Diyet Yaparken Sık İdrara Çıkma

Diyet yaparken sık idrar konusunda önemli tartışmalar gündeme gelmektedir. Ne kadar çok tuvalete çıkılırsa o kadar sağlıklı olunur denildiği gibi idrarın rengi üzerine de bir o kadar fikir yürütülmektedir.

Diyet yaparken idrarla ilgili bilinmesi gereken birçok doğru, yanlış anılmaktadır. Dolayısıyla ilk diyetini yapacak olan ya da kendi için doğru diyeti arayan kişiler bu konuda yanlış bilgilere inanabilmektedir.

Diyet yaparken sık sık idrara çıkmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Kişi kendi metabolizmasını bilerek diyet uygulamaya başlamalıdır. Aksi halde vücut sağlığını olumsuz yönde etkileyecek pek çok sorun doğacaktır.

Çok idrara çıkmak için aşırı sıvı tüketmek böbrekleri yorarken normal seyrinde ilerleyen idrar sıklığı daha sağlıklı kabul edilmektedir.

Diyet Yaparken Sık İdrara Çıkma

Diyet yaparken günde kaç kere idrara çıkmak normaldir sorusu sorulabilmektedir. Özellikle diyete başladığımdan beri çok fazla tuvalete çıkar oldum diyenlerdenseniz bu sorunun cevabını merak edebilirsiniz.

Diyet yaparken sık sık idrara çıkmak için tüketilen besinlerin su artırımı yapması gerekmektedir. Öyle ki vücut, ihtiyacı olan suyu aldıktan sonra fazlasını toksinlerle beraber atmaya yönelmektedir. Bu nedenle günde 2-2,5 litre su içmek vücut sağlığı için yeterli kabul edilmektedir.

Daha fazla içtiğiniz halde tuvalet sıklığınız artmadıysa ya vücudunuzun suya ihtiyacı vardır ya da böbrekleriniz süzmede, boşaltım konusunda yavaş çalışıyor demektir.

Diyet Yaparken Neden Sık İdrara Çıkılır?

Diyete başladığı günden hemen sonra sık sık idrara çıkmanın sebebi nedir diye soranlar yedikleri ve içtikleri besinleri gözden geçirmelilerdir. Öncelikle içilen içecekler idrar sıklığını arttırmakta daha sonra ise metabolizmanın durumu idrarı etkilemektedir.

Diyet yaparken öncesinde günde 2-3 kez tuvalete çıkan kişi, diyetten sonra 5 kez çıktığını dile getirmektedir. Bu noktada sık idrara çıkmanın iyi bir şey olup olmadığı sorgulanmaktadır.

Diyet yaparken hızlanan metabolizma ve beslenme alışkanlığının değişmesi sık sık idrara çıkmaya neden olur. Vücudun birikmiş toksinleri atması ise oldukça sağlıklı bir durumdur.

Diyet Yaparken Su Nedeniyle Sık İdrara Çıkma

Diyet yaparken en istikrarlı olunması gereken konu sudur. Kişi ne kadar çok su içerse kilo verme sürecini o kadar kolay hızlandırır. Bununla beraber su içme azminiz ne kadar fazla olursa vücudunuzu o kadar kolay temizlersiniz.

Su içip hemen tuvalete çıkmak, böbreklerin istediğiniz gibi çalıştığını ortaya koymaktadır. Filtre görevi gören böbrekler, vücudun fazla biriktirmesine izin vermeden temizlemektedir. Dolayısıyla ödem yoluyla alınan kilolar su tüketimiyle beraber engellenmektedir.

Ne kadar çok su içerseniz o kadar ödem engellersiniz. Ödem söktürülmesi diyetin daha güçlü sonuç vermesini sağlayacaktır.

Su içerek idrara çıkmak, metabolizmanın çok hızlı çalıştığını kanıtlamaktadır. Metabolizma ne kadar hızlı çalışırsa o kadar kolay kilo vermeniz mümkündür.

Diyet Yaparken Meyve Nedeniyle İdrara Çıkmak

Diyet yaparken vücudun şeker ihtiyacını karşılamak çok önemlidir. Bunun için birçok beslenme uzmanı, aşırıya kaçmadan meyve tüketilmesi gerektiğini dile getirmektedir.

Meyveler arasında şekeri az ancak ihtiyacınızı karşılayacak olanları tercih ederseniz dengeli bir diyet listesi oluşturmuş olursunuz. Tüm bunların yanında diyet yaparken meyve yemenin bir başka avantajı daha vardır.

