Kusarak Zayıflama

Kusarak zayıflama özellikle genç kızların sık sık kullandığı bir zayıflama yöntemi haline geldi. Ancak sağlıklı bir şekilde kilo vermek yerine bu tür yöntemlere başvurmak son derece sağlıksızdır.

Sağlığı geri dönüşü olmayacak şekilde tehdit eden yöntemlerle verilen kiloların geri alınma olasılığı da daha yüksektir. Üstelik kusarak zayıflama çabaları sonucunda hayatını kaybeden birçok kişi de olmuştur. Sağlığı bu derece etkileyen bir yöntem konusunda son derece iyi düşünmek gerekir.

Kusarak Zayıflama Nasıl Olur?

Yemek konusunda bireyin kendisini kısıtlamasını gerektirmeyen bu yöntemde yemeğin ardından kişi yediklerini çıkartır. Bu işlemi de kusma sayesinde yapar.

Yemeğin ardından genellikle parmağı boğaza itekleyerek kusma sağlanır. Bu kişilerde yemeğin çok tüketilmesinden ötürü mide büyür ama kusma işlemi yapıldığı için fazla kilo alınmaz. Ancak vücutta gıda anlamında bir şey kalmadığı için vücut içerideki proteinleri, kalsiyumları ve yağları yakmaya başlar.

Kusarak kişi kilo verir ama aynı zamanda bağışıklık sisteminin tamamen çökmesine neden olur. Kusarak zayıflama yöntemlerinden en sık kullanılanı budur.

Az yiyerek uygulanan yöntemler de vardır ama kusarak zayıflama konusunda ne kadar yiyecek tükettiğinizin çok da önemi yoktur.

Kusarak Zayıflama ile Kaç Kilo Verilir?

Kusarak zayıflayanların yapmış olduğu açıklamalara bakarak bu yöntemin kilo verme kapasitesinin çok geniş bir yelpazede olduğu görülebilir.

Bir ayda 5 ila 10 kilo verilmesi ortalama olarak kabul edilebilir. Ancak bu yöntemle 1,5 ay gibi kısa bir sürede 20 kilo verenler de olmuştur.

Kaç kilo verileceği tamamen kişinin metabolik hızıyla ilgilidir. Neyi ne kadar yediğiniz değil; vücudunuzun içerideki mineralleri ne kadar hızlı sürede yaktığına, günlük hareket derecenize bağlıdır. Yine de sağlığınızı kaybetmenize değmeyeceğini unutmamalısınız.

Kusarak Zayıflamanın Zararları- Sonuçları

Kusarak Zayıflamanın Zararları- Sonuçları

Yemekten Sonra Kusmak Bir Hastalık Mıdır?

Yediklerinizi kusmak bir hastalıktır. Üstelik yaşamınızı doğrudan tehdit eden çok da önemli bir hastalıktır. Bulimia nervoza adı ile bilinen yediklerini kusma hastalığı psikolojik bir rahatsızlık olarak bilinir.

Yeme bozuklukları arasında en sık karşılaşılan bulimia nervozanın temeli kişinin hayatının en önemli noktasında kilosu ve görünüşü olmasına dayanır. Bu bir takıntıya döner.

Kişi çoğu zaman ideal kilosunun 10-15 kilo altında olmak ister. Kusarak zayıflama hastalığı genellikle tıkınırcasına yeme bozukluğu ile bir arada görünür. Hasta öğünlerini geçiştirir ve sağlıksız öğünler yapar; ancak genellikle her gün tıkınırcasına yeme atakları ile karşılaşır ve elinin altında bulduğu her şeyi yer. Çoğu zaman bu gıdalar sağlıksız besinlerdir ve akabininde hemen suçluluk duyar ve kusar.

Yediklerini kusma durumunda besinlerle alınan kalorinin tamamı dışarı atılmaz. Bir kısmı vücutta kalır. Ayrıca kusma durumu için her zaman çok yenilmesi de gerekmez. Kimi zaman hafif ve normal yemekler sonrasında da hastalar çok yemiş gibi hissederek suçluluk duyabilir.

Bulimia nervoza hastaları genellikle fazla zayıf olsa da kimi zaman ideal kilolarının üzerinde hastalar da olur. Bu hastaların kilo almalarının nedeni tıkınırcasına yeme ataklarıdır ve tıkınırcasına yeme atakları ile kusmalar bir döngü halini alır.

Kusarak zayıflama süreci tahmin ettiğinizden çok daha sıkıntılı bir durum olabilir. Vücudunuzdaki eksiklikler ve suçluluk duygusu öncelikle sosyal ilişkilerinizi ve ardından direkt olarak beyninizi etkiler.

Kusarak Zayıflamanın Zararları

Kusarak zayıflamaya çalıştığınızda vücut içindeki besinleri kullandığı için zamanla kendinizi halsiz hissetmeye, çok kolay hasta olmaya ve genel olarak mutsuz olmaya başlarsınız.

Bünye vitamin ve mineralden çok az kaldığında bile çökebiliyorken; böyle bir yöntemle tedavisi olmayan hastalıklarla karşılaşmanız yüksek olasılıktır.

