de öncelikle mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririm.

 16. busra dedi ki:

  Meraba ben chia tohumunu bu aksam aldim sabah kahvaltidan once 1 kasik bir bardak suya katip icecem ve yatmadan once de ayni sekilde yaparsam uygun olurmu sizcee……bide chia tohumunu kullanirken neler yememeliyimm biraz bilgi verirmisiniz

  • admin dedi ki:

   Büşra hanım, gayet uygun kullanımı.
   Chia tohumunu kullanırken de mümkün oldukça sağlıklı beslenmek gerekiyor.
   Ekstra olarak chia tohumu ile beraber yenilmeyecek bir besin mevcut değil.

 17. Nur dedi ki:

  Merhaba acaba bu aktarlarda satılanla aynı mı bazı siteler ambalajını farklı yaptığı için biraz kafam karıştı ve nasıl kullanılıyor. Teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Nur hanım, aslında aynı olması gerekli; ancak ne yazık ki zayıflatan besinler çok fazla suistimal ediliyor ve internetteki pek çok marka ne olduğu bilinmeyen ürünleri satmaya çalışıyor. Ayırt etme imkanı da olmayacağından risk almayıp aktarlardan direkt açık olarak almanızı öneriyoruz.

 18. Arzu dedi ki:

  Merhaba ben chia yi 1 haftadır kullanıyorum günde 2 öğün olarak yoğurda karıştırıp iciyorum ve ayrıca yememede dikkat ediyorum ama bir farklılık yok acaba yanlışmi kullanıyorum chia kaç günde kilo verdirmeye basliyor

  • admin dedi ki:

   Arzu hanım 1 hafta içerisinde etkisini göstermiş oluyor. Kullanımınız ile ilgili bir sıkıntı yok.

  • gülay dedi ki:

   Arzu hn merhaba, aynı şekilde bende bugün başladım yoğurt ve chia başka birşey yok. Sizin yaklaşık 5 gün olmuş değişiklik varmı

 19. Hediye dedi ki:

  Ben internetten sipariş verdim çayı
  tozu tohum olarak geldi ver sonra diyet listesi göndereceklerdi ve gondermediler nasıl kullanacağımi bilmiyorum yardımcı olur musunuz

 20. Mihriban dedi ki:

  Merhabalar,chia tohumunu kefirle tuketmekte bir sakinca varmi.

 21. Serap dedi ki:

  Bu chia tohumu kaç yaşından itibaren kullanılabilir teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Serap hanım chia tohumu son derece sağlıklı bir besin. O nedenle her yaştan insan kullanabilir.

 22. Demet dedi ki:

  Chia tohumu gün içinde her o günde mi kullanacağız acaba yoksa sinirli mi yorumları okudum ama çok net bi bilgi yok admin bilgi verirseniz sevinirim

 23. Hacce dedi ki:

  Ben aktaran almayi düşünüyorum fakat şunu merak ediyorum
  Bende hazımsızlık var zaten. Bu ürün acaba dahada şişirirmi midemi.
  Birde aksamlari da tüketmek iyi olurmu acaba

  • admin dedi ki:

   Hacce hanım, sindirimle ilgili sorunu olanlarda nadiren de olsa rahatsız edebiliyor.

 24. Berna dedi ki:

  Glifor şeker ilacı ile kullanımında bir sakınca var mıdır ?

  • admin dedi ki:

   Berna hanım işin içinde ilaçlar olunca mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

 25. Elif dedi ki:

  Meraba ben 16 yasindayim kilolu degilim ama tam zayifta degilim 5 kilo fazlam var. Bu tohumu kullansam sizce kac haftada 5 kilo verebilirim.

 26. Leyla shn dedi ki:

  Kaç yaşından itibaren kullanilir? Ve nasıl kullanılır hani su ile falan mı karıştırıyorum kaç öğün kullanıyoruz ve kaç gram kullanıyoruz? Cevaplarsaniz sevinirim

 27. Leyla shn dedi ki:

  Peki kilo verdikten sonra tekrar aniden geri alinirmi verilen kilolar?

 28. Ipek dedi ki:

  Merhaba. Sabah aç karna sadece tohumları yiyip üzerine şu içsek uygun olur mu

  • admin dedi ki:

   İpek hanım eğer öğütülmüşse olur ama tohumları suda bekletmek sindirim açısından daha iyi.

 29. Tubatuba dedi ki:

  Gün içersinde sadece bu tohum mu mesela ben.Sabah ve akşam aç karnına limonlu ılık suya koyup bekletip içiyorum yiyorum tanelerini ama az olacak şekilde kahvaltı yapiyorum ve akşamda kucuk bi tabak yemek yiyorum içime dinmiyor çünkü aşırı tokluk hissi veriyor yemesemde oluyor yemesemde sanki sıkıntı çıkacak gibi çıkar mı çıkmazsa yemeyeceğim örnek olarak bi diyet listesi var ise yazar mısınız acil..

  • admin dedi ki:

   Tuba hanım, tabi normal beslenmenize devam edeceksiniz. Chia tohumu, ekstra olarak kullanılmalkta.
   Sitemizde pek çok diyet yöntemi var, onlara göz atabilirsiniz. Ancak akşamları açlık hissetmiyorsanız es geçmeniz güzel olur.

 30. Aylin dedi ki:

  Merhaba ben çıha tohumu kullanacağım ama tam olarak anlamadım bunu kullanırken ayni zaman da yemek yiyebiliyormuyuz her gün kullanıp kaç öğün alıyoruz yeni önce si mi sonrası mi

 31. deniz dedi ki:

  bende internetten aldim fakat urun sorgulatmam sahte cikti.urunlerinizi mutlaka hologram sorgusu yapiniz

  • admin dedi ki:

   Deniz hanım uyarınız için çok teşekkürler. Üzerine basa basa söylüyoruz biz de.

