Böbrek Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Böbrek hastaları nasıl beslenmeli, hangi besin gruplarına ağırlık vermeli soruları kişiye göre yanıtlanması gereken sorulardır.

Öncelikle her böbrek hastalığı diğeri ile aynı değildir. Her hastalıkta farklı olan böbrek aynı zamanda kişinin kendine göre de farklılık göstermektedir.

Kimi hastalarda böbrek çok iyi durumdayken kimilerinde ciddi anlamda hasar görmüş olabilmektedir. Bu gibi bir durumda kişiye özel beslenme programı oluşturulması, böbrek rahatsızlığının etkilerini de en aza indirebilecek hususlardan bir tanesidir.

Böbrek hastalığınız varsa yapmanız gereken ilk iş kendi durumunuzu tespit etmektir.

Böbreğinizin ne durumda olduğunu gördükten sonra size iyi gelecek olan besin listesini bir uzman yardımıyla çıkarabilmeniz mümkündür. Bu noktada boy, yaş ve kilo konusunun da önemli olduğu unutulmamalıdır.

Böbrek Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Böbrek hastalarında beslenme, dikkat gerektiren bir unsurdur. Kilo almak ya da vermek doğrudan böbreği etkilediği için kişinin mevcut kilosu kadar yediği besinlerin kalitesi de büyük bir önem taşımaktadır.

Böbrek hastaları her şeyden önce düzenli bir beslenme hayatına sahip olmak zorundadır.

Gün içerisinde neyi ne kadar yedikleri, hangi öğünlere özen gösterdikleri çok önemlidir. Bu şekilde hastalıkla baş etme, artma ya da azalma sağlamaları mümkün olabilmektedir.

Böbrek hastalığında önemli olan kişinin metabolizmasının sorunsuz şekilde çalışabilmesi, vücudu zor durumda bırakacak herhangi bir olumsuzluğun yaşanmamasıdır.

Böbrek Hastalarına Yasaklı Besinler

Böbrek hastalarına salam, sosis gibi işlenmiş gıdalar tamamıyla yasaklanmaktadır. Bununla beraber et suyu tabletleri, sakatatlar, kola, kahve, salça, yağlı tohumlar da tüketilmemesi gereken besinler arasında yerini almaktadır.

Hastalık söz konusu olduğu zaman tuz, baharat ve yağ konusunda dikkatli olmak için yemeklerde kullandığınız tüm ürünlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Konserve ve market ürünlerinin de yasaklı olduğu böbrek hastaları aynı zamanda marketlerde satılan hazır dondurulmuş gıdalardan da uzak durmalıdır.

Böbrek Hastalarına Protein Yasak mı?

Böbrek hastaları ne yemeli sorusu kadar ne yememeli sorusu da sık sorulmaktadır ancak bu konuda verilen yanlış cevaplar ne yazık ki pek çok kişinin yanlış bilinçlenmesine sebep olabilmektedir.

Böbrek hastalığı olan kişilere protein konusunda da yanlış bilgiler verilebilmektedir.

Proteinler dokuların gelişmesi, büyümenin devam etmesi açısından son derece önemli bir besin grubudur.

Aminoasitlerin bir araya getirilmesi neticesinde ortaya çıkan protein verimi, hayvansal gıdalardan temin edilmektedir.

Protein alımı yapan bir vücutta ihtiyaç karşılandıktan sonra atım olarak isimlendirilen üre ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı kişilerde sorunsuz şekilde atılabilen üre, böbrek hastalarında ne yazık ki altılamayabilmektedir. Böbrek atım konusunda yeterince iyi olmadığında atım yapılamaz ve protein faydadan çok zarar getirir.

Böbrek hastalığında proteinden uzak kalın demek doğru değildir ancak tüketimi konusunda kontrollü olunması büyük önem taşımaktadır.

Böbrek Hastaları İçin Potasyum İçeren Besinler Sakıncalı mı?

Böbrek hastaları hangi sebzeleri yemeli sorusu sık sorulmaktadır. Bu sebzeleri ayırt ederken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de potasyumdur.

Kan ve dokularda bulunan potasyum aslında kalp için çok büyük bir öneme sahiptir.

Vücuttan uzaklaştırılması gereken zamanda doğru şekilde uzaklaştırılmadığında ise ciddi bir sağlık problemine yol açabilmektedir.

Böbrek rahatsızlığı olan kişiler potasyumu atamadıklarında kalp krizi ihtimali ciddi oranda artış göstermektedir. Bu nedenle yemeklerde kullanılacak besinleri doğru şekilde hazırlamak ve seçici olmak büyük önem arz etmektedir.

Böbrek Hastaları İçin Kalsiyum ve Fosfor Dengesi Önemli mi?

Böbrek hastaları nelere dikkat etmeli sorusuna verilebilecek en ideal cevaplardan biri besindir.

Doğru beslenme ile kişinin rahatsızlığını kontrol altında tutabilmek mümkün olmaktadır. Bunun için kalsiyum ve fosfor dengesini korumak gerekmektedir.

