Leblebi Zayıflatır Mı? Diyette Leblebi Tüketilir Mi?

Kilo vermek için leblebi başlı başına yetebilecek bir gıda değildir, ancak çeşitli yönleri ile diyetinize yardımcı olacak önemli bir besindir. Öncelikle bilinmesi gereken leblebinin genel kuruyemiş algısı dışında tutulmasıdır.

Kuruyemişler fazla yağlı olmaları ve sindirilmelerin güçlüğü nedeniyle diyet süresince uzak durulması gereken yiyecekler olarak bilinirler. Ancak leblebi bu kuruyemişlerden değildir.

Sarı leblebinin bir avucu yaklaşık 90 kalori iken beyaz leblebide bu rakam daha da düşmekte ve yaklaşık 80 kalorilere kadar inmektedir. Görüldüğü gibi leblebi düşük kalorili ve az yağlı bir kuruyemiş olarak diyetlerde kullanılmaya gayet müsait bir içeriktedir.

Diyetlerde Leblebi Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Leblebi diyet süresince size yardımcı olabilecek bir besindir. Düşük kalorili olmasının yanı sıra özellikle sarı leblebi vitamin ve mineral açısından zengin oluşu sebebi ile sizi uzun süre tok tutacak ve az miktarda tüketildiğinde dahi açlığınızı yatıştırmanıza yardım edecektir. Buna ek olarak leblebi tüketmenin önemli faydalarından biri özellikle su içme alışkanlığı çok oturmuş olamayan bireyler için su içimini kolaylaştırmasıdır. Yoğun sus tutma özelliği bulunan leblebi az miktarda tüketildiğinde dahi kullanıcıyı su içmeye teşvik edecek yapıdadır.

Leblebi Zayıflatır Mı?

Yanlış bilinen algının tam tersine leblebi özellikle tuzsuz ve kavrulmuş olarak tüketildiğinde size kilo aldırmaz zayıflamanıza yardımcı olur.

Tabi ki sadece leblebi tüketerek zayıflamayı beklemek akıl karı bir beklenti değildir ancak kolay taşınabilir olması, her daim çantanızda rahatça bulundurabilmeniz ve rahat tüketebilmeniz açısından diyet sürecinizde yardımcınız olacak aynı zamanda neredeyse sevmeyeni olmayan bir kuruyemiş olarak bilinmektedir.

Leblebi özellikle su ile birlikte tüketildiğinde daha çok tokluk hissi yaratmaktadır ve içerisindeki c vitamini sayesinde sizi kilo kaybından kaynaklanan her türlü hastalık ve bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi gibi duruma karşı korumaktadır. Leblebi kilo verme sürecinizde kesinlikle doğru bir yol arkadaşıdır denilebilmektedir.

Leblebi Detoksu Yapmak Kilo Verdirir Mi?

Leblebi detoksu kilo vermekten öte bağırsakları zararlı bakteri ve mikrobiyolojik oluşumlardan kurtarmak ve korumak adına yapılan kısa süreli bir programdır, ancak sonucunda bağırsaklar temizlenerek sindirim sitemi düzene gireceğinden metabolizmanız da düzene girecek ve hızlanacaktır. Bu sebeple leblebi detoksunun kilo vermede oldukça etkili ve işe yarayan bir yöntem olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Mide sorunu yaşayan reflü ve ülser gibi rahatsızlıkları olan hastalara doktorlarına danışmadan leblebi detoksu yapmaları tavsiye edilmemektedir.

Diyette Hangi Tip Leblebi Kullanılması Tavsiye Edilir?

Leblebi özellikle İç Anadolu bölgesinde yetişen ve ülkemizde çok sayıda çeşidi bulunan bir kuruyemiştir. En bilinen çeşitleri beyaz ve sarı leblebi olmakla beraber, şekerli leblebi çikolatalı leblebi gibi üst kaplaması değiştirilerek çeşitlendirilebilecek leblebi türleri de oldukça fazladır.

Tuzlu leblebiler diyetlerde tercih edilmemektedir. Tuz vücutta su tutarak ödem oluşumuna neden olan fazlası kesinlikle zararlı bir madde olarak bilinir.

Şekerli veya kaplamalı leblebilerde lezzet olarak ne kadar sevilesi olsa da diyet için uygun değildir bu nedenle sarı ve beyaz leblebi diyette en çok tercih edilen türler olarak bilinmektedir ikisi dönüşümlü olarak tercih edilebilir; beyaz leblebi az farkla daha az kaloriye sahip olsa da sarı leblebinin de lif oranının daha çok olduğu bilinmektedir.

Günde Ne Kadar Leblebi Tüketilmesi Gereklidir?

Günde iki avuç yani yaklaşık olarak 150 grama kadar leblebi tüketilmesi oldukça faydalıdır. Leblebinin porsiyonlara bölünerek acıktıkça tüketilmesi bu yolla açlığı yatıştırarak fazladan kalori alımını engellemeye yardımcı olması dolayısı ile önerilen tüketim şeklidir denilebilir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tutu dedi ki:

    Leblebi kilo verdiriyor mu bilmiyorum ama diyet yaparken mide ağrısı ve bulantısına çok iyi geliyor. Karnım çok acıkınca midem yanıyor ve diyet orada benim için bitiyor. O noktada 8-10 tane leblebi yiyorum. Mide asidiğine iyi geliyor.