Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır? Ölçülür?

Yağdan kilo yakımı, doğru diyet ve spor ile beraber mümkündür. Sağlıksız diyetler sayesinde kilo vermeniz mümkün olsa da verilen kilonun önemli bir kısmının yağdan değil, vücuttaki kas ve sudan olduğu görülmekte.

Doğru şekilde beslenip, kilo veren kişilerin aklındaki soruların başında ise; “Yağdan mı, kastan mı kilo veriyorum.” oluyor. İçeriğimizde “Yağdan kilo verdiğimi nasıl anlarım?” sorunuza mümkün oldukça detaylı şekilde cevap vermeye çalıştık.

Merak ettiğiniz farklı soruları sormak ya da düşüncelerinizi paylaşmak için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Vücut Nasıl Yağ Yakar?

Yapılan birçok diyet, beslenme uzmanlarının önerisi gibi yollarla kilo verilmeye, yağ yakımı için uğraşılır. Vücutta yağ yakımı son günlerde en sık duyduğumuz şey ancak bu uzun süreli diyet, beslenme ve spor eşliğinde gerçekleşmektedir.

Kilo verdikten sonra formu korumak için yağ yakım miktarını da hızlandırmak gerekir. Aksi takdirde verilen kilo da işe yaramaz. Sağlıksız yapılan diyetlerde vücut yağ yakmaz, mevcut olan su ve kaslardan erimeye başlar. Bu da kişinin sağlığına zarar vermektedir.

Doğru karbonhidrat ve uzman eşliğinde diyet ile beslenenlerde kas kaybı yaşanmaz, vücutta böylece yağlar yakılır.

Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan Kilo Verdiğimizi Nasıl Anlarız? Vücuttan Yağ Atıldığı Nasıl Anlaşılır?

Günlük hayatımızda kullandığımız, rutin olarak çoğumuzun tartıldığı sıradan tartı basküller vücuttan ne kadar yağ eksildiğini bize göstermez.

Tartılar yalnızca normal kilonuzu ölçerler. Vücuttaki fazla yağ demek, çirkin bir görüntüye sahip olma, şişmanlama demektir aslında. Piyasada, spor salonlarında, diyetisyenlerde yağ oranı ölçen aletler vardır.

Vücudu komple analiz eden bu cihazlar vücuttaki endeks hakkında bilgi verir. Bunlar kas, kemik ağırlığı, günlük olması gereken kalori miktarı, vücut sıvı endeksi, metabolizma yaşınızın ne olduğu gibidir.

Vücut analiz cihazı kullanılarak aynı zamanda vücuttaki yağ oranı ölçülür. Düzenli diyet yapanlar yağ endeksini düzenli olarak kontrol ettirmektedirler. Vücut analiz cihazı sayesinde yağdan mı, kastan mı yoksa sudan mı kilo verdiğinizi görebilirsiniz.

Yağ Oranı Nasıl Ölçülür?

Yağ oranınızı ölçtürmek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Aklınızda bulunması gereken ise; bu yöntemlerle ölçüm yaptırırken daha doğru sonuçlara ulaşmak adına ölçümden 3-4 saat öncesinde yeme ve içmeye son vermenizin gerektiği.

Ultrasonik Dalgalarla Yağ Ölçümü: Vücudundaki yağ ve kas hücrelerinin dalgaları yansıtma oranı farklı oluyor. Bu farklılıktan yola çıkarak uygulanan yöntemde vücudunuza ultrasonik dalgalar gönderilir. Yansıtılan dalgaların miktarı ile vücuttaki yağ oranı ölçülür.

Boy ve Vücut Ölçüleri Yöntemi ile Yağ Ölçümü: Bu yöntemde vücudunuzun çeşitli bölgelerinin genişliği, boyunuz ve kilonuz ölçülür. Çeşitli formüller sonucunda vücudunuzdaki yağ oranı hesaplanır. Ancak çok da doğru bir yöntem olduğunu söylemek mümkün değil.

Deri Katlama Yöntemi ile Yağ Ölçümü: Deri katlama yöntemi ile yağ ölçümü yapılırken derideki yağ oranları hesaplanmakta. Ancak bu yöntem iç organlardaki ve vücudun daha içi kısımlarındaki yağların ölçümünü mümkün kılmaz. Bu nedenle, diyet sürecinde yağ yakıp yakmadığınızı anlamak adı bir karşılaştırma yapmanızı sağlasa da tam doğru bir sonuç vermez.

