Çorba İçmek Zayıflatır mı?

Çorba tüketimi, Türk Kültürü’nde vazgeçilemeyen bir gelenektir. Birçok evde yemeğe çorba ile başlanır ve daha sonrasında yemeklere geçilir. Çorbanın zayıflamaya etkisi de tercih edilen gıdalara benzer. Seçilecek olan doğru çorba ile zayıflanabilir.

Kilo Verdiren Çorbalar Hangileridir?

Çorbanın düşük kalorili olması çok önemlidir. Kilo verilmek isteniyorsa, lif yönünden zengin olan çorbalar tercih edilmelidir. Sebze çorbaları kilo vermek için ideal olan çorbalardır. Sebze çorbaları vücudun gerekli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılarken, doyurma işleminin bir kısmını da üstlenmektedir. Zayıflamaya etkisi olan çorbalar ise; brokoli çorbası, balık çorbası, mantar çorbası, kereviz çorbası, kuru bakliyat çorbaları, tavuk çorbası, ıspanak çorbası ve karışık sebze çorbalarıdır. Kilo vermek için hazır çorba tercih edilmemeli, taze sebzeler seçilerek evde yapılmalıdır. Soğuk çorbaların içilmesinden ziyade, sıcak olan çorbalar tercih edilmelidir. Diyet yapanların ya da kilo vermek isteyenlerin çorbada tuz kullanmaması ya da en aza indirmesi gereklidir. Tavuk çorbası yapılırken, derisiz tavuk kullanılması kilo vermede daha etkili olacaktır.

Çorbanın Kilo Vermeye Etkisi Nedir?

Yemeklerden önce içilen çorba tokluk hissini arttırıyor ve midede bir bölümün dolmasını sağlıyor. Böylelikle yenilecek olan yemek miktarı azalıyor ve daha az kalorili beslenilmiş oluyor. Özellikle sebze çorbaları metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırıyor ve sindirim sistemini düzenleyerek boşaltımı sağlıyor. Protein bakımından zengin olan çorbalar yağ yakımını hızlandırdığı için kilo verilmesinde daha çok etkili oluyor.

Yorum yapın