Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır? Ölçülür?

Yağdan kilo yakımı, doğru diyet ve spor ile beraber mümkündür. Sağlıksız diyetler sayesinde kilo vermeniz mümkün olsa da verilen kilonun önemli bir kısmının yağdan değil, vücuttaki kas ve sudan olduğu görülmekte.

Doğru şekilde beslenip, kilo veren kişilerin aklındaki soruların başında ise; “Yağdan mı, kastan mı kilo veriyorum.” oluyor. İçeriğimizde “Yağdan kilo verdiğimi nasıl anlarım?” sorunuza mümkün oldukça detaylı şekilde cevap vermeye çalıştık.

Merak ettiğiniz farklı soruları sormak ya da düşüncelerinizi paylaşmak için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Vücut Nasıl Yağ Yakar?

Yapılan birçok diyet, beslenme uzmanlarının önerisi gibi yollarla kilo verilmeye, yağ yakımı için uğraşılır. Vücutta yağ yakımı son günlerde en sık duyduğumuz şey ancak bu uzun süreli diyet, beslenme ve spor eşliğinde gerçekleşmektedir.

Kilo verdikten sonra formu korumak için yağ yakım miktarını da hızlandırmak gerekir. Aksi takdirde verilen kilo da işe yaramaz. Sağlıksız yapılan diyetlerde vücut yağ yakmaz, mevcut olan su ve kaslardan erimeye başlar. Bu da kişinin sağlığına zarar vermektedir.

Doğru karbonhidrat ve uzman eşliğinde diyet ile beslenenlerde kas kaybı yaşanmaz, vücutta böylece yağlar yakılır.

Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan Kilo Verdiğimizi Nasıl Anlarız? Vücuttan Yağ Atıldığı Nasıl Anlaşılır?

Günlük hayatımızda kullandığımız, rutin olarak çoğumuzun tartıldığı sıradan tartı basküller vücuttan ne kadar yağ eksildiğini bize göstermez.

Tartılar yalnızca normal kilonuzu ölçerler. Vücuttaki fazla yağ demek, çirkin bir görüntüye sahip olma, şişmanlama demektir aslında. Piyasada, spor salonlarında, diyetisyenlerde yağ oranı ölçen aletler vardır.

Vücudu komple analiz eden bu cihazlar vücuttaki endeks hakkında bilgi verir. Bunlar kas, kemik ağırlığı, günlük olması gereken kalori miktarı, vücut sıvı endeksi, metabolizma yaşınızın ne olduğu gibidir.

Vücut analiz cihazı kullanılarak aynı zamanda vücuttaki yağ oranı ölçülür. Düzenli diyet yapanlar yağ endeksini düzenli olarak kontrol ettirmektedirler. Vücut analiz cihazı sayesinde yağdan mı, kastan mı yoksa sudan mı kilo verdiğinizi görebilirsiniz.

Yağ Oranı Nasıl Ölçülür?

Yağ oranınızı ölçtürmek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Aklınızda bulunması gereken ise; bu yöntemlerle ölçüm yaptırırken daha doğru sonuçlara ulaşmak adına ölçümden 3-4 saat öncesinde yeme ve içmeye son vermenizin gerektiği.

Ultrasonik Dalgalarla Yağ Ölçümü: Vücudundaki yağ ve kas hücrelerinin dalgaları yansıtma oranı farklı oluyor. Bu farklılıktan yola çıkarak uygulanan yöntemde vücudunuza ultrasonik dalgalar gönderilir. Yansıtılan dalgaların miktarı ile vücuttaki yağ oranı ölçülür.

Boy ve Vücut Ölçüleri Yöntemi ile Yağ Ölçümü: Bu yöntemde vücudunuzun çeşitli bölgelerinin genişliği, boyunuz ve kilonuz ölçülür. Çeşitli formüller sonucunda vücudunuzdaki yağ oranı hesaplanır. Ancak çok da doğru bir yöntem olduğunu söylemek mümkün değil.

Deri Katlama Yöntemi ile Yağ Ölçümü: Deri katlama yöntemi ile yağ ölçümü yapılırken derideki yağ oranları hesaplanmakta. Ancak bu yöntem iç organlardaki ve vücudun daha içi kısımlarındaki yağların ölçümünü mümkün kılmaz. Bu nedenle, diyet sürecinde yağ yakıp yakmadığınızı anlamak adı bir karşılaştırma yapmanızı sağlasa da tam doğru bir sonuç vermez.