Bioelektronik Empedans Yöntemi ile Yağ Ölçümü: Bu yöntem, sıklıkla kullanılan yağ ölçüm metodu. Diyetisyenler ve spor salonları da genellikle bu yöntemi kullanıyor. profesyonel tartılarda yer alıyor. Ancak ne yazık ki bu yöntem için de %100 doğru olduğunu söylemek mümkün değil.

Tartıya çıplak ayakla basıyorsunuz ve ellerinizde de tuttuğunuz aparatlar oluyor. Bu şekilde, vücudunuzun elektriksel direnci hesaplanıyor. Çıkan sonuçla da yağ oranı ölçülüyor. Ancak vücudunuzdaki yağların hangi bölgelerde toplandığı, çıkan sonucu direkt etkilediğinden aslında aynı yağ oranına sahip; fakat yağları göbek ve basen bölgesinde toplanan iki kişinin yağ oranı farklı çıkıyor.

X Işınları ile Yağ Ölçümü: X ışınları ile yağ ölçümü en doğru sonuç veren yöntemlerden birisi. Ancak uygulamanın kolay olduğu söylenemez. Çeşitli merkezlerde yapılan bu yağ ölçümünde vücudunuza farklı 2 çeşit x ışını gönderilmekte.

Işınlardan birisi yağ dokularını taramıyor ve vücudunuzdaki tüm diğer bölgeleri tarıyor. Diğer x ışını ise; bütün vücudunuzu tarıyor. Aradaki sonuçla yağ ölçümünüz yapılmış oluyor.

Kızılötesi Işınlarla Yağ Ölçümü: Bu yöntem de tıpkı ultrasonik dalgalar yöntemi gibi yağ dokularından yansıyan ışınların hesaplanması ile uygulanıyor. Vücudunuza kızılötesi ışınlar yollanıyor ve yağlar bu ışınların belli bir kısmını vücutta hapsediyor. Geri yansıyan ışıklar ise; yağ ölçümünü mümkün kılıyor.

Yağ Ölçümü Nasıl Yapılır?

Yağ Ölçümü Nasıl Yapılır?

Evde Yağdan Kilo Verildiğini Anlama

Yağ oranınızı ölçme ve takip etme için pek çok profesyonel yöntem bulunuyor. Ancak bu yöntemler için belli ücretler ödemeniz gerekiyor. Oysa gözleriniz, size rakamları vermese de yağdan kilo verip vermediğinizi anlamanız için yardımcı olur.

Eğer yüzünüzün inceldiğini; ancak basen, göbek gibi bölgelerinizin sabit kaldığını hissediyorsanız beslenmeniz ya da sporunuzda bir hata olduğunu anlayabilirsiniz. Verilen kilonun önemli bir kısmı kas ve sudan gidiyor, yağ yakımınızın yeterli değil demektir.

Yağ oranınızın yüksek olduğunu hissettiğiniz bölgelerdeki incelmeler ise; yağ yakımının olduğunu gösterir.

İdrardan Yağ Atılması Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle, doğru bilinen yanlış sorulardan birisine değinelim. Yağın, idrardan atılması mümkün değil. Yağ, büyük bir moleküldür ve vücuttan öylece çıkıp gitmez. Ancak doğru diyet ve spor sayesinde yağ yakımı sonrasında açığa çeşitli keton maddeler çıkar ve bu maddeler de idrar ve terleme yolu ile dışarı atılır.

Çok su içeyim, vücuttan yağ atılsın gibi bir durum da söz konusu değildir. Yine de vücuttan keton atımı sağlanıyorsa, yağ yakımını başarmışsınız diyebiliriz.

İdrardaki sarı renk ve terdeki koku da bu maddelerden kaynaklanır. Yani, spor yapıyor ve ardından tuvalete gittiğinizde idrarınız sarı ve kokulu ise; doğru yoldasınız!

Karıştırılmaması gereken konu ise; yetersiz su içimi sonrasında idrardaki sararma ile yağ yakımı sonrasında idrarda oluşan değişikliktir. Yağ yakımı sonrasındaki durum gün boyu sürmezken, yetersiz su tüketimi nedeni ile oluşan idrar yoğunluğu siz yeterli miktarda su içene kadar devam edecektir.

Kilo Verirken Yağ Yakımı Nereden Başlar?

Yağ yakımının ilk olarak hangi bölgeden başladığı yine sıklıkla sorulan soruların başında yer alıyor. Ancak bu sorunun tam bir cevabı bulunmuyor. Her insanın genetiği farklı ve sizin yağ yakımınızın ilk olarak hangi bölgeden başlayacağını belirleyen de genleriniz.

