Sezgin Hanım’ın 9 Ayda 43 Kilo Verme Serüveni

Sitemizin sıkı takipçilerinden olan Sezgin Hanım, geçtiğimiz günlerde kendi kilo verme sürecini bizimle paylaşarak tüm takipçilerimiz için harika bir motivasyon kaynağı oldu. Kendisi artık 2 güzel kızıyla yaşayan, güçlü ve zayıf bir kadın. Kendisini bu denli değiştiren yolculuğunu bizimle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyor, okuduğunuz her kelimenin vücudunuzdan kalori olarak gitmesini diliyoruz.

Normal Bir İnsanın İki Katıydım

Bir sabah uyandığımda tartıda 123 kilo olduğumu gördüm. 1.70 boyunda olduğumu düşünürsek, benim boyumdaki ortalama bir kadından 55 kilo fazlaydım. Üstelik normalden bu kadar fazla olduğumu bildiğim halde bu aşırı kiloyu 13 yıllık bir süre zarfında yavaş yavaş almaya devam ettim. Tembel olmam ve fiziksel aktiviteden kaçınmam, istediğim her şeyi yemem ve içmem beni gün geçtikçe daha da alışmış, daha da mutsuz bir kadına dönüştürdü. Her zaman için diyetlere başlayıp verdiğim 3 – 5 kiloyu, 10 kilo olarak geri kaldım. Her geri aldığımda öfkelenip daha da çok yedim.

Ölümün Kıyısından Döndüm

Sonunda tüm kilo alma serüvenim, acil serviste neredeyse hayatımı elimden alan pulmoner emboli ile son buldu. O korkunç olaydan sonra bile, yemekten vazgeçmek, kilo vermek, bana ölümden daha zor geliyordu. Günde bir kez yemek yemeyi de içeren diyet çeşitlerini denedim, meyve suları, detoks çayları ile vücudumu temizlemeye çalıştım, yemek alışkanlıklarımı değiştirmek istedim ama bir türlü başaramıyordum. Sorun şu ki hep açtım ve acıktığımda canım hep abur cubur tarzı şeyler istiyordu. Diyetlerim çok dengesiz olduğu için istekler bu girişimler sırasında daha kötüydü. Bu “diyetler” üzerinde kilo verme girişimlerime rağmen, hiçbir girişimimden toplamda 11 kilodan daha fazla kaybedemedim ve tekrar normal yemeye başladıktan sonra daima kilo aldım. 2010’da mide bandı taktırmak için başvurdum. Ameliyattan sonra yaklaşık 30 kilo kaybettim, ancak çabucak geri aldım.

40 Yaşıma Dek Hep Şişmandım

Ocak 2014’te 40 yaşına girdim ve hayatımın yarısının geçtiğini aynadaki kırışıklıklarımı gördüğüm an anladım. Hayatım boyunca kilolu olduğum için, hayata dair çok az başarılı olduğumu düşündüğümden dolayı kendimi umutsuz ve suçlu hissettim. Çoğunlukla bedenimi sürekli istismar ettiğim için suçlu hissettim. “Vücudunuz sizin için çok çalışıyor, bu yüzden kendinize iyi bakın,” diye düşündüm kendi kendime.

Eşimin Beni Aldattığını Öğrendiğimde Dünyam Başıma Yıkıldı

Biz eşimle birbirimizi çok severek evlenmiştik ve her zaman için benim çok güzel olduğumu söylerdi, ona hep inandım. 2014 yılının Mart ayında bir arkadaşım eşimi başka bir kadınla gördüğünü söyledi. Elbette uzun bir süre inanmadım ve aklımda hep bu fikri inkar ettim. Bir gün kocamla yüzleşmeye karar vererek ona sordum, kocamın bunu asla kabul etmeyeceğini gerçekse bile reddedeceğini düşünürdüm. Öyle olmadı. Kocam beni aldattığını kabul etti, üstelik 4 yıldır ilişkisi olduğunu itiraf etti. 4 çöpe giden yıl boyunca aldatıldığımı bir an olsun anlamamıştım. Kendi hayatım ile o kadar meşguldüm ki, kendi mutsuzluğuma o kadar kafayı takmıştım ki gözümün önünde yaşananları göremedim.

Kocam İyi Ki Beni Aldatmış

Kocamın beni aldatması bende sinyallerin yakılmasını sağladı. Bana aşık sandığım eşimin aslında 4 yıldır başkasına aşık olduğunu bilmek, önce çok acı vermiş olsa da sonrasında durumun vahametini anlamamı sağladı. Ben de hayatı kaçırmak yerine ona tutunmayı seçtim.

