Terlemek Kaç Kalori Harcatır?

Pek çok kişi ne kadar çok terlerse o kadar fazla kilo kaybedeceğini düşünür. Tatilde çok terlediği zaman ya da hamamdan, saunadan çıktığı zaman tartıya çıktığında 1-2 kilo vermiş olduğunu görür ve terleyerek zayıfladığını düşünür ancak işin aslı pek de öyle değildir.

Terleyerek Zayıflanır mı?

Eğer sadece çok fazla terleyerek zayıflansaydı insanlar diyetisyen yerine otellerin saunalarına para öder ve her gün 2 saatlerini orada geçirerek bir ay sonunda 9-10 kilo verirlerdi. Ancak maalesef durum böyle olmuyor. Sadece terleyerek zayıflayamazsınız. Terleyerek vücutta fala tuz tüketiminden ya da ödemden kaynaklı olarak tuttuğunuz suyu atarsınız. Bu da terlemenin hemen ardından tartıda size 1-2 kilo kaybettirir. Ancak saunadan çıktıktan sonra gün için de içeceğiniz su ve yiyeceğiniz yemekler ile kaybettiğiniz miktarın aynısını geri alırsınız. Aynı şey spor yaparken de geçerlidir. Spor esnasında çok fazla terlemek çok fazla kalori yaktığınız anlamına gelmez. Ancak metabolizmanızı fazlasıyla hızlandırdığınız anlamına gelebilir.

Terlemek Zayıflatır Mı

Terlemek Zayıflamaya Nasıl Katkıda Bulunabilir?

Terlemek kişiye yağ yaktırmaz ancak zayıflama konusunda birkaç hususta yardımcı olabilir. Öncelikle spor yaparken terlediğinizde bu fazla efor sarf ettiğiniz ve vücudunuzun serinlemek istediği anlamına gelir. Ancak ısısı zamanla yükselen ve efor sarf eden vücudun metabolizma hızı artar. Metabolizma yağ yakımında dolayısı ile kilo vermede önemli bir etkendir. Metabolizma hızının artması zayıflamanızda yardımcı olacaktır. Tabi bu örnekteki sarf edilen efor çok önemlidir. Aynı şey sauna ya da hamam için geçerli değildir. Hareketsiz terlemek vücutta sadece serinlemek için çaba sarf etmek anlamına gelmektedir ki bu durumda yükselen vücut ısısının harcayacağı kalori miktardı kesinlikle sizi zayıflatacak kadar değildir. Muhtemelen bir meyveden alacağınız kalori kadardır.

Terlemenin Zayıflatıcı Etkisi Var Mı?

Kilo vermeniz için günlük aldığınız toplam enerjiden daha fazla enerji sarf ediyor olmanız gerekmektedir. Terlemek ise bunu tek başına yapmaya yetmez. Tüm gün hiçbir şey yemeden, oturduğunuz yerde terliyorsanız ancak bu şekilde mümkün olabilir ki bu senaryoda pek olası değildir. Özetle, hareket ederek terlemek zayıflamaya yardımcı olur ancak tek başına zayıflatıcı bir özellik değildir.

Terlemek Kaç Kalori Harcatır?

Terlemenin tek başına kalori yaktırma özelliği yoktur. Metabolik bir eylemdir. Kişiler, genellikle aktive sonrası terlendiğinden dolayı, terlemenin de kalori yaktırma özelliği olduğunu düşünebilmektedir. Ancak bu düşünce, tamamen yanlıştır.

“Terlemek Kaç Kalori Harcatır?” üzerine bir yorum

  1. Güzel bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Boyum 1.56 kilom 55.Ben daha önce 4 ayda 20 kilo verdim.sonrasinda antidepresana başladım ve 5 kilo geri aldim.su an 55 kiloyum. Yedigime ictigime olduğunca dikkat etmeye çalışıyorum.ama kabul edersiniz ki antidepresanla bu çok zor oluyor..yine de kendimi baya frenliyebiliyorum..günde 1 saat eliptik bisiklete biniyorum..haricinde yarim saat aerobik yapiyorum.ve ortalama 1 saat de yürüyüş.. buna rağmen çok zor kilo veriyorum.ne yapmamı önerirsiniz.. kafayı yemek üzereyim.. benim yaptığımı normal bir birey yapsa iğne ipliğe dönerdi..

    Cevapla

Yorum yapın