 32. Seda dedi ki:

  10 günde kac kilo verilir ve nerden almamiz lazim aktardan alsak faydasi olurmu

 33. Hacer dedi ki:

  İyi akşamlar ben kullanmaya başliyacam chia tohumunu çay tohum ve toz halinde 3 paket geldi ben bunları aynı gün içinde hepsinden kullanabilir miyim yoksa gün de bir tanesini mı almalıyım

 34. Hatice dedi ki:

  Merhabalar,
  Bende siparis ettim ürünüm Dün geldi ama toz șeklinde bende su ve yogurda karistirip yedim Peki ac veya tok karna tuketmek farkeder mi? Ya da hangi șekil tuketmek daha faydalı olur

 35. Vahit dedi ki:

  İyi günler ben buğun teslim aldım ve kullanmaya başliyacam chia tohumunu çay tohum ve toz halinde 3 paket geldi ben bunları aynı gün içinde hepsinden kullanabilir miyim yoksa gün

 36. Ademrve dedi ki:

  Meraba ben tohumunu kullaniyorum bi kase yogurta 1 ymk kasigi chia katiyorum bir kase yi bir gun icinde yoyorum ogunlerimi de kistim yemek yemeden once yogurttan iki uc kasik aliyorum yarim saat sonra da yemek yiyorum dogrumu

 37. Ceyhun tasdelen dedi ki:

  Bende kiloluyum dün ciha tohumunu aldım kullanmaya başladım ama tane tane değil naneye kokuyor yeşil toz şeklinde poy gibi internetten aldım ama ciha tohumunun nasıl oldunu bilmediğim için doğru biseymi aldım emin değilim ciha tohumu böyle biseymi

  • admin dedi ki:

   Ceyhun bey, chia tohumu yeşil renk olmaz. Muhtemelen içerisinde katkı maddeleri var.

 38. Hatice dedi ki:

  Bende internetten aldım. Sahte olduğunu veya Chia tohumu olmadığını nasıl anlayabiliriz ?

 39. Fatma dedi ki:

  Merhaba bana yardimci olursanas sevinirim Chia tohumu nasil icicem ? Gunde kac kere ? 1 bardak suda bekletmem mi lazim ?

 40. Hacer dedi ki:

  Bende marketten chia tohumu aldım net Nasıl kullanacağımı bilmiyorum bir gün önceden ıslatmam gereklimi

 41. Ademerve dedi ki:

  Ben yazmistim ama cvp yazmamissinz yazarsaniz memnun olirim

 42. Aylin dedi ki:

  Benim ürün dün geldi 6 kutu aldım bakalım yarayacağını umuyorum seri numarasını sorgulattim hologram doğru

 43. gülay dedi ki:

  Merhaba,

  ben bugün başladım.Günlük sadece 2 yada 3 kaşe ile karıştırılmış karışımı yiyorum başka birşey yok. Ancak yağ oranı çok yüksek,yağ yakmak isterken ,fazla yağ alımından dolayı kilo aldırmazmı. Bir kaşeye 2 tatlı kaşığı koyuyorum.Günlük yağ ihtiyacımı bir kaşeden fazlasıyla alıyorum.

  76 kiloyum. Sizce bu şekilde kaç kilo veririm bir haftada.

  • admin dedi ki:

   Gülay hanım, buradaki püf nokta sağlıklı ve sağlıksız yağlar arasındaki farklar.
   Elbette, miktar önemli. Her besin gibi abartmamak gerekli. 1-2 yemek kaşığı ile sınırlı kaldıkça sorun yok.
   Chia tohumu ile beraber beslenmenize dikkat ediyor ve hareket de ediyorsanız ortalama 2 kilo vermenizi bekleyebiliriz.
   Ancak unutmamalısınız ki bu miktar ortalamadır ve kişiden kişiye ciddi farklılıklar görülebilir.

 44. Serkan dedi ki:

  Slm ben 200 gr yoğurda 1 yemek kaşığı koydum karıştırdım gece 12 gibi sabah 9 da yedim sizce doğrusu bumu ve gün içinde başka yemelimiyim

 45. Mihriban dedi ki:

  Merhabalar.ben yarım tatli kasik tohumu yutup arkasindan su iciyorum.bu sekikde tuketmemde bir zarari varmıdır.

  • admin dedi ki:

   Hayır Mihriban hanım, bir sakıncası yok.

   Kinoa, Chia tohumu gibi besinler bir ilaç olmadığından illa şöyle tüketilecek gibi bir şartı da yok.

 46. Seda dedi ki:

  Merhaba bende bu chia tohumunu aldım nasil kullanbilirim bi bilgi verirmisin

 47. Fatma dedi ki:

  Chia tohumu nasıl kullanmam gerekir aç Karina mi tok karınami?

 48. Murat dedi ki:

  Merhabalar spordan 2 saat önce yoğurtla yada 1 bardak suyla içilmesi tok tutma açısından ve sporda yakılacak yağ açısından sizce uygunmudur. Le carnitine kullanıyorum spordan 30 dk önce.
  Teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Murat bey, Le-cartine kullanıyorsanız öncesinde tüketmenizi önermiyorum. En azından, yoğurtla tüketmeyin.
   Spordan yaklaşık 1 saat sonra tüketebilirsiniz.

 49. Ceren dedi ki:

  Bende 2 gün oldu başkayalı yoğurtla karıştırıp yiyorum acaba günde. Bir sefer mi ?ve hangi ögünlerde yememiz gerekiyo

 50. Furkan dedi ki:

  Ben chiayi set olarak aldim. İcinde hem cayi hem tohumu hemde tozu var. Bunlari nasil kullanacagimi bilmiyorum. Yani siraylami kullanim onu anliyamadim. Tohum bitince cay, cay bitin toz boylemi kullanim bilgilendirirseniz cok sevinirim. Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Furkan bey, hazır ürünleri önermiyoruz hiçbir şekilde.
   Çok fazla sahte ürün olduğundan doğal tüketilmesini öneriyor ve hazır ürünler konusunda yanlış yönlendirme olmaması adına cevap veremiyoruz.

 51. Burcu dedi ki:

  Öğünlerden önce bir bardak sütle tüketiyorum tok tutması için dogrumudur acaba

  • admin dedi ki:

   Öğünlerden önce su içmek doğru Burcu hanım ama arada 15 dakika kadar süre bırakmanız daha iyi olur.