Kalori hesaplamaya ve spora başladım. Kalori hesaplamayı daha önce hiç denememiştim, benim için tamamen yeni bir deneyim oldu. Besin kalorilerini sayarak başladım ve egzersiz yapmak için iş yerime yakın bir yere taşındım. Evden işe her gün gidiş dönüş neredeyse 8 kilometre yürüyordum. Daha fazla hareket etmeye alıştıktan sonra egzersizden ne kadar çok hoşlandığımı fark ettim, özellikle dışarıda kalbimi ve akciğerlerimi temiz havada çalışmak harika bir fikirdi. Sonunda yürüyüş, ardından yüzme ile kilo vermeye başladım.

Her Şey İyi Giderken Zorluklar Çıkabilir

Rutinime fiziksel aktivite eklemek harika bir şeydi. Maalesef hayat beni bir kez daha sekteye uğrattı ve yürüyüşlerim sırasında düşüp ayak bileğimi burktum. Fiziksel olarak sadece incinmekle kalmadım, aynı zamanda iyileştiğimde nasıl egzersiz yapacağıma dair psikolojik endişeler de oluşturmaya başladım. Eskisi gibi yürüyemeyeceğimi biliyordum ama yeni aktif rutine uymaya kararlıydım, bu yüzden yüzmeye döndüm. Aslında ilk başta nasıl yüzeceğimi bilmiyordum, ancak haftanın iki günü yazıldığım spor salonunun havuzunda, en iyi arkadaşımla buluşarak öğrendim. Bana suda rahatlamayı öğretti ki bu da inanılmaz işe yaradı. Şimdi, arkadaşımın koçluğu ve benim kararlılığım sayesinde, serbest stil ve kurbağalama yüzebileceğimi söylemekten gurur duyuyorum. Bunu başarmış olmak güzel hissettiriyor, çünkü her zaman yapmak istediğim bir şeydi.

Kalori Saymak Bana Yeni Bir Bakış Açısı Kazandırdı

Kalori saymak ve günlük yeme planımı tutmak, en başından beri beni organize etti. Sonunda biraz kontrole sahip olduğumu hissettim. Kaybettiğim tüm gramları ve yediğim her kaloriyi not almak mükemmel bir düzen getirdi. Kalorilerimi kontrol altında tutmak, egzersizle ne kadar yaktığımı izlemek için gerçekten faydalı bir araçtı. Benim için o kalori kayıplarını her gün ne kadar arttırabileceğimi görmek harika bir ödüldü.  Bugüne dek yaktığım en yüksek miktarlı kalori 2211 idi. Bu kalorileri; koşu bandı, kardiyo hareketleri, dağcılık ve yüzme yoluyla yaktım.

Kilo Vermek Her Zaman İyi Hissettirmedi

Kilo verme yolculuğu her zaman sanıldığı gibi günlük gülistanlık geçmiyor ne yazık ki. Geriye dönüp baktığımda hep kaybettiğim eşimi, dağılan yuvamı ve babasız kalan çocuklarımı görmeye devam ettim. Hala hayatıma birini alabilmiş değilim ve sanırım artık kimseyi de istemiyorum. Ama bu serüven bana şunu gösterdi ki, kilolu olmaktan ziyade özgüvensiz olmaktı her şeyi bitiren. Sizin kendinize saygınız kalmamışsa, kimsenin size saygısı kalmıyor. Ben hep öyle mutsuz öyle kendinden nefret eden bir kadındım ki kocam beni sevmeye nasıl devam edebilirdi? Şimdi 2 kızımla beraber mutlu 3 kişilik bir ailemiz var ve bizi gören insanların “ne kadar fit bir annesiniz” demeleri bana dünyaları veriyor.

Zayıfladıktan sonra kızlarımın bile bana olan tavrı değişti. Ne olursa olsun yeni yetişiyorlar ve benim eski halimden utanıyorlardı. Şimdi arkadaşlarını eve gururla davet ediyorlar, onlara layık bir anne olduğum için mutluyum.

Sadece Kilo Vermek İsteyin, Gerisi Gelir

Ocak 2015 itibarıyla 43 kilo kaybederek 80 kiloya düştüm ve 4 beden inceldim. 55 kilo kaybetme nihai hedefime doğru hala çalışıyorum. Kendimi çok çok iyi hissediyorum! Kilo almam 13 yıl sürmüştü vermem ise yalnızca 9 ay sürdü ve bir daha asla o hale geri dönmeyeceğim. Sadece fiziksel sağlığım iyileşmedi, aynı zamanda zihinsel sağlığım da iyileşti. Ben artık çok mutluyum!

Bu hikâyeyi okuyanlara ve kilo kaybetmek isteyenlere bazı tavsiyelerde bulunuyorum, gerçekten neye ulaşmak istediğinizi anlayın, gerçekçi bir hedef belirleyin. Sadece “kilo vermek istiyorum” diyin, çünkü bu yeterli olacaktır. Zihin ve bedeninizi duygusal olarak zor, ama ödüllendirici bir yolculuk için hazırlayın ve devam edin. Çünkü zaten “şimdikinden daha kötü ne olabilir ki?”

“Sezgin Hanım’ın 9 Ayda 43 Kilo Verme Serüveni” üzerine bir yorum

Yorum yapın