Kimilerinde ilk olarak göbek erirken, kimilerinde yüzden kilo verilir ve ne yazık ki sizin en rahatsız olduğunuz ve yağ oranınızın en yüksek olduğu bölge son olarak eriyecek olan bölge. Elbette ki kilo verirken tüm bölgelerden belirli miktarda yağ yakımı gerçekleşecektir. Fakat basenlerinden rahatsız olan bir kişinin basenlerindeki yağların yakılarak vücudun istenilen ölçülerde olması kilo verme serüvenin en sonuna denk gelecektir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mine dedi ki:

  O tartı bende yok ve ben nasıl anlayacağım

  • Handan Baştürk dedi ki:

   Merhaba ben bayağı bir zamandır spor salonuna gidiyorum kilo verdim ama yağım çok yüksek çıkıyor bana yemek yemedigimi söyledi spor hocası 2 aydır biraz değiştirdim beslenmemi bu seferde her ay kilo almaya başladım öyle zararlı bir şey yemiyorum bu ay 2 kilo almışım 400gr yağdan vermişim kilo alınca sinirlerim bozuluyor ne yapacağımı şaşırdım her ay kilom farklı çıkıyor

   • Diyetisyen Betül Yücel dedi ki:

    Handan Hanım;
    Öncelikle aldığınız kalori miktarını artırmanız doğru.
    Ancak artırımı mümkün olduğunca protein ağırlıklı yapmanızı öneririm.
    Ekstra olarak spor salonunda yalnızca kardiyo ile sınırlı kalmayın.
    Mutlaka ağırlık antrenmanları ile dengeleyin.
    Bu sayede kas kaybı yaşamadan(ya da en az miktarda yaşayarak) yağ yakmanız mümkün olur.

 2. Hayriye dedi ki:

  Ben spor salonuna gidiyorum ve tartldm 90 dm 88 cktm yagdan 1 kastn 1 gitmş

 3. Ertuğrul dedi ki:

  Merhaba
  İki ay içinde 95.5 kilodan 89.5 kiloya düştüm aletle yapılan ölçümde bu altı kilonun üç kilosunun yağ olduğu söylendi kadtan ise 400 gr kaybetmişim uygun mudur

  • admin dedi ki:

   Gayet güzel Ertuğrul bey. Ödeminiz de varmış anlaşılan. Onları da vücuttan atmış olmuşsunuz.

 4. Elif c dedi ki:

  1 aydır düzenli diet yapiyorum 2 kere kaçırdım farkındayım yüzüm vücudum daraldı fakat tartı da göremiyorum sebebi kastan mi kilo kaybediyorum yoksa yağdan mi

 5. Deger dedi ki:

  15 gündür diyetisyene gidiyorum bir kilo yuz gram kilodan üç kilo da yağdan verdigim söylendi fakat tartida 1.1 gözüktüğü için mutlu olmadim vücudumda ödem olduğu şu içmem gerektiği şayet şu içmiş olsaymisim bu 1.1 kg tartidada 3 kg fazla olacağı söylendi benim anlayamadığım 3 kg yağdan veriyorsak niye bu tartida kayıp olarak gozukmuyor sonuç olarak yağda olsa vücuttan giden bir kayıp var.

  • admin dedi ki:

   Sevgili Değer;
   Çünkü yağdan verirken vücudunuz fazladan ödem tutmuş. Bu ödemden dolayı az gözüküyor.
   Şöyle düşünün, yağdan o kiloyu vermeseniz şu an 2 kilo kadar tartıda artı çıkacaktınız.
   Bol su, yeşil çay ve ananas ile hallolur o ödem. Önemli olan yağ.

 6. Gizem Gezerler dedi ki:

  Kış aylarında hiç kullanmadığım normal tartım var. Sadece yaz yaklaşınca kullanma gereği duyuyorum. Vücut analiz tartısı denen aleti alırsam muhtemelen daha çok kullanırım. Yazı için teşekkürler.

 7. asmin dedi ki:

  göbek çevresinde ve sırt yağları nasıl erir

  • admin dedi ki:

   Buna cevap olarak hazırladığımız içeriklerimiz var Asmin hanım.
   Arama kısmından ulaşabilirsiniz.

 8. yns dedi ki:

  Bir süredir hem spor hem de diyet yapıyorum. Vücudum yağlı biraz. Bol su tüketmeme rağmen (günde yaklaşık 5-6 lt) idrarımda sarılık vardı. Sebebini şimdi anladım ve moralim biraz düzeldi 🙂
  Teşekkürler yazı için. İyi çalışmalar.

 9. Sevim dedi ki:

  Vücudun yağ yaktığını nasıl anlarız sayesinizde çok iyi kavramış oldum. Teşekkürler Betül hanım.