 52. gunes dedi ki:

  merhabalar bende chia tohumu sipariş ettim fakat emziriyorum ve süt kalitesini artırması için lactamilde içiyorum.acaba hem lactamil hem chia tohumu bana zararı olurmu?

  • admin dedi ki:

   Güneş hanım, normalde de hazır ürünleri önermiyoruz ama özellikle emziren anneler hem kendi hem bebeklerinin sağlığından sorumlu olduğu için lütfen hazır ürünler tüketmeyin ve güvendiğiniz bir aktardan hazır olarak alın. Böylece, rahatlıkla tüketebilirsiniz.

 53. hatice dedi ki:

  Admin maşaallah size soruları hep cevaplamışsınız tebrik ederim

  • admin dedi ki:

   Elimizden geldiğince tüm soruları cevaplamaya çalışıyoruz Hatice hanım, tek kişiye dahi faydamız oluyorsa ne mutlu bize 🙂

 54. Burcin dedi ki:

  Merhaba chia tohumunu aktardan aldım. Size sormak istedigim tüm gun boyunca yemek kasığı hesabı ile nekadar tüketmek dogrudur . Bir Ölçü verebilir misiniz? Bilmeden Fazla kullanmak istemiyorum

  • admin dedi ki:

   2 yemek kaşığı yeterli Burçin hanım.
   Fazlasını kullanmayın.
   Güzel sonuçlarınızı bekliyoruz 🙂

 55. Canan dedi ki:

  Merhaba ben bugün başladım aktardan tohum olarak aldım. Zaten bi diyet programı yapıyorum gündüz iki ara öğünde bi kase yoğurda 1 yemek kaşığı koyuyorum gerçekten yok tutuyor ana öğüne cok acıkmıyorum acaba faydasi olurmu 1 hafta deneyip gorucem sız de bilgi verirseniz sevinirim

  • admin dedi ki:

   Canan hanım, her zaman için kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ama chia tohumu sağlık açısından son derece yararlı olup zayıflamayı ve diyet yapmayı kolaylaştırır.

 56. Eylül dedi ki:

  Gece uyumadan önce bir bardağa 2 tatlı kaşığı atıyor 10 dk bekletip içiyorum diye yazmış bir sitede kulllanıcı . Uyumadan önce içmek sizce doğrumu acaba

  • admin dedi ki:

   Uyumadan önce içmeyi önermiyorum Eylül hanım. Sindirimin gerçekleşmesi için zaman vermek önemli.

 57. Taleha dedi ki:

  Merhaba. Ben İsveçde yaşıyorum. Burda okudum chia ile çok zayıflayan olmuş ve bende sipariş yapdım. Şu an elimde ama nasıl kullanacağını, kaç kere ve neyle yapılacağını bilmiyorum. Bana da yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  • Taleha dedi ki:

   Nedense bana cevab gelmedi neden acaba?

   • admin dedi ki:

    Taleha hanım, sorularınız cevaplanarak yayına alınmakta. Takdir edersiniz ki anlık cevap verilmesi mümkün olmuyor.

  • admin dedi ki:

   Sevgili Taleha, içerik ve yorumlarda bolca bilgi mevcut. Bunların haricinde aklınıza takılan bir konu varsa direkt onu sorarsanız daha iyi yardımcı olma şansımız bulunur.

 58. Zehra dedi ki:

  Hamileyim bu tohumu kullanmam ne kadar faydalı olur ya da zararlı mıdır?

  • admin dedi ki:

   Zehra hanım, bu dönemde her şeyi doktorunuza danışarak kullanmanız en doğrusu.

 59. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben doğum kontrol hapı kullanıyorum chia min banada kilo vermede yardımı olur mu

 60. Merve dedi ki:

  Ben yeni sipariş verdim ilk defa kullancam yanlız ben spor yapmıyorum bunu kullanırken spor yapmam gerekiyormu

 61. Semih dedi ki:

  Merhaba . Ben bugun aktardan chia tohumu aldim . Bana gunde sabah ac karnina kaynatilmis suya bi kasik eklyip 10 dakika bekledikten sonra icmemi soledi ama olcu vermedi . Sizce dogrumu ? Siz olcu verirseniz sevi irim

  • admin dedi ki:

   Semih bey, gün içerisinde 2 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde 2/3 öğünde tüketebilirsiniz.

 62. Medine dedi ki:

  Merhabalar. Bende alerjik rinit var hergun iki tane hap aliyorum alerji haplari 10mg lik bende diyet yapiyorum aceba chia tuketmemde bir sakinca varmi ?

 63. Neslihan dedi ki:

  Merhaba ben chia seti aldım toz shake ve tohum hepsinden birer kaşık aynı gün mü kullnacağım yoksa bittiikçe diğerlerine mi geçeceğim anlayamadım yardımcı olursanız çok sevinirim

  • admin dedi ki:

   Neslihan hanım hazır ürünleri kesinlikle önermiyoruz. Önce sağlık ve hazır ürünlerde sağlığınıza zararlı herhangi bir katkı maddesi bulunup bulunmadığını bilemezsiniz.

   • Neslihan dedi ki:

    Şu anda soruma cevap alamadığımı belirtmek şsterim ben başka birşey sordum siz bana bambaşka birşey söylüyorsunuz tarafınızdan ürünü almadığımız için mi bunu söylüyorsunuz?

    • admin dedi ki:

     Neslihan hanım biz hiçbir ürün satışı yapmıyor, hiç bir marka da önermiyoruz. Aktarlardan açık olarak alınanları öneriyoruz. Mantıklı düşününce aktarlarda açık olarak satılan ürünlerle bir alakamız olmadığını anlayabilirsiniz.
     Sağlık açısından zararlı pek çok sahte ürün bulunduğundan dolayı, insanların sağlığını önemsediğimiz ve bunu riske atacak ürünleri iyi göstermemek adına sorduğunuz soruya cevap vermememiz oldukça normal.

 64. Özlem dedi ki:

  Benim 19 aylık oğlum var emziriyorum chia tohumu kullanabilirmiyim ona bir zararı olurmu acaba

  • admin dedi ki:

   Özlem hanım, emziren annelere bir zararı olmamakla beraber yine de mutlaka doktorunuza danışıp öyle kullanmaya başlayın.

