Yağ Yakıcı Maydanoz Limon Kürü

Modern tıbbın gücü ve vazgeçilmezliği yanında, bitkilerin şifa verici ve tedavi edici gücünün varlığı da asırlardır bilinmektedir Doğal bitki kürleri uluslararası birçok yayında kendine yer bulabilen bilimsel bir metottur. Sağlıklı yaşam için bitkilerden faydalanmak yeni bir metot değildir. İnternette online olarak satılan yağ yaktığı, zayıflattığı, cinsel gücü arttırdığı ve daha birçok iddia ile ürünler satılmaktadır. Ne oldukları tam olarak bilinmeyen, sağlığı tehdit etme olasılığı yüksek bu ürünleri tercih etme yerine doğal kürler tercih edilmelidir.

Hazırlanması En Kolay Tarif: Maydanoz- Limon Kürü

İnce yapraklı 15- 16 sap maydanoz ve 1 limon, yarım bardak klorsuz su. Tüm malzeme bu. Yapılması gereken tek şey ise limon suyu ve maydanozu blenderdan geçirmektir. Kür artık kullanıma hazırdır. Elde edilen tahmin edilebileceği gibi yeşil su sabahları aç karnına içilir.15 gün uygulandıktan sonra 3-4 gün ara verilir. Kür 2 ay süre ile uygulanır.

Fotokimyasal Nedir?

Fisto Yunanca bitki anlamına gelmektedir. Fotokimyasallar bitkilerde doğal olarak bulunan biyolojik aktif kimyasal bileşiklerdir. Örneklemek gerekirse maydanozun içinde bulunan fotokimyasalların hem yağ yakıcı, hem de ödem çözücü etkisi vardır.

Neden Maydanoz? Neden Limon?

Ulaşılabilirliği kolay, ekonomik bu malzemelerin sağlıklı zayıflamada etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yağ fazlalığı vücutta toksin birikimine yol açmaktadır. Kilo verirken yağ hücrelerinde saklanan toksinler açığa çıktığı için diyet sırasında vücudu toksinlerden arındıran besinler tüketilmelidir. Bu besinlerin en önemlileri maydanoz ve limondur. Limon içerdiği C vitamini sayesinde yağların yıkımını kolaylaştırır. Maydanozun iştah kesici etkisi ise bilinmektedir.

Maydanoz- Limon Kürü Kimlere Önerilmez?

Limon fazla tüketilirse diş etlerinde kanama yapabilir. Oluşturduğu hiperasidite nedeniyle midede ekşime, gastrit, ülser gibi istenmeyen etkiler ortaya çıkarabilir. Maydanoz ve limonun tansiyon düşürücü etkisinin olduğu da bilinmelidir. Hipotansiyon problemi olan kişiler bu kürü tercih etmemelidir. Maydanozun içindeki apiol maddesi kalsiyum emilimini azaltır. Bu nedenle osteoporozu olan kişiler bu kürü dikkatli uygulamalıdır. Yine maydanozun yapraklarında bulunan apiol ve başka bazı fotokimyasal maddeler düşük riskini arttırır. Bu nedenle maydanoz-limon kürü hamilelerde önerilmez.

Maydanoz-Limon Kürünü Tercih Ettiren Nedir?

Biraz araştırıldığında karşılaşılan yüzlerce kür önerisi içinde doğru olanını seçebilmek şüphesiz ki amaca ulaştıracak ilk adımdır. Kürün uygulanabilirliği açısından malzemelerin kolay ulaşılabilirliği önemlidir. Günlük yaşam koşuşturmasında nereden edinileceği bile bilinmeyen pahalı malzemeler ile uğraşmak motivasyonu düşürerek amaçtan uzaklaştırır. Ayrıca kürler uygularken malzemeler, günlük kullanımından oldukça fazla miktarda tüketildiğinden bitki de olsa, riskleri olduğu bilinmeli ve kür sağlık durumuna göre seçilmelidir. Örneklemek gerekirse yağ yakımı için kullanılacak maydanoz- limon küründen hipertansiyon hastalığı olan kişiler tansiyon düşürücü etkisinden de yararlanarak çok amaçlı bir fayda sağlarken, hamileler düşük riskini arttıracağından dolayı riske girmiş olurlar. Bu durumda kürün hazırlanışından da önemlisi akılcı bitkisel kür seçimidir. İşte bu noktada bitkilerin etkileri doğru ve bilimsel kaynaklardan araştırılmalıdır.

Yorum yapın