 10. Hasan dedi ki:

  Vücut yağları ilk nereden erimeye başlar? Benim yağlarım göbek bölgesinde toplanmış durumda? Bu durumda en çok yağ olan yer ilk mi erir?

  • Betül Yücel dedi ki:

   Hasan bey;
   Ne yazık ki ilk olarak kilonun en fazla olduğu bölümün erimeye başladığını söylemek mümkün değil.

 11. Sude Çetin dedi ki:

  Yağ kaybı nasıl anlaşılır diye düşünmek yerine kiloya odaklanmayın ve ölçülere takılın. Düzenli olarak göbek, karın, basen ölçülerinizi alın. Eğer verdiğiniz kiloyla incelmeniz orantılıysa doğru yoldasınız. 10 kilo verip sadece 3-4 cm incelme yaşadıysanız yanlışınız var.

 12. yasemin dedi ki:

  Merhabalar ben 16 yasindayim boyum 1.55 ve kilomda 55 babamin yaptigi diyeti kullaniyorum yapmaya calisiyorum bol su iciyorum 6’dan sonra birşeyler yemiyorum ama nedense olmuyor hep ayni ne veriyorum ne aliyorum veriyosanda en fazla 5 grm ve kendimi kilolu hissediyorum ne yapmaliyim

  • Betül Yücel dedi ki:

   Sevgili Yasemin;
   Babanın kilosu senden çok fazladır diye düşünüyorum. Aynı zamanda pek çok özelliği de tabi ki.
   Aynı diyet ile sonuç alamayabilirsin. Ancak bir diyete uymak yerine sağlıklı beslenip biraz egzersiz yapmanı öneririm. Yaşın çok genç. Bir listeye bağlı kalmak yerine sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmen çok daha önemli.

 13. Gülizar dedi ki:

  Spor artı diyet yapıyorum. Yüzümün gitmesini istemiyorum. Yüz çökünce burun daha büyük görünüyor. Sırf buyuzden fazla kilolarımı vermeye korkuyorum.Bunun için ne yapabilirim. Yada yüzümün gitmesini minimuma nasıl indirebilirim.

  • Betül Yücel dedi ki:

   Gülizar hanım;
   Eğer kilo verirken yüzünüzde çökme oluyorsa bu sağlıksız bir şekilde kilo verdiğinizin göstergesidir.
   Yağ değil kas kaybı olursa yüzde çökme olabilir.
   Sağlıklı bir şekilde beslenip, günlük 1200-1400 kalori bandı altına inmezseniz ve egzersizle desteklerseniz daha sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz.

  • Melis dedi ki:

   1 haftadır karatay diyetini harfiyen uyguluyor ve üstelik günlük 500 kalorili evde fitness yapıyorum. Ama tartıda ve ölçülerde incelme göremiyorum. Boy 152
   Kilo 54 bırakmayı düşünüyorum artık. Cevap verirseniz çok sevinirim.

   • Diyetisyen Betül Yücel dedi ki:

    Melis hanım;
    Noktalama işaretleri olmadığı için tam anlayamadım.
    Ancak eğer günlük 500 kalorilik bir diyet uyguluyorsanız vücudunuzun çökmesi için davetiye çıkarıyorsunuz diyebiliriz.

 14. Mehmet dedi ki:

  Selamlar 109700 grm la yürüyüşe başladım daha sonra koştum biseklet bindim sahilde hergün 20 ve ya 30 km yol katletim 20 kilo verdim daha sonra kilo vermem durdu 4 ay yerimde saydım tartıda milim oynamadı fitnees yazımaya karar verdim 2 aydır bir gün agırlık birgün vacak birgün de ful kardiyo yapıyorum antremanlarımın arkasında 1000 adet ip atlıyorum bazen bunların duşında dısarı çıkıp 1 saat tempolu yürüyorum tartıda yine milim oynamıyor habdiyeceksinizki çok yiyorsunuz ben yediyim günlük 2000 kalöriyi gdçmez hoca soruyorum yagdan gidiyor kas yapıyorsun diyor ama bende incelmeler oluyor ara ara degişik yerlerde buna bir diyecegim yok keyfim yerinde güçleniyorum bunu his ediyorum ama tartıda ne zaman eksik gelcem en azından bi kaç kilo gelseydim motivasyon için çok iyi olurdu 6 aydır bir gr eksik gelmemesi motivasyonumu düşürüyor

  • Betül Yücel dedi ki:

   Mehmet bey;
   Eğer yağ oranınız azalıp kas oranınız artıyorsa doğru yoldasınız. Ancak artık 100’lü kiloları ardınızda bıraktığınız için 2000 kalori fazla geliyor olabilir. Biraz daha kalori kısıtlamasına gidebilirsiniz.
   Bunun yanı sıra bence moral bozmaması adına bir süre tartıyı bırakın ve ölçümlerle yola devam edin.
   Unutmayın ki kas oranınız arttığında hiçbir şey yapmasanız dahi vücudunuz kendiliğinden daha fazla kalori yakacak. Böylelikle de kilo vermeniz kolaylaşacak.