 65. Seval dedi ki:

  İki yemek kaşığı yenilebilir demişsiniz.bana bir günde bir tatlı kaşığı kullan dediler.zayıflamaya etkisi olur mu .ben de iki yemek kaşığı mı kullanayım

  • admin dedi ki:

   Seval hanım 2 yemek kaşığı maksimum miktar.
   2 yemek kaşığını geçirmeyip 1-2 yemek kaşığı arası tüketilebilir.

 66. Sümeyye dedi ki:

  Üç gün önce sipariş versim bu gün elime uşaştı sonucu bende merek ediyorum öğlen yemeğine çıkıcam yoğurdun içerisine 1kaşık koyup yesem yemeğin yanında olurmu İlla ıslatılmalı bekletilmelimi şimdiden tşk

 67. merve dedi ki:

  bende akktardan almayı düşünüyorum ama suyunu icicezde o tohumunda tekrar tuketebiliyomuyuz

 68. merve dedi ki:

  birde aç karna yada tok farkediyomu

 69. Esra dedi ki:

  Merhaba. Bende chia tohumu sipariş ettim ve geldi. Fakat içerisinde üç tane var chia Shake chia tea ve chia speeds bunların hangisini ne zaman kullanacağız??

 70. humyra dedi ki:

  Merhaba ben chiayi bugün kullanmaya basladim gerçekten suyla tüketimi çok zor midem bulandi bulanacakti bi dahakine yogurtla tuketicem ama bu chia otu gunde kaç saat tok tutuyor cevap verirmisiniz???

  • admin dedi ki:

   Humyra hanım, şu kadar saat tok tutar gibi bir yorum yapmak imkansızdır.
   Zaten, chia tohumu tükettiniz tamam o zaman artık tokum gibi net bir durum da olmaz.
   Yalnızca daha uzun sürede acıkırsınız. Bu da kişiden kişiye değişir.

 71. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba ben bugün aktardan chia tohumu aldım ancak nasıl kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Gün içerisinde normal yememe devam ederek mi kullanmalıyım ya da diyette yapmak gerekiyor mu ve belli bi öğünde tüketilmeli mi ya da yemekten hemen sonra mı tüketmeliyiz bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Ayşenur hanım içerik ve yorumlarda soruları cevapladık. Bunların dışında aklınıza takılan bir durum varsa direkt onu sorarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

 72. İbrahim dedi ki:

  İyi akşamlar ben 1 kaşık cia yı 1 kase yoğurda karısırtım 2 saat beklettim dolabta yemeyi unuttum Suan yani 00.30 da yedim geç bu saatte yemem de bi sakınca varmı

 73. Ayşe nur dedi ki:

  Chia tohumu 1 ay kullnsam ne kadar zayıflatır zayiflamak için kullanmak istiyorum ama ne kadar kullanmalıyım

  • admin dedi ki:

   Ayşenur hanım, zayıflamaya yardımcı kürlerin etkisi kişiden kişiye değiştiğinden dolayı net bir rakam vermek mümkün değil ne yazık ki.

 74. Nadire dedi ki:

  10 günlük setı kılo verdırır mı?

 75. Begüm Karaca dedi ki:

  Merhaba ciha tohumunu sabah aç karnına 1 barda suyun içine tatlı kaşığıyla koyup içiyorum bunu öğlen ve akşam 9 gibi yapıyorum yalnız ben de tokluk hissi vermiyor bunu kullandıktan sonra çok acıkıyorum ve WC ye çıkamıyorum. Bırakınca çıktım WC ye
  63 kiloyum 55 e inmek istiyorum basarmiyorum. 32 yaşında tüm
  Yanlış mı kullanıyorum ciha tohumunu lütfen rica etsem yardım edermisiniz

  • admin dedi ki:

   Begüm hanım kullanışınızda bir hata yok.
   2 seçenek var. Ya aldığınız chia tohumu sıkıntılı(Özellikle aktarlardan açık değil de internetten aldıysanız bu risk fazla.) ya da bazı besinler bazı kişiler için uygun olmaz. Herkese tokluk veren besin, açlık verebilir. Böyle bir durum söz konusu.
   Eğer 3 günden fazla kullanıyorsanız ve durum hep aynı şekilde ise; dilerseniz az miktarda aktardan açık chia tohumu alıp deneyebilirsiniz. Sonuç aynıysa farklı kürlere göz atmanızı öneririm.

 76. Melek dedi ki:

  Ben chia tohumunu günde 2 yemek kaşığı yemeklerden önce yoğurtla tüketiyorum bu şekilde zayıflayabilirmiyim acaba

  • admin dedi ki:

   Kullanım şeklinizde bir sıkıntı yok Melek hanım.
   Yalnız, gün içerisinde toplam 2 yemek kaşığı değil mi?

 77. Fatma Benli dedi ki:

  Merhabalar, tohumun günde 1-2 yemek kaşığı arasında tüketiminin uygun olduğunu söylemişsiniz. Çocuklar için de oldukça faydalı olduğunu okuyorum. Ancak çocuklarda da kullanım aynı miktarlada mı olmalı? 7 ve 11 yaşındaki çocuklarım İçin kullanabilir miyim?

 78. Hicap dedi ki:

  Merhaba ben tohum yerine chia shake sipariş vermişim zayıflama konusunda hepsi aynı etkiyi gösterir mi

 79. Öznur dedi ki:

  Merhaba ben akşamları bir su bardağı süte bir tatlı kaşığı chia tohumundan karıştırıyorum. Dolaba koyup gece yatmadan önce içiyorum. Kullanımımda bir yanlışlık var mı ?