Bioelektronik Empedans Yöntemi ile Yağ Ölçümü: Bu yöntem, sıklıkla kullanılan yağ ölçüm metodu. Diyetisyenler ve spor salonları da genellikle bu yöntemi kullanıyor. profesyonel tartılarda yer alıyor. Ancak ne yazık ki bu yöntem için de %100 doğru olduğunu söylemek mümkün değil.

Tartıya çıplak ayakla basıyorsunuz ve ellerinizde de tuttuğunuz aparatlar oluyor. Bu şekilde, vücudunuzun elektriksel direnci hesaplanıyor. Çıkan sonuçla da yağ oranı ölçülüyor. Ancak vücudunuzdaki yağların hangi bölgelerde toplandığı, çıkan sonucu direkt etkilediğinden aslında aynı yağ oranına sahip; fakat yağları göbek ve basen bölgesinde toplanan iki kişinin yağ oranı farklı çıkıyor.

X Işınları ile Yağ Ölçümü: X ışınları ile yağ ölçümü en doğru sonuç veren yöntemlerden birisi. Ancak uygulamanın kolay olduğu söylenemez. Çeşitli merkezlerde yapılan bu yağ ölçümünde vücudunuza farklı 2 çeşit x ışını gönderilmekte.

Işınlardan birisi yağ dokularını taramıyor ve vücudunuzdaki tüm diğer bölgeleri tarıyor. Diğer x ışını ise; bütün vücudunuzu tarıyor. Aradaki sonuçla yağ ölçümünüz yapılmış oluyor.

Kızılötesi Işınlarla Yağ Ölçümü: Bu yöntem de tıpkı ultrasonik dalgalar yöntemi gibi yağ dokularından yansıyan ışınların hesaplanması ile uygulanıyor. Vücudunuza kızılötesi ışınlar yollanıyor ve yağlar bu ışınların belli bir kısmını vücutta hapsediyor. Geri yansıyan ışıklar ise; yağ ölçümünü mümkün kılıyor.

Yağ Ölçümü Nasıl Yapılır?

Yağ Ölçümü Nasıl Yapılır?

Evde Yağdan Kilo Verildiğini Anlama

Yağ oranınızı ölçme ve takip etme için pek çok profesyonel yöntem bulunuyor. Ancak bu yöntemler için belli ücretler ödemeniz gerekiyor. Oysa gözleriniz, size rakamları vermese de yağdan kilo verip vermediğinizi anlamanız için yardımcı olur.

Eğer yüzünüzün inceldiğini; ancak basen, göbek gibi bölgelerinizin sabit kaldığını hissediyorsanız beslenmeniz ya da sporunuzda bir hata olduğunu anlayabilirsiniz. Verilen kilonun önemli bir kısmı kas ve sudan gidiyor, yağ yakımınızın yeterli değil demektir.

Yağ oranınızın yüksek olduğunu hissettiğiniz bölgelerdeki incelmeler ise; yağ yakımının olduğunu gösterir.

İdrardan Yağ Atılması Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle, doğru bilinen yanlış sorulardan birisine değinelim. Yağın, idrardan atılması mümkün değil. Yağ, büyük bir moleküldür ve vücuttan öylece çıkıp gitmez. Ancak doğru diyet ve spor sayesinde yağ yakımı sonrasında açığa çeşitli keton maddeler çıkar ve bu maddeler de idrar ve terleme yolu ile dışarı atılır.

Çok su içeyim, vücuttan yağ atılsın gibi bir durum da söz konusu değildir. Yine de vücuttan keton atımı sağlanıyorsa, yağ yakımını başarmışsınız diyebiliriz.

İdrardaki sarı renk ve terdeki koku da bu maddelerden kaynaklanır. Yani, spor yapıyor ve ardından tuvalete gittiğinizde idrarınız sarı ve kokulu ise; doğru yoldasınız!

