Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Fazla kilolar kadın erkek tüm insanların korkulu rüyasıdır. Fazla kilonun genetik, obezite, hormonal faktörler gibi sebepleri olduğu gibi fazla gıda tüketimi,hareketsizliğe bağlı kilo alımı da etken nedenler arasındadır. Yaz aylarının da gelmesi ile kışın alınan fazla kilolar ince kıyafetlerle göze batmaya başlar.

Vücut Nasıl Yağ Yakar?

Yapılan birçok diyet, beslenme uzmanlarının önerisi gibi yollarla kilo verilmeye, yağ yakımı için uğraşılır. Vücutta yağ yakımı son günlerde en sık duyduğumuz şey ancak bu uzun süreli diyet, beslenme ve spor eşliğinde gerçekleşmektedir. Kilo verdikten sonra formu korumak için yağ yakım miktarını da hızlandırmak gerekir. Aksi takdirde verilen kilo da işe yaramaz. Sağlıksız yapılan diyetlerde vücut yağ yakmaz, mevcut olan su ve kaslardan erimeye başlar. Bu da kişinin sağlığına zarar vermektedir. Doğru karbonhidrat ve uzman eşliğinde diyet ile beslenenlerde kas kaybı yaşanmaz, vücutta böylece yağlar yakılır.

karin-yaglari 2

Vücuttan Yağ Atıldığı Nasıl Anlaşılır?

Günlük hayatımızda kullandığımız, rutin olarak çoğumuzun tartıldığı sıradan tartı basküller vücuttan ne kadar yağ eksildiğini bize göstermez. Tartılar yalnızca normal kilonuzu ölçerler. Vücuttaki fazla yağ demek, çirkin bir görüntüye sahip olma, şişmanlama demektir aslında. Piyasada, spor salonlarında, diyetisyenlerde yağ oranı ölçen aletler vardır. Vücudu komple analiz eden bu cihazlar vücuttaki endeks hakkında bilgi verir. Bunlar kas, kemik ağırlığı, günlük olması gereken kalori miktarı, vücut sıvı endeksi, metabolizma yaşınızın ne olduğu gibidir. Vücut analiz cihazı kullanılarak aynı zamanda vücuttaki yağ oranı ölçülür. Düzenli diyet yapanlar yağ endeksini düzenli olarak kontrol ettirmektedirler. Analiz tartısı olmadan anlamanın da bir yolu vardır ancak sağlıklı net bir bilgi vermez. Yüzünüz küçülmeye başlayıp kalça basen bölgesi aynı ise yağ yakmıyor ve kilo kaybetmiyorsunuz anlamındadır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mine dedi ki:

  O tartı bende yok ve ben nasıl anlayacağım

 2. Hayriye dedi ki:

  Ben spor salonuna gidiyorum ve tartldm 90 dm 88 cktm yagdan 1 kastn 1 gitmş

 3. Ertuğrul dedi ki:

  Merhaba
  İki ay içinde 95.5 kilodan 89.5 kiloya düştüm aletle yapılan ölçümde bu altı kilonun üç kilosunun yağ olduğu söylendi kadtan ise 400 gr kaybetmişim uygun mudur

  • admin dedi ki:

   Gayet güzel Ertuğrul bey. Ödeminiz de varmış anlaşılan. Onları da vücuttan atmış olmuşsunuz.