 80. gülşen dedi ki:

  slm ben chia tohumunu kullanalı 15 gün oldu sbah ve aksam aç karına birer yemek kaşığı yoğurduma karıştırıp yedim ve yediklerimede dikkat ettim 2 kilo verdim yani yediklerinize dikkat edince haftada 1 kilo gidiyor

  • admin dedi ki:

   Gülşen hanım Chia tohumu ile zayıflama tecrübenizi bizimle ve okuyucularımızla paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

 81. Hasan özdemir dedi ki:

  Merhaba çia tohumunu suyamı katayım yada yoğurdamı ölçüsü varmı

  • admin dedi ki:

   Hasan bey tamamen size kalmış.
   Su, ayran, kefir veya yoğurt ile tüketebilirsiniz
   Mümkünse tüketmeden önce 10 dakika kadar bekletin ki tohumlar şişsin.

 82. Burcu dedi ki:

  Başlamak istiyo rum ama nasıl yapicam..

 83. Burcu dedi ki:

  Denemek istiyorum Yardim ci olur musunuz

 84. Sevde Muti dedi ki:

  Merhabalar,ben chia tohumunu bugün itibariyle kullanmaya başladım ve nasıl kullanacağımı bilemiyorum,ana öğün olarak mı ara öğün olarak mı tüketmek daha yararlı? Hangisi daha sağlıklı bir şekilde kilo verdirir acaba?

  • admin dedi ki:

   Öğün olarak tüketmeyin Sevde hanım.
   Sabah ve akşam yemeklerinden yarım saat önce tüketebilirsiniz.

 85. Arife dedi ki:

  Merhabalar bende basen sorunları msorunlarım var ciha kullansam faydası olurmu

  • admin dedi ki:

   Arife hanım özellikle basen bölümünde bir incelme olmaz ama genel olarak kilo vermenize yardımcı olur.

 86. Sami DALGIN dedi ki:

  Değerli arkadaşlar, CHİA alırken ürün kalitesine önem gesterin, ilgili bakanlıklardan onayı var mı ve kaç ülkenin sağlık ve tarım bakanlığı tarafından onaylıdır? Bunu iyi araştırın. Şahsen soracak olursanız,Güney amerika ve meksika bölgesinde yetişen en iyi CHİA ile ilgili detaylı bilgi verebilirim.

 87. berna dedi ki:

  Ben chia ve kineo aldim nasil kullanabilirim?yardimci olurmusunuz lutfen?

  • admin dedi ki:

   Berna hanım kinoa ve chia tohumunu dilerseniz yemeklerinizde, salatalarınızda tüketebilir dilerseniz de yemek öncesi su, yoğurt ya da kefir ile tüketebilirsiniz.

   Yorumları incelerseniz daha detaylı bilgi bulmanız da mümkün.

 88. Dilek Budak dedi ki:

  Kızım 12 yaşında 79 kilo acaba kac yaşında kullanılabilir suan baslayabilirmiyiz bilgi verirseniz sevinirim

  • admin dedi ki:

   Dilek hanım şu an başlayabilirsiniz hiç bir sıkıntı yok.
   Ancak chia tohumunu aktardan taze olarak alın lütfen. İnternette satılan pek çok hazır ürünün içerisinde ne olduğu belli değil.

 89. Didi dedi ki:

  Sabahlari ac karnina: 1 yemek kasigi chia, 1 yemek kasigi keten tohumu, 1 bardak su ve 1 tatli kasigi (organik) bal. Blenderden gecirin ve tüketin. Ben cok faydasini gördüm.

 90. Azime dedi ki:

  Chia tohumu İrem Derici’nin zayıflamasına çok yardımcı olmuş.
  İnstagram hesabında açıklamış bir ara ben de duydum ve araştırmaya başladım.
  Sitenizde chia tohumu ile zayıflayanların yorumlarını okudum ama o zaman yazmamıştım.
  Hiç durmadan tohumu almaya gittim.
  Ben, marketten tohum olarak aldım.
  Aslında internetten sipariş verecektim ama sizin zararlı olabilir dediğinizi okudum.
  Şimdi ise; teşekkür etmek için döndüm.
  Tiroid hastasıyım ve normalde benim kilo vermem çok zordur.
  Ancak sayenizde chia tohumu ile 1 ayda tam 6 kilo verdim.
  İyi ki varsınız :))

  • admin dedi ki:

   Azime hanım, sizler de iyi ki varsınız. Böyle güzel sonuçları duyunca o kadar memnun oluyoruz ki 🙂

  • esma dedi ki:

   Merhaba Azime hanim bende troid hastasıyım chia yi nasıl kullanacağım yardimci olurmusunuz

 91. Ipek dedi ki:

  Nekadar süre kullanılması gerekli Ne zamn ara verilmeli tesekurler

 92. Kübra dedi ki:

  Merhaba tohum siparişi verdim fakat nasıl kullanılır bilmiyorum her öğünde mi yememiz gerekiyor? Her öğünden önce mi tüketmemiz gerekiyor yani gün içerisinde kullanılacak miktar nedir?

  • admin dedi ki:

   Kübra hanım içerik ve yorumlarda bolca bilgi olduğunu düşünüyoruz ama anlaşılmayan bir kısım mı var acaba?

 93. Salih dedi ki:

  Arkadaşlar ben chia ve kinoa yı aldım sabah AC karna 1 tatlı kaşığı kinoayı kaynatıp suyunu iciyorum ve ustune chia 1 tatlı kaşık yogurt ile tüketiyorum akşamda sadece chia ile yoğurt tüketiyorum doğrumu sizce tesekkurler simdiden

 94. Fatma dedi ki:

  Iygunler 4aylik bebegim var emziriyorum kullanabilirmiyim bi zarari olurmu acaba?birde ozellikle tavsiye ettiginiz bi marka varmi ona gore siparis vericem

  • admin dedi ki:

   Fatma hanım bir zararı olmamakla beraber mutlaka öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

   Kesinlikle markalı ürünleri almamanızı ve aktarlardan temin etmenizi öneriyorum.
   Piyasada çok fazla sahte ürün var ve sağlığınız için tehlike arz edebilir.

 95. Ben seyran dedi ki:

  Merhaba bende yuksek tansiyon var gunluk ilac aliyorum chai diyet icin baslicam ilac la birlikte yan etki yaparmi

  • admin dedi ki:

   Seyran hanım mutlaka doktorunuza danışarak kullanın.
   Sadece chia için değil, tüm ek besinler için risk almamak adına takipli olduğunuz doktorla iletişimde olarak karar vermek en doğrusu.