Kusarak zayıflamanın zararları bu kadarla kalmaz; sonu ölüme bile varabilen bir zayıflama yöntemi olduğunu aklınızdan çıkartmamalı ve daha sağlıklı yöntemleri araştırmalısınız.

Kusarak Zayıflama

Kusarak Zayıflama

Kusarak Zayıflamanın Sonuçları

Kusarak zayıflamanın sonuçları arasında en önemlileri; bulimia nervosa, anoreksiya ve ölümdür. Kusarak zayıflama yöntemlerini denedikten sonra zamanla vücudunuzun bir şey kabul etmediğini ve kusmak istemenizde kustuğunuzu fark edeceksiniz.

Anoreksiya, daha çok psikolojik bir sorun olarak kabul edilir. Kişi bu rahatsızlıkta kendini ne kadar zayıf olsa da kilolu kabul eder ve vücut beslenmeyi reddeder.

Bulimia nervosa ise kusma hastalığı olarak tanımlanır ve aşırı yemeyi takip eden çıkarma işlemi olarak bilinir. Kusarak zayıflama çabalarında bu hastalıklara yakalanma olasılığınız yüksektir. Ayrıca istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra normal yeme düzenine de geri dönemeyebilirsiniz.

Kusarak Zayıflayanların Yorumları

Kusarak zayıflamayı uman bulimia nervoza hastaları bu durumun genellikle ergenlik döneminde ya da önemli bir travma yaşandıktan sonra ortaya çıktığını itiraf etmektedir.

Kusarak zayıflayanların yorumlarına bakıldığında ilk etapta kilolarını kontrol edebilme amacıyla kusmaya başladıklarını söylerler. Çoğu zaman hayatlarının kontrollerinin ellerinde olmadığını hissettiklerini ve bu nedenle en azından bir konuda kontrolü ellerinde tutmak istediklerini eklerler.

Bulimik hastalar ilk etapta çok önemli bir sorun gibi görmeseler de zaman içerisinde aslında ne kadar önemli olduğunu anlarlar. Ne yazık ki tedavisi çok kısa sürede tamamlamamakta. Yıllar boyunca terapi ve ilaç desteğine gerek duyulabiliyor. Bu nedenle en başta bu yönteme mesafeli durmanızda fayda bulunuyor.

Kusarak zayıflama kadınlar kulübü ve ekşi sözlük gibi sosyal platformlarda da sık sık konuşulmaktadır. Tecrübesini paylaşan kişiler genellikle pişmanlıkla bahsetmektedir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Masal dedi ki:

  Bana yardımcı olursaniz çok sevinirim

 2. Sedanur dedi ki:

  Merhaba. Ben ne yaparsam yapiyim kilo veremiyorum. Tatlı veya hamur işi tarzı şeyler yemiyorum. Öğünlrimi de fazlasıyla kısıyorum. Su da çok içiyorum ama bir türlü kilo veremiyorum. Aksine sürekli alıyorum. Sizce ne yapmalıyım

  • admin dedi ki:

   Sedanur hanım;
   Bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.
   Böylece testleriniz yapılır ve o şekilde ilerlersiniz.
   Normalde, kişiler kendileri de sağlıklı şekilde kilo verebilir ancak istenilen sonuç alınamadığında hatanın nerede olduğunu görmeniz için bir fırsat olur.

 3. madubala semsir dedi ki:

  Ben kusarak 10 kilo verdim ama sonra bıraktım

 4. Özge dedi ki:

  Ben kusarak tam 25 kiloya yakın bir kilo verdim suan yapmıyorum ama tekrar yapmayı düşünüyorum açıkçası cunku başka sekılde kılo veremiyorum vede midem başka sekılde kuculmuyor

 5. pinar dedi ki:

  bence cok tehlikeli ic kanamanin kanserin psikolojik rahatsızlıkların mide kanserinin ve bogazdaki sıkıntilarin sebebidir

 6. Aslı dedi ki:

  Kusmak kaç kalori yaktırır? Kusarak zayıflayan var mı? Ben yemekten hemen sonra yediklerimi çıkarıyorum. Böyle kilo verir miyim?

  • Betül Yücel dedi ki:

   Yaşının küçük olduğunu düşünüyorum sevgili Aslı. Bu şekilde kilo vermek seni dönüşü olmayan ya da çok zor olan yollara sokar. Lütfen sağlıklı şekilde kilo vermeye çalış.

 7. Ümmü dedi ki:

  Bulimia olma süresi ne kadar kaç ayda ya da yılda

  • Betül Yücel dedi ki:

   Ümmü hanım;
   Bununla ilgili bir süre vermek yanlış olur. Ancak çoğu zaman kusarak zayıflayan kişiler 1-2 kere yapıp bırakmaz.

 8. Nil Demir dedi ki:

  Aylardır kilo vermeye çalışıyorum ama olmuyor. Yeme krizine girip ne bulursam yiyorum. Sonra sıkı diyete başlıyorum ve bir kısır döngü. İyice psikolojim bozuldu. Artık kusmaya karar verdim. Aranızda kusarak zayıflayan var mı?

