Karın Yağlarının Sağlığa Zararları

Göbek çevresinde oluşan yağlanmalar beraberinde birçok sağlık sorununu da getirmektedir. Yağlanması çok kolay olan bu bölgeyi, yağlardan kurtarmak son derece zordur. Göbek yağları, en zor ve uzun bir süreçte eriyen yağlardır. Ancak sağlığınız için azminizden bir şey kaybetmemeli, sabırla devam etmelisiniz.

karin-yaglari 2

Kolesterol ve Tansiyonu Yükseltir

Göbek bölgesi yağları aslında doğrudan kolesterol ile ilgilidir. Göbek civarındaki faydasız yağlar, damardaki kan yağlarından LDL’yi yani kötü olarak bilinen kolesterolü yükseltirken; faydalı olan HDL’yi düşürmektedir. Bu durum sonucunda da insülin direnci adı verilen sorun ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber göbek yağları, vücuttaki kan pompalama miktarının artmasına yani tansiyonun yükselmesine ön ayak olur. Tansiyonun bu derece yükselmesi, inme riskini artırmaktadır.

Ağrıları Artırabilir

Göbek bölgesinde biriken yağlar, vücut için ağır gelmeye başlar ve zamanla farklı bölgelerde ağrılarınızın oluşabilir. Yağlar biriktikçe baskı yaparak kalça kemiklerini ağrıtabileceği gibi sıklıkla sırt ağrısına da neden olur. Sırt ve omuz ağrısı şikâyetiniz varsa; göbek yağlarından hızlı bir şekilde kurtulmaya çalışmalısınız.

Diyabet ve Kalp Rahatsızlıkları

Göbek ve bel çevresinde biriken yağlar vücudun dengesini doğrudan bozar. Yağ artışı kan pıhtılarının çoğalmasına ve kalp damarlarını tıkamasına neden olup; kalp krizlerine yol açabilir. Ayrıca kan içindeki glikoz miktarını artırarak; çağımızın en sık görülen hastalığı şeker hastalığına sebep olabilir. Göbek yağları, doğrudan metabolik sisteme odaklanarak zarar verdiği için tüm vücudu etkileyen sonuçlar doğurabilir.

Yorum yapın