 96. derya dedi ki:

  Hypo troid hastasyim surekli kilo ustune kilo aliyorum chia tohumu fayldali olurmu

  • admin dedi ki:

   Derya hanım faydalı olur ama hipotiroidi için tedavi oluyorsunuz değil mi?
   Ekstra olarak gün içerisinde dereotu kullanmanızı da önerebilirim.

 97. seyhan dedi ki:

  en hızlı şekilde kilomu nasıl veririm günde ne kadar ve kaç gün kullanmalıyım şimdiden teşekürler

 98. seyhan dedi ki:

  yani günde ne kadar ve kaç gün kullanayım 10 kg versem çoook rahatlıcam

 99. Seyma dedi ki:

  Selam ben bugun chia aldim.ama yeteri ce okudum tam olarak anlayamdim.brn sabaeyin ilik su limonlu iciyorum onun ici e chia yi koya ilir.iyim ve gu xe iki kez detken sabah aksammi yani icilmeli

  • admin dedi ki:

   Tabi tabi koyabilirsiniz Şeyma hanım.
   Sabah ve akşam yemeklerinden önce tüketebilirsiniz. Eğer akşamları sıklıkla açlık durumu yaşıyorsanız akşam yemeğinden önce yemeyip acıkma hissi başlayınca tüketebilirsiniz.

 100. Seyma dedi ki:

  Tamam oyle yapicam ama hemen icebilirmiyim yada bekletmek gerek mi
  Ve kac dakika

  • admin dedi ki:

   Chia bekletildiğinde daha çok şişer ve tok tutar. Bu nedenle bekletmek tercih edilir Şeyma hanım ama şart değil.

 101. Nilgun dedi ki:

  Ben yeni başladım aksam bi kase ile tüketiyorum sadece doğrumudur kulanilişiği?

 102. Nilgun dedi ki:

  Sabah nasıl neyle kulanmm gerekio aç tok öğlen aksam bilgi verirseniz sevinirim ?

 103. Gülay dedi ki:

  13 yasindaki kizima kulladirabilir miyim bana bilgi verebilir misiniz

  • admin dedi ki:

   Gülay hanım, chia tohumunun bir zararı bulunmayıp çocukların beslenmesi için de çok faydalıdır. Son derece kaliteli bir protein deposu. Eğer çocuğunuzun herhangi bir hastalığı yok ise; rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 104. Sevgi dedi ki:

  Harikasınız! Chia ile zayıflama yazınız sayesinde sizinle tanıştım. Her yoruma tek tek cevap vermişsiniz. Artık takipteyim.
  Ben de chia tohumu ile zayıflamak için yola çıktım. 1 aydır kullanıyorum ve 8 kilo verdim. Ancak tabi ki ekstralarım da var. Her gün yarım saat koştum ve 1300 kaloriden fazla almadım.
  1 ay daha devam etmeyi düşünüyorum.

  • admin dedi ki:

   Sevgi hanım, yüksek enerjili bu mesajınız için biz teşekkür ederiz 🙂
   Çok güzel bir başarı göstermişsiniz. Devamını da getirmeniz dileğiyle.

 105. Sabiha dedi ki:

  Merhabalar c.tesi gunu siparis verdim p.tesi alime ulasti bir set aldim icinden iki paket chia tohumu bir paket de chia tozu cikti yani chia cayi yoktu…biraz daha dikkat edilirse iyi olur..ayrica nasil ac tok sabah aksam nasil vs.kullanilacagina dair herhangi bi bilgilendime yok…netten bakip ogrenmeye calisiyorum insallah ise yarar uclu set alirim..8-10 kilo fazlam var

 106. Solmaz dedi ki:

  Chia nasil kulana bilirmiyiz acmi toku

 107. Neriman dedi ki:

  Merhabalar Chia tohumunu nasıl kullanmam gerekiyor öğün olarak mı yada ara öğün olarak mı kullanmalıyım. Teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Neriman hanım, dilerseniz ara öğün olarak kullanabilir dilerseniz öğünlerden önce tüketebilirsiniz. Yorumları incelerseniz bolca bilgi verdik.

 108. Fatmanur dedi ki:

  Merhabalar bende bugun chia kullanmaya başlıyorum Ama sabah nasıl kullanacağım neyin içine katarak kullanabilirim

 109. Melisa dedi ki:

  Merhaba ben chiayı öğlen bir iki gibi akşamda yatmadanönce ikisinide yoğurtla beraber yyiyiyorumyani öğlen de yyoğurtla akşamda yatmadan önce yoğurtla yiyiyorum suda beş on dk bekletipjel hhalineggeliyor bende yoğurdun içine katıyorumacaba ddoğrumu yyapıyorumve istediğimiz saatlarda kullanabilir miyiz?

  • admin dedi ki:

   Melisa hanım; chia tohumu tüketiminde gece yatmadan önce tüketmek yerine en az 2 saat önce tüketmenizi öneririm. Böylelikle sindirim için vakit kalır. Su içinde bekletip sonra yoğurda katıyorsanız suyu da için. Hiç uğraşmayıp direkt yoğurt içerisinde bekletebilir ya da kefir ile beraber de tüketebilirsiniz.
   İstediğiniz salatalarda kullanabilirsiniz.

 110. Zayıflıcam Ben dedi ki:

  Merhabalar.
  Zayıflamak için chia tohumu nasıl kullanır araştırırken sitenizle karşılaştım.
  Tüm soruları tek tek cevapladığınız için teşekkür ederim.
  Chia tohumu nereden alınmalı kararsızdım, şimdi aktardan alarak denemeye başlayacağım.
  Teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Sevgili zayıflıcam ben chia tohumu il zayıflama serüveninizde başarılar diliyoruz 🙂

 111. Nehir dedi ki:

  Hayırlı aksamlar.Bende sol kroner de send var kalp ilacı kullanıyorum beni. Kullanmam uygun olurmu?

  • admin dedi ki:

   Nehir hanım öncelikle çok geçmiş olsun.
   Mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Kan akışkanlığını arttırabileceğinden dolayı uygun olmayabilir.