Karıştırılmaması gereken konu ise; yetersiz su içimi sonrasında idrardaki sararma ile yağ yakımı sonrasında idrarda oluşan değişikliktir. Yağ yakımı sonrasındaki durum gün boyu sürmezken, yetersiz su tüketimi nedeni ile oluşan idrar yoğunluğu siz yeterli miktarda su içene kadar devam edecektir.

Kilo Verirken Yağ Yakımı Nereden Başlar?

Yağ yakımının ilk olarak hangi bölgeden başladığı yine sıklıkla sorulan soruların başında yer alıyor. Ancak bu sorunun tam bir cevabı bulunmuyor. Her insanın genetiği farklı ve sizin yağ yakımınızın ilk olarak hangi bölgeden başlayacağını belirleyen de genleriniz.

Kimilerinde ilk olarak göbek erirken, kimilerinde yüzden kilo verilir ve ne yazık ki sizin en rahatsız olduğunuz ve yağ oranınızın en yüksek olduğu bölge son olarak eriyecek olan bölge. Elbette ki kilo verirken tüm bölgelerden belirli miktarda yağ yakımı gerçekleşecektir. Fakat basenlerinden rahatsız olan bir kişinin basenlerindeki yağların yakılarak vücudun istenilen ölçülerde olması kilo verme serüvenin en sonuna denk gelecektir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mine dedi ki:

  O tartı bende yok ve ben nasıl anlayacağım

 2. Hayriye dedi ki:

  Ben spor salonuna gidiyorum ve tartldm 90 dm 88 cktm yagdan 1 kastn 1 gitmş

 3. Ertuğrul dedi ki:

  Merhaba
  İki ay içinde 95.5 kilodan 89.5 kiloya düştüm aletle yapılan ölçümde bu altı kilonun üç kilosunun yağ olduğu söylendi kadtan ise 400 gr kaybetmişim uygun mudur

  • admin dedi ki:

   Gayet güzel Ertuğrul bey. Ödeminiz de varmış anlaşılan. Onları da vücuttan atmış olmuşsunuz.

 4. Elif c dedi ki:

  1 aydır düzenli diet yapiyorum 2 kere kaçırdım farkındayım yüzüm vücudum daraldı fakat tartı da göremiyorum sebebi kastan mi kilo kaybediyorum yoksa yağdan mi

 5. Deger dedi ki:

  15 gündür diyetisyene gidiyorum bir kilo yuz gram kilodan üç kilo da yağdan verdigim söylendi fakat tartida 1.1 gözüktüğü için mutlu olmadim vücudumda ödem olduğu şu içmem gerektiği şayet şu içmiş olsaymisim bu 1.1 kg tartidada 3 kg fazla olacağı söylendi benim anlayamadığım 3 kg yağdan veriyorsak niye bu tartida kayıp olarak gozukmuyor sonuç olarak yağda olsa vücuttan giden bir kayıp var.

  • admin dedi ki:

   Sevgili Değer;
   Çünkü yağdan verirken vücudunuz fazladan ödem tutmuş. Bu ödemden dolayı az gözüküyor.
   Şöyle düşünün, yağdan o kiloyu vermeseniz şu an 2 kilo kadar tartıda artı çıkacaktınız.
   Bol su, yeşil çay ve ananas ile hallolur o ödem. Önemli olan yağ.

 6. Gizem Gezerler dedi ki:

  Kış aylarında hiç kullanmadığım normal tartım var. Sadece yaz yaklaşınca kullanma gereği duyuyorum. Vücut analiz tartısı denen aleti alırsam muhtemelen daha çok kullanırım. Yazı için teşekkürler.

 7. asmin dedi ki:

  göbek çevresinde ve sırt yağları nasıl erir

  • admin dedi ki:

   Buna cevap olarak hazırladığımız içeriklerimiz var Asmin hanım.
   Arama kısmından ulaşabilirsiniz.

 8. yns dedi ki:

  Bir süredir hem spor hem de diyet yapıyorum. Vücudum yağlı biraz. Bol su tüketmeme rağmen (günde yaklaşık 5-6 lt) idrarımda sarılık vardı. Sebebini şimdi anladım ve moralim biraz düzeldi 🙂
  Teşekkürler yazı için. İyi çalışmalar.

 9. Sevim dedi ki:

  Vücudun yağ yaktığını nasıl anlarız sayesinizde çok iyi kavramış oldum. Teşekkürler Betül hanım.