Böbrek yetersizliği gibi sağlık sorunlarında kalsiyum ve fosfor yetersizliği açığa çıkmakta buna bağlı olarak hastalığın süresi uzamakta, diyaliz girme ihtimali doğmaktadır. Buna engel olabilmek için tüm fosfor ve kalsiyum içeriği bulunan gıdaları temin etmek gerekmektedir.

Balık, süt ve süt ürünleri bu konuda hastalara önerilen besinler arasında yer almaktadır.

Böbrek Hastalarına Tuz Yasak mı?

Böbrek düşmanı yiyecekler dendiği zaman akla ilk olarak tuz gelmektedir.

Tuz tüketimi konusunda temkinli olunmaması halinde vücudun tuz atımı azalmaya başlayacak ve böbrek hastalığıyla beraber vücutta birikecektir.

Vücutta biriken tuz için tansiyon da kalp sağlığı da çok tehlikeli kabul edilmektedir. Bu durumda dikkatli olunması ve tuz tüketimini olabildiğince az olacak şekilde gerçekleştirmek gerekmektedir.

Böbrek hastaları için özel doktorları tuz miktarı belirleyebilmektedir. Bu durum böbreğin durumu, kişinin yaşı, kilosu ile doğrudan bağlantılıdır. Bu sebeple hastaların tuz konusunda bilinçli davranmaları çok önemlidir.

Böbrek Hastalarına Yağlı Yemek Yasak mı?

Diyaliz hastalarının yememesi gerekenler dendiği zaman akla yağlar da gelmektedir ancak yağların insan vücuduna faydaları olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken detay hangi yağdan ne kadar yenmesi gerektiğidir.

İnsan vücudunun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan temel gruplardan biri olan yağlar; margarin, sıvı yağ, zeytinyağı ya da tereyağı gibi alternatiflerle tüketilmektedir.

Kendi içinde birkaç alt türe de ayrılan yağların en önemlisi kolesteroldür. Kolesterol fazla alındığı zaman doğrudan kalp ve damar rahatsızlığına sebep olmaktadır. Bununla beraber böbrekler de durumdan etkilenmekte, kişi zamanı geldiğinde hayati olarak olumsuz bir sonuçla karşılaşmaktadır. Bu sebeplere dayalı olarak yağ tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Böbrek rahatsızlığı olanların bitkisel sıvı yağlar tüketmesi, katı yağlardan olabildiğince uzak durması önerilmektedir.

Hayvansal kaynaklı yağlar, böbrek rahatsızlıklarını tetikleme beraberinde farklı hastalıklara da kaynaklık etme özelliğine sahiptir.

Böbrek Hastalarına Hangi Sebzeler Önerilir?

Böbrek hastalarına özellikle potasyum içeriği hakkında kontrollü tüketim kuralı getirilmektedir.

Potasyum içeriği az olan sebzelerden kırmızılahana, taze fasulye, sivri biber, kuru soğan ya da salatalık gibi besinleri kontrollü şekilde ölçüyle tüketmek gerekmektedir.

Potasyum düzeyi orta durumda olan; bezelye, kuşkonmaz, kereviz, karnabahar, kabak, bamya ıspanak gibi besinleri yalnızca 4 yemek kaşığı ile sınırlandırmak gerekmektedir. Bununla beraber yüksek düzeyde potasyum içeren sebzeler; enginar, Brüksel lahanası, semizotu, pazı, mantar, brokoli gibi besinlerdense yalnızca 2 çorba kaşığı kadar tüketebilmek mümkündür.

Böbrek hastalarına menü hazırladığınız zaman doğrudan hesap ederek, miktarlarını belirleyerek hazırlamanız önemlidir.

Böbrek Hastaların Hangi Meyveler Önerilir?

Böbrek yetmezliğine iyi gelen yiyecekler nelerdir dendiği zaman meyveler de ayrıca incelenmelidir.

Meyveler arasında yer alan; kiraz, kızılcık, üzüm gibi meyveleri 12-15 adet tüketmekte herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Elma, incir, hurma, şeftali, mandalina gibi meyvelerden 1 orta boy tüketmek de önerilenler arasında yer almaktadır.

Kırmızı erik, mürdüm eriği, yeni dünya gibi meyveleri 3-4 adet kadar tüketebilirken bununla beraber böğürtlen ve ahudududan da 3-4 yemek kaşığı kadar yemenizde herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Böbrek Hastaları Meyve Suyu İçerebilir mi?

Böbrek hastalarına sıvı olduğu için bolca meyve suyu içirilmek istenir ancak bu durum bilinçli olmayı gerektirir.

Marketten alınan meyve sularının insan vücuduna hiçbir şekilde faydası yoktur. Bu nedenle olabildiğince dikkatle taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Meyve suyu tüketmek isteyen böbrek hastaları; 2 yemek kaşığı limon suyu, 120 mg elma suyu, 240 mg armut suyu, 120 mg portakal, kayısı ya da ananas suyu tüketebilirler.

Yorum yapın