 112. Sümeyra dedi ki:

  Şeker hastalarına da iyi gelir mi yani düzelemelerine yardımcı olur mu

  • admin dedi ki:

   Sümeyra hanım, chia tohumunun kan şekerini düzenleme etkisi olduğu için şeker hastalarında olumlu sonuçlar vermesi beklenir. Ancak mutlaka doktorunuzun onayını alarak başlayın kullanmaya.

 113. ceren dedi ki:

  10 günlük kullanımında etkisi ne olur cevap vermeniz dileğiyle

  • admin dedi ki:

   Ceren hanım, zayıflama kürleri genel olarak kişiden kişiye değişiklik gösteriyor ama bu durum chia tohumu için daha genel bir durum. Normal durumda, 10 günde 2-3 kilo kadar vermeniz beklenir; ancak yorumları incelerseniz düzenli kullanıma rağmen fayda görmediğini söyleyen takipçilerimiz de var.

 114. Saliha dedi ki:

  Merhaba,

  Sabah kahvaltısı ve öğle yemeğinden sonra Chia tohumunu sabah saat 10:30 ve öğleden sonra 16:00 da ara öğün olarak tüketebilir miyim.Diyet programım da var.sabah ara öğününe meyve ile öğleden sonra ara öğününde yoğurtla tüketebilirmiyim yoksaher iki öğündede sadece suyla mı tüketmeliyim? Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Saliha hanım, chia tohumu illa su ile tüketilecek diye bir durum yok. Yoğurtla da meyve ile de tüketebilirsiniz. Ayrıca, meyvelerin birçoğunun şeker değeri hiç de düşük değil. Chia tohumu gibi bolca protein içeren bir besin ile beraber meyveyi tüketmeniz çok daha iyi olur. Böylece kan şekerinin dengede tutulması sağlanır.

 115. Melis dedi ki:

  4 sene önce meme koruyucu ameliyatı oldum .4 senedir tamoksifen kullanıyorum herhangi bir sakıncası olurmu

 116. cigdem dedi ki:

  Ben 2 aydan beri kullaniyorum ve de cok memnunum ben suda yogurtda sevmedim ben yarim kase corbayla yapiyorum gunde 2 kasik tuketiyorum sabah aksam sabah az kahvalti yapiyorum ekmek yemiyo rum hamur isi yok bide kendime detos suyu yapiyorum onu tuketiyorum aksam 6 dan sorna bise yemiyo rum acikirsam elma yada salatalik yiyorum ve 10 kilo verdom siskinligim yok cok rahstim tavsiye ederim

  • admin dedi ki:

   Chia tohumu ile zayıflama konusundaki tecrübelerinizi okuyucularımızla paylaştığınız için teşekkür ederiz Çiğdem hanım.

 117. Selam dedi ki:

  Günde kaç kere kullanmalıyım bide göbek eritirmi

 118. Nergiz dedi ki:

  Mrb bugün kullanmaya başladım chıa çay,chia tozu,ve chia tohumu olarak geldi günlük hepsinden mi kullanmalıyım yoksa aynı şeyler mi acil cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 119. Berkay dedi ki:

  Merhaba bu tohumu su ile kullanmak istiyorum yemeklerden ne kadar önce tüketmelisiniz ? Günde kaç kaşık tüketmelisiniz ?

  • admin dedi ki:

   Berkay bey chia tohumunu günde 2 yemek kaşığına kadar kullanabilirsiniz.
   Yemeklerden 20-30 dakika önce tüketebilirsiniz.

 120. Gülten hanım dedi ki:

  Merhaba ben chiatohumu tohumu aldım ama kullanımını tam olarak anlamadım öğünlerden önce mi tüketilmeli yoksa sonra mı ve örneğin yoğurtla yiyorsak ne kadar bekletmrliyiz günde kaç kere yemeliyiz

 121. Hatice dedi ki:

  Selam ben ciya tohumu setini aldım ama nasıl ve hangi öğünlerde miktar ne kadar bilmiyorum yardımcı olun lütfen 😫

  • admin dedi ki:

   Hatice hanım setleri hiçbir şekilde önermediğimiz için ne yazık ki bir şey diyemeyeceğim.

 122. Tuğba dedi ki:

  Merhaba bende başlamak istiyorum nasıl kullanılıyor bana anlatabilirmisiniz

 123. betül dedi ki:

  merabalar bende chia tohumunu yeni adım . ama tam olarak nasıl kullanılacağına dair bir şey söylemediler. yorumları okudum günde 2 yemek kaşığı demişsiniz ama ben günde toplam 3 yemek kaşığı alıyorum . sabah öğle ve akşam yemeklerden önce 1 bardak ılık suya 1 yemek kaşığı katıp 15 dk bekletiyorum .acaba doğru mu yapıyorum

  • admin dedi ki:

   Betül hanım, 2 yemek kaşığından fazla tüketmemeye özen göstermeniz iyi olacaktır.
   Kalori değeri de azımsanamayacak değerde.
   Sabahları 1 yemek kaşığı alıp, öğle ve akşam yarım kaşık olarak tüketebilirsiniz.
   Sonrasında da bol bol su içmeye özen gösterin.

 124. Güzel dedi ki:

  Çiya tohumu diyeti diye bir şey var mı? Yoksa diyete ek olarak mı tüketilmeli?

  • admin dedi ki:

   Güzel hanım; chia diyet değil, bir bitki tohumu.
   Chia tohumu zayıflamak için size destek olur.

 125. Ayten dedi ki:

  Chia diyeti yapanlar kilo verebildiniz mi arkadaşlar?

 126. Kemal dedi ki:

  Chia tohumu zayıflatır mı? Gerçekten etkili mi? Yoksa bir hurafe mi?

  • admin dedi ki:

   Kemal bey zayıflamak için chia mucizevi bir çözüm değil. Yalnızca diyete ek olarak tüketildiğinde işinize kolaylaştırıyor.

 127. Kemal dedi ki:

  Chia tohumu diyet listesine ek olarak uygulanabilir mi?

 128. Kemal dedi ki:

  Chia tohumu nasıl kullanılır zayıflamak için işe yarıyor mu gerçekten?