 15. Derya dedi ki:

  Yazılarınızin neredeyse tamamını okudum üç çocuk annesiyim 79 kilo idim kendi cabalarim ile 4 kilo verdim sonra diyetisyene gitme kararı aldım ve iki hafta tartinin oynamadigini fark ettim tabi ondan önce 11 günde 2400 vermiştim yağdan gitmişti doktor 8 paket margarin vücudunuzdn gitti deyince dünyalar benim oldu ama dediğim gibi sonra durdu ilk diyetisyen imin dedikleri aklıma geldi saat en geç sabah 8 güne başlamış olmam gerektiğini hatırladım ve şimdi de sizin yazıyı okuyunca alarmı skize kurdum böyle deneyip size yazacağım çünkü kalori alımıma müthiş dikkat ediyorum sabah erken kalkarak daha hızlı vereceğimi düşünüyorum size yazacağım tekrardan sevgiler

 16. Kader baş dedi ki:

  Ayda 2 kilo veriyorum sizce az mı?

  • Betül Yücel dedi ki:

   Kader hanım;
   Daha fazla kilo verebilirsiniz elbet ancak 2 kilo hem çok sağlıklı hem de kalıcı olma ihtimali daha yüksek bir rakam.

 17. Zuhal dedi ki:

  Ben 15 yaşındayım 1.70 boyum 74 kiloyum egzersiz diyet yapmaya başladım basen ve kalçalarımdan zayıflamak istiyorum sizce yaptığım egzersiz ve diyet işe yararmı?

 18. Hatice dedi ki:

  Merhabalr olmayan kıyafetlerimizin icine rahatlikla.girebilirsek yagdanmi kilo vermiş oluruz

 19. Buket Coşkun Ari dedi ki:

  Merhaba. Ben düşük karb. Besleniyorum. Şu an 30gr bunu yavaş yavaş 50gr a taşıyıp koruma döneminde 100gr da sabitlemeyi düşünüyorum. Haftada 3 4 gun agirlik kardiyo şeklinde spor yapiyorum. 42 yaş 165cm 61kg im. 1100 kalori alıyorum. Sizce doğru yoldamiyim. 5 ay boyunca sikilasma oldu sporla ama kg kaybı olmadı. O nedenle beslenmeyi degistirdim. Ideal kiloma inince “55kg” da korumaya geçeceğim.

 20. Nil dedi ki:

  merhaba ben 17 yaşındayım boyum 1.83 ve kilolu sayılırım 20 gün önce kalori saymaya başladım ek olarak haftada 1 yürüyüş yapıyorum 20 günde 85 kilodan 81 kiloya indim hedefim 70 civarlarına inmek sizce sağlıklı kilo veriyor muyum ve sonrasında verdiğimden fazla kilo almamak için neler yapmalıyım umarım cevap verirsiniz

  • Diyetisyen Betül Yücel dedi ki:

   Sevgili Nil;
   Günde kaç kalori alıyorsun?
   20 günde 4 kilo gayet ideal bir rakam.
   Eğer düzenli bir plan uyguluyorsan 1 hafta 3 kilo verip kalan 2 haftada 1 kilo vermediyseniz doğru hareket ediyor gibi duruyorsun.
   Ancak en güzel cevabı verecek olan aynadır. Çıplak olarak aynanın karşısına geç. İnceldiğini hissediyorsan, sarkma yoksa, yüzün çökmüyorsa aynen devam!

 21. Meral dedi ki:

  Çok güzel bilgilendirme olmuş.Teşekkür ederiz.

 22. Sedef dedi ki:

  Merhaba şekersiz bir diyete başladım,araöğünler meyve ve yogurt diğer ana öğünler ise dönüşümlü olraka et tavuk bakkalhillerden oluşuyor ,bu şekilde amacıma ulaşabilirmiyim yoksa listemi çeşitlendirmemmi gerekir☺️

  • Diyetisyen Betül Yücel dedi ki:

   Salata ve farklı sebzeleri de listenize eklemenizi öneririm Sedef Hanım.
   Bu süreçte kabızlık yaşamanızın önüne geçer. Vitamin ve mineral ihtiyacınızı daha iyi bir şekilde karşılarsınız.