Meyve tüketmek, sindirim sistemini harekete geçirmektedir. Bu sebeple meyve tüketmeye başladıktan sonra kilo verme hızınızı da arttırabilirsiniz. Aynı zamanda sıvı miktarını da arttırmaktadır.

Vücudun sıvı miktarı arttırıldığında tuvalete çıkma sıklığı da artış göstermektedir. Bu şekilde meyve ile tuvalete giderek zayıflamak çok daha kolaydır.

Diyet Yaparken Sık İdrara Çıkmak Zayıflatır mı?

Diyet sürecinde tuvalete çıkma sıklığında artış olan kişiler sık idrara çıkmak kilo verdirir mi sorusunu sormaktadırlar. Sık sık idrara çıkmak demek, metabolizmayı hızlandırmak demektir.

Hızlanan metabolizma ise yağ yakma konusunda en yüksek performansı ortaya koyacaktır. Ne kadar az yerseniz yiyin metabolizmanız tembelse istediğiniz kiloya ulaşamazsınız. Bu nedenle metabolizma sık tuvalete çıkmakla hızlandırılmalı ve vücuttan atılması gereken fazlalıklar atılmalıdır.

Diyet Yaparken Sık İdrarla Kaç Kilo Verilir?

Diyet sürecinde en hızlı kilo verdiren durumlardan biri sık idrara çıkmaktır. Metabolizmanın sağlıklı olduğunu kanıtlayan bu durum aynı zamanda ödeminizin de söküldüğünü göstermektedir. Diyet sürecinde hem idrara çıkarak hem de sağlıklı beslenerek istediğiniz kiloya ulaşabilmeniz mümkündür.

Bir hafta içerisinde tüm su içme kullarına uyup, diyetinizin gereğini yerine getirirseniz verdiğiniz kiloların 3 kilosu idrar yoluyla atılmış olur. Bu kilo oranı diyete adapte olmanız, sürdürmeniz ve su tüketim miktarınızla paralel olarak artacaktır.

Diyet Yaparken İdrar Rengi İpucu Verir mi?

Fazla kilolardan kurtulurken tuvalete çıkma konusunda yoğun bir sürece girdiğinizi fark edersiniz. Bu süreç ilk birkaç hafta can sıkıcı olsa da sonrasında vücudunuz için çok faydalı olduğunu fark edebilirsiniz.

Sık sık idrara çıktığınızda idrar renginize dikkat etmeyi ihmal etmemelisiniz. Çok su içtiğiniz günlerde 3 ya da 4. idrara çıkışınızda idrar renginizin beyaz olması gerekmektedir.

Hala koyu renk idrara sahipseniz içtiğiniz su toksinleri atma konusunda yeterli olmuyor demektir. Bu açıdan bakıldığında içtiğiniz suya bağlı olarak idrar renginizin detoks sonucu verdiğini görebilirsiniz.

Sabahları uyandığınızda idrar renginizin koyu sarı iltihaplanma varsa kahverengi tonlarında olduğunu görebilirsiniz. Aynı renler gün sonunda da devam ediyorsa ya sistit sorununuz ya da ödem probleminiz var demektir.

Diyet sürecinde ödem sorununuzu sadece su içerek atabilirsiniz. Maydanozlu ve limonlu su bu sürecin kısalmasında büyük rol oynayacaktır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sarii dedi ki:

  Çarsamba gunu diyete basladim. Ve yidiklerime dikkat ediyorum ve bol su iciyorum bunun yani sira gunde en az 20 defa tuvalte gidiyorum. Boy 1.65 kilo 91. Sık idrara cikma kotu mu iyimi ve agzim cok kurudugunu hissedince surekli su icmeye basliyorum.

  • Betül Yücel dedi ki:

   Sevgili Sarii;
   Normalde çok su içmiyorsanız ve bir anda su miktarınızı arttırdıysanız bolca tuvalete gitmeniz normaldir. Güzel de bir şey. Yalnız ağız kuruluğu da dediğiniz için eğer 2-3 hafta kadar böyle devam ederse bir tetkiklerinizi yaptırmanızı önerebilirim.

   • Yılmaz dedi ki:

    Bende günde yeteri kadar su içiyorum. Su içtikten sonrada idrara çıkma isteği geliyor. Ekstaradan çok çayda tüketen biriyim Günde 15 defa falan çıkıyorum ama bazen arka arkaya 2-3 kere çıkıyorum. Normal mi? Sıvı olarak fazla tükettiğim içinmi oluyordur?