 129. Aylim dedi ki:

  zayıflamak için chia tohumu nasıl tüketilir? Kullanıp memnun kalan var mı?

  • admin dedi ki:

   Aylim hanım, gün içerisinde kullanacağınız chia tohumu sayesinde, kendinizi daha tok hissedersiniz ve metabolizmanız hızlandığı için kilo vermek, yağ yakmak kolaylaşır.

 130. Aylim dedi ki:

  Chia tohumu ne zaman tüketilmeli?
  Şimdiden cevabını için çok teşekkürler.

 131. Büşra dedi ki:

  Chia tohumu yoğurtla yenir mi? Ben yoğurt ile tüketiyorum ama hata mı yapıyorum?

 132. Cansu dedi ki:

  Chia tohumu diyet tariflerini beslenme programıma ekledim ve 1 ay içerisinde 5 kilo verdim.
  Elbette yediklerime de dikkat ettim.

  • admin dedi ki:

   Chia tohumu ile zayıflama yorumunuzu bizimle paylaşmış olduğunuz için teşekkür ederiz.

 133. Ayhan dedi ki:

  chia tohumu zayıflatır mı sorusunu soran arkadaşlar için cevabın. Tek başına kesinlikle işe yaramıyor ama diyet tapmayı çok kolaylaştırıyor.

 134. Muge anli dedi ki:

  Hamilielik kilo suda gider mi kullansam

 135. Sıla dedi ki:

  Acaba yaş küçük olması tehlikeye yol açarmı?

 136. Meltem dedi ki:

  60 kiloyum 17 yaşındayim kilom normal ama göbeğim var acaba bu chiya kullansam işe yarar mi birde sabah akşam kullansam yeterli mi

  • admin dedi ki:

   Sevgili Meltem;
   Chia tohumu elbetteki tek başına kullanıldığında mucizevi bir etki göstermeyecektir. Ancak kilo vermene ve göbeğinin erimesine yardımcı olur.
   Sağlıklı beslenme ve egzersiz ile desteklenmeden olmaz.

 137. Beyhan dedi ki:

  Ben 17 yaşındayım. Chia tohumu ve çayını kullanmamda sorun olur mu?
  Birde bende demir eksikliği olduğu için vitamein eksikliği falan ilaç kullanıyorum kısa bir sürelik için sabahları aç karnına içiyorum ilacı acaba bir sorun olur mu chia tohumu veya çayını içsem?

  • admin dedi ki:

   Yaşından dolayı herhangi bir sıkıntı olmaz Beyhan ama ilaç konusunda mutlaka doktoruna danışmalısın.

 138. arzu dedi ki:

  merhaba bana 2014 senesinde meme kanseri teşhisi konuldu kemoterapi ve radyoterapi gördüm tedavim bitti atlattım çok şükür benim kullanmamda bi sakınca olur mu acaba

  • admin dedi ki:

   Arzu hanım, öncelikle çok geçmiş olsun. Bu zor süreci atlattığınız için çok memnun oldum.
   Chia tohumu ile ilgili sakıncalı olacak bir durum yok ama yine de mutlaka doktorunuza danışın.

 139. Betul dedi ki:

  Meraba chia tohumu aldim internetden bebegim 13 aylik yasini bir ay gecti emiyo sezaryandan kalan kilom var ve diyetisyene gidiyorum bu chia tohumu nu kullanmak istiyorum bebegime zarari olurmu ve bana da olurmu

 140. beyhan dedi ki:

  slm bende dun aktardan aldım 10 kılo fazlam var yemek yemeyı cok sevıyorum chıa tohumunu önerdı fakat yorumlarda okudugum gıbı degılde acıktıgında bır tatlı kasıgı agzına at suyla içiver dedı yorumları da okuyunca kafam karıstı gunde bır yemek kasıgını gecmededı sizzce dogru mu

 141. Duygu dedi ki:

  Merhaba günde 1 yemek kaşığını gecirmemeliymisiz öyle mi bi sınırı var mi

 142. Hilal dedi ki:

  Genellikle marka olarak AZTEC’i one suruyorlar sizce bu reklam amaclimi yapilan birsey
  Diger markalardada kilo verme durumu etkili olurmu ?

  • admin dedi ki:

   Bahsettiğiniz şekilde set olarak satılan ürünlerden uzak durmak daha iyi olacaktır Hilal hanım.
   Aktarlarda en doğalını bulabilirsiniz.
   Alacağınız chia tohumunu ister direkt kullanırsınız isterseniz çayını yaparsınız.
   En azından ne tükettiğinizi bilirsiniz.

 143. Ercan dedi ki:

  Ben dün teslim aldım resmi sitesinden aztek marka. 1kutunun içinde üç çeşit var çay,toz ve normal hali olarak var. Kullanıyorum, acaba yanlış mı yaptım doğr yerden mi aldım bi sıkıntı olur mu???

 144. Çiçek dedi ki:

  chia tohumunu sabah mi yoksa akşam yesek zayıflamaya faydası olur. Birde çok su içmek gerekir mi chia tohumunu tuketince

  • admin dedi ki:

   Çiçek hanım;
   Aslında düzeni kendinize göre deneyerek belirlemeniz daha doğru.
   Eğer akşamları acıkma durumunuz oluyorsa akşam tüketmek daha etkili olur. Böyle bir sorununuz yoksa gün içerisinde kullanabilirsiniz.
   Suyu, günlük 2,5 litre kadar içmelisiniz. Bunun haricinde chia tohumunun etkisini görmek için ekstra su içmeye gerek yok.

 145. Yasemin dedi ki:

  Çiya tohumu ile 1 haftada 3 kilo vermiştim ama devam edemedim. Midemi bulandırıyor ama ben hep suya koyup deniyordum. Bu sefer alternatiflerine bakacağım.

 146. Ayten dedi ki:

  Arkadaşlar migrostan alan var mı? Geçen gördüm ama güvenip alamadım.

 147. Tatilci dedi ki:

  Chia tohumu nasıl yenirse zayıflatır? 12 günde 8 kilo verdiğini söyleyenler var ama bu konuda ne düşünüyorsunuz?