Emzirmek Kilo Verdirir Mi?

Her kadının hamile kalmadan önce ki en büyük korkularından birisi alacağı kilolardır. Sürekli ‘’doğumdan sonra bu kiloları nasıl verebilirim?” diye sorulur. Bunun için çeşitli diyetler araştırmaya başlanır. Peki, gebelik sırasında aldığınız kiloları vermenin, daha kolay ve sağlıklı bir yolu olduğunu söylesek ne dersiniz?

Emzirme Döneminde Yapılan Hatalar
Hamilelik döneminde alınan kiloların bir kısmı, doğumdan sonra gider. Fakat eski kilomuza dönmeniz 6-12 ay arasında değişiklik gösterir. 
Emziren bir anne, sütü artması için daha fazla yemek yemeye başlar. Yedikleri besinlerin, genelde kalori oranları yüksektir ve bu daha fazla kilo almalarını sağlar. Oysaki bu besinlerin, sütünüzün artmasına bir faydası yoktur.
Peki, Süt Miktarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?
Bebeğini emziren anne, ne 3 kişilik yemek yemeli, ne de diyet yapmaya çalışmalıdır. Emzirme döneminizde tek yapmanız gereken, günde 400-500 kalori daha fazla almaktır. Peki, fazladan 400-500 kaloriyi nelerden alabilirsiniz?
Günde bir bardak süt içebilirsiniz. Fazladan bir adet balık yiyebilirsiniz. Ekmek diliminizi bir adet arttırabilirsiniz. Bu şekilde hem kilo almayacak, hem de süt miktarını dengede tutacaksınız.

Emzirme Döneminde Ayda Kaç Kilo Verilmesi Normaldir?
Emziren anne, zayıflamak için sütünü tehlikeye atmamalıdır. Emzirme döneminde günde 600-700 ml süt salgılanır. Yani yaklaşık 3 su bardağı kadardır. Bunun için günde 500-700 kalori harcanır. Yani 1 saat spor yapmakla eşdeğerdir. 
Gebelik döneminde, normal şekilde kilo alan bir anne (10-12 kg) aldığı kilolardan 6-8 ay gibi bir sürede kurtulabilir.
Gebelik döneminde 10-12 kilo almış anne, ayda 1 kilo verirken, daha fazla kilo almış anne,2 kiloya kadar verebilir. Ancak daha fazla kilo vermek zararlıdır.
Doktorunuzun onayıyla kendinizi zorlamayacak şekilde yürüyüşler ve basit egzersizler yapmak daha çabuk kilo vermenizi sağlar.

Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri
  • Her gün 1 porsiyon etli sebze yemeği ve ya kuru baklagil yenmelidir.
  • Her gün bir adet yumurta, süt, yoğurt ve peynir yenmelidir.
  • Nohut, mercimek ve bulgur yemeklerini, C vitamini yönünden zengin olan mandalina, portakal, maydanoz, taze soğan, domates gibi sebze ve meyvelerle tükete bilirsiniz.
  • Doğal besinlerden yeterli iyot alamadığımız için, yemeklerde iyotlu tuzu kullanılmalıdır.
  • Emziren tüm annelerin, dikkat etmesi gereken konu ise, gaz sorunu yaşamamak için yavaş ve çiğneyerek yemek yenmelidir. 

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Emzirmek Kilo Verdirir Mi? için yorumda bulun

    Emzirmek Kilo Verdirir Mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Emzirmek Kilo Verdirir Mi? için ilk yorumu yapabilirsin.