Diyet Yaparken Ekmeği Tamamen Kesmek Doğru Mu?

Bazı uzmanlara ve popüler diyetlere göre zayıflamanın birinci kuralı karbonhidratların alımını aşırı kısıtlamak ve protein oranını artırmaktır. Bu amaçla diyetten tamamen ekmek kaldırılmakta ve karbonhidrat alımı günlük enerjinin %20’sini karşılayacak düzeylere indirilmektedir. Kilo almanın tek sebebi ve günah keçisi ilan edilen ekmeği kesmek diyete başlayanların ilk yaptığı şey olmaktadır. Peki, gerçekten diyetten ekmeği tamamen çıkarmak doğru mu? Bu sorunun cevabı ise kesinlikle hayır. Diyetisyenler günlük diyette mutlaka ekmeğin, özellikle tam tahıllı ekmek çeşitlerinin bulunması gerektiğini ısrarla vurguluyor.

Diyet Yaparken Ekmek Tüketmemenin Zararları

Yeterli ve dengeli beslenme kuralına göre diyetle alınan günlük enerjinin % 55-60’ı karbonhidratlardan, %15-20 proteinlerden ve %25-30’ unun yağlardan sağlanması gereklidir. Bu şekilde tüm besin gruplarından gün içerisinde tüketilmektedir. Temel karbonhidrat kaynağı olan ekmek tamamen diyetten çıkarıldığında karbonhidrat, protein ve yağ dengesi bozulmaktadır.

Ekmek yemiyorum düşüncesi ile ekmek yerine geçen ama daha yüksek kalorili ve yağ içeren pilav, makarna gibi yiyecekler fazlaca tüketilmeye başlanıyor. Bu da aslında alınan kalorinin artmasına yol açıyor.

Ekmek, et ve süt gibi diğer besinlere göre yemek sırasında beyindeki tokluk hissini daha erken uyarmakta ve tokluk hissi oluşturmaktadır. Oysaki karbonhidratsız öğünlerde proteinler ve yağlar kan şekerini çok daha yavaş yükselttiği için daha fazla yemeye sebep olur, ancak tıka basa yedikten ve sofradan kalktıktan sonra doyduğunuzu anlamış olursunuz.

Ortamda proteinlerin enerji kaynağı olan karbonhidratlar olmadığı zaman proteinler yağları yakmak için kendi kas dokularını kullanmaya başlayacak ve kas kaybı olacaktır. Sanılanın aksine ekmek tüketilmediği zaman yağlar değil kaslar kaybedilecektir.

Ekmeğin günlük diyette belirli düzeyde alınması görüldüğü gibi pek çok yarar sağlamaktadır. Siz siz olun diyetten ekmeği tamamen çıkarmak gibi bir hata yapmayınız. Size özel hazırlanmış diyet listenizdeki belirtilenmiktar kadar güvenle ekmek tüketebilirsiniz.

Yorum yapın