Diyet Sırasında Yapılan Kaçamaklar Nasıl Telafi Edilir?

Büyük bir hevesle başladığınız diyete devam ederken karşınıza çıkan zorlukların en başında kaçamaklar gelir. Her kaçamakta “ bu kadar küçük bir parçadan ne olacak ki, zaten bir daha yapmayacağım” düşüncesi olur hep aklınızda.

Diyet ve Kaçamak Paradoksu

Tam da bu noktada bir karar vermeniz gerekecektir. Bu durum sizin diyetinize devam edip etmeyeceğinizi belirleyen kritik bir an olabilir. Yediğiniz şey sizi gerçekten mutlu edecek mi? Bir düşünün. Yedikten sonra bu tatmin duygunuz hala yerli yerinde duruyor mu yoksa suçluluk hissine kapılıp, kendi kendinize eziyet edip, motivasyonunuzu düşürerek diyetinizi bırakmanıza mı neden olacak? Bunların hepsi ihtimal dâhilindedir. Diyet serüveninizi nasıl ele aldığınızla ilgilidir. Diyetinizde sizi motive eden neden veya nedenler var ise bu gibi durumlar yaşadığınızda karar vermenizi daha da kolaylaşacaktır.

Kaçamakları Engellemek

İşe öncelikle kaçamak yapmanıza neden olan yiyecekleri satın almayarak başlayabilirsiniz. Alışveriş alışkanlıklarınız değiştiğinde kaçamak yapma miktarınızın da azaldığını fark edeceksiniz. Davet ve toplantılara diyetinize uygun yiyecekleri yemiş ve tok olarak gitmeniz kendinize yapabileceğiniz büyük iyiliklerdendir. Orada sağlıklı yiyeceklerden seçmeye çalışırken bir yandan da diyette olduğunuzu ve dikkat etmeniz gerektiğini çevrenize anlatmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca orda başarınızı baltalayabilecek “bugünlük ye, yarın diyetine kaldığın yerden devam edersin” gibi sizi etkileyebilecek önerilerle savaşmak yerine, sadece tok olduğunuzu söylemeniz yeterli olup gereksiz tartışmalara da girmemiş olacaksınız. Fakat bu gibi durumlar hiçbir zaman sevdiğiniz bir yiyeceği yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Kendinize abartmadan ve serbest yiyebileceğiniz günlerin ve öğünlerin bulunduğu bir program yapabilirsiniz. Bu programa uyduğunuzda ne kadar işe yaradığına şaşıracaksınız. Program sizin alışkanlık geliştirmenizi ve diyetinizi bozmadan, motivasyonunuzu artırarak devam etmenizi sağlayacaktır.

En-pratik-zayiflama-onerileri

Kaçamaklar Ödül Ya Da Ceza Olmamalı

Kaçamaklarınız kendinizi cezalandırmak ya da ödüllendirmek için değildir. Diyetiniz esnasında kendinizi yiyeceklerle ödüllendirmeyin. Bu yöntemle verdiğiniz kiloları da hızla geri almanız kolaylaşacaktır. Bunun yerine sevdiğiniz başka bir şeyle mutlu olmayı deneyin. Kaçamak yaptığınızda kendinize kızıp, hayata küsmek yerine davranışınızın sonuçlarını görerek daha kararlı adımlarla kaldığınız yerden devam etmeniz gerekmektedir. Diyetinizi bırakmanız ve yemeye devam etmeniz işleri içinden çıkılması güç bir hale sokmaktan ve kendinizi cezalandırmaktan başka bir işinize yaramayacaktır. Diyetinize uygun olmayan bir şeyi yemiş olmak dünyanın sonu değildir. Hemen umutsuzluğa kapılmayın, herkes hata yapabilir. Vazgeçemezsiniz, olmaz. Hemen toparlanıp durumu kurtarmanız mümkündür.

Kaçamakların Telafisi

Diyelim ki diyetinize uygun olmayan bir şey yediniz. Aynı günden itibaren olmak üzere diyete kaldığınız yerden devam edin. Yeşil salata, su ve egzersiz-spor miktarınızı artırın. Hatta etkiyi artırmak için sebze çorbası içerek metabolizmanızı hızlandırıp, detoks yapabilirsiniz. Kaçamak yaptığınız için diyeti bırakmamalısınız. Unutmayın kilo vermek meşakkatli ve tüm duyularınızla deneyimleyebileceğiniz güzel sonuçlar doğurur. Aşırı kilo sağlık sorunlarını beraberinde getirdiği gibi sosyal açıdan da sizi sıkıntıya sokan bir durumdur. Ancak bu alanda pek çok fikir sahibi olan ve konuşan vardır. Herkesin bilgi, tecrübe ve deneyimleri kendine özeldir. Başkasında işe yarayan bir formül sizde işe yaramayabilir. Şok diyet listeleri ve öneriler kısa vadede işe yarıyor gibi görünse de ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Başarılı Bir Diyet İçin Yapmanız Gerekenler

Diyete başladıysanız ve emin adımlarla ilerleyip başarıya ulaşmak istiyorsanız kestirme yolları tercih etmeyip, uzun vadede kalıcı sonuçlar elde edebileceğiniz bir program uygulamalısınız. Bu da alışkanlık haline getirdiğiniz sağlıklı ve besin değerleri açısından yüksek, kalori açısından düşük değerlere sahip yiyeceklerin bulunduğu bir beslenme programı ile mümkündür. Her sabah uyandığınızda ve tuvalete gittikten sonra tartılın, bunu alışkanlık haline getirin ancak bir haftalık zaman dilimlerindeki kilo değişikliklerinizi dikkate alarak takip edin. Her hafta kilo veremeseniz de kendi kilo kontrolünüzü yapmış olursunuz. Bazen haftada birkaç kilo verirken bu eğri yavaşlayabilir. Siz programınızı uygulamaya devam edin sadece. Yediğiniz besinlerin size ne gibi faydaları olduğunu araştırın, güvenilir ve organik gıdaları tercih edin. Bir besinin nasıl meydana geldiğini, ne kadar emek harcandığını öğrendiğinizde çok şaşıracak ve daha farkında olarak yiyeceksiniz.

Pozitif Düşününün

Yerken sadece yemeğinizle ilgilenin ve bu yiyeceklere sahip olduğunuz için mutlu olun. Yerken duygularınızın yediklerinizi destekliyor olması başarı ve motivasyonunuzu da artıracaktır. Eğer aç değilseniz yemeyin, doyduğunuz anda ise yemeği bırakın.  Yiyecekleri iyi çiğnemeniz hem doyumunuz hem de sindiriminiz için sihirli kapıyı aralayacak anahtardır. Aklınızın bir köşesine not edin. Kilo alıp vermeler sizi yıpratır ve geri dönülmez sağlık sorunlarına yol açabilir. Unutmayın hiçbir diyet sağlıklı beslenme kadar size faydalı olmayacaktır. Sağlıklı beslenmeyi yaşam standardınız haline getirmelisiniz. Böylece sağlıklı kilonuza ulaşıp, yaşamınızı kaliteli bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Yorum yapın