  • Fatma dedi ki:

   Ben ✋
   Ekim ayının ortalarında başladım. İlk 1 hafta hiç vermedim. 2. Haftadan itibaren vermeye başladım. Kusmaya başlamadan önce 141’dim. Şuan 130.4 kiloyum.

 9. Fatma Nur dedi ki:

  Bunu psikolojik bi rahatsızlık olarak gören arkadaşlar elbet ki fazla. Fakat ben gibi ne yapsa yapsın başarılı olamayan bir çok kişinin son çare olarak gördüğü bir durum bu. Yaklaşık 1 aydır devamlı olarak kusuyorum ve 10 kilo verdim. Hala da vermeye devam ediyorum. Başlayalı 2 ay oldu ve mide bulantısı asla olmuyor.

  • Betül Yücel dedi ki:

   Fatma Nur hanım;
   İnanın bunu yapan pek çok kişi aynı şeyi düşünüyor. Siz öyle düşünmeseniz de bu durum psikolojik bir sıkıntı oluşturmakta. Lütfen sağlığınıza zarar vermeyin.

 10. ZEHRA dedi ki:

  ben16 yaşındayım ve 52 kiloyum ama hayalim 45 kilo olmak
  sadece bu kiloya geldikten sonra durucam sizce zararlımı?
  ve kaç ayda bu kiloya gelebilirim?
  LÜTFEN CEVAP VERİN ÇOK CİDDİ DÜŞÜNÜYORUM!!!!
  ayrıca ben su içerek kusmayı düşünüyorum??

  • Selin dedi ki:

   Sadece su içerek bir haftada 6 kilo verilebiliyor.fakat herhangi bir sağlık problemin varsa tavsiye etmem

 11. melis dedi ki:

  amma abatttınız evet tehlikeli ama insanlar son çare olarak bu yolu deniyor ben aylardır kötü hissettiğimde kusuyorum ve ertesi gün farkı görüyorum yeter ki iradeli olup bırakmanız gerekiği zaman bırakın aksi halde yorumlar geçerlidir

 12. Ayşe dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım ve bacaklarım çok kalın 48 kiloyum ve 40 kilo olmak istiyorum vlne kadar yapmam lazım

 13. Lisa dedi ki:

  51 kiloyum 45 olmak istiyorum beni hızlıca 45 kilo yapacak bi diyet çay vs var mı artık son çarem kusmak kusamıyorum da nasıl kusabilirim

  • Hhhhhhhh dedi ki:

   Diyetteydim ama bugün bozdum ve 3 bogrek tatlı falan yedim sonra çok yediğim için midem bulandı yedikten 3,5-4 saat sonra kustum yediklerimin kalorisini almışmıyımdır

 14. Eylül irem dedi ki:

  15 yaşındayım 69 kiloyum şimdiye kadar bir sürü diyet denedim ama hiç birinde başarılı olamadım, şimdi kusarak kilo vermeyi düşünüyorum. Hedefim 50 kilo olmak ve artık dalga konusu olmamak, bu yüzden bu gün kusmaya başlıyorum

  • Betul Yucel dedi ki:

   Sevgili Eylül;
   Bu çok pişman olabileceğin bir karar olabilir.
   Ölüme kadar giden sonuçları mevcut.
   Lütfen sağlıklı beslenme ve egzersiz ikilisinden vazgeçme.

 15. Melisa dedi ki:

  Kusmaya baslayali 1 ay oldu kesinlikle migde bulantisi yapmiyor ne yediysem kusuyorum yani kusup kusmamak bana bagli suan hic icimden felan gelmiyo sadece aksamlari kusuyordum fakat biraktim artik sabah oglen aksam kusmaya basladim ama sadece 1 kilo anca verdim 😥

  • Betul Yucel dedi ki:

   Melisa hanım;
   Yaptığınız gerçekten çok ama çok tehlikeli.
   Siz kontrolün elinizde olduğunu düşünürsünüz ancak bir anda işler değişir ve ölüme giden sonuçlar olabilir.
   Lütfen dikkat edin.

 16. İsmini Paylaşmak İstemeyen Kişi dedi ki:

  Siz gerçekten çıldırmışsınız! Bunun hala bir hastalık olduğunu nasıl kabul etmiyorsunuz? Aranızda 52 kilo olan ama 45 kilo olmak isteyenler var. Cidden kafayı yemişsiniz. Bazı insanlar fazla kilolu oldukları için yapıyorlar bu diyeti. Bende normal kilomun üzerindeyim ve ailemin bana olan baskıları yüzünden yapıyorum bunu. Yapmayın, istemsizce kusuyorum, yemek yiyemiyorum. Su içerken bile ne kadar kötü oluyorum, kimse anlayamaz. Dana ergenlik çağındayız ve kilo alıp vermemizden daha doğal bir şey yok. Kusmayın, kendinizi durduramıyorsunuz…

  • Diyetisyen Betül Yücel dedi ki:

   Sevgili İsmini Paylaşmak İstemeyen Kişi;
   Lütfen zaman kaybetmeden bir uzmanla görüş.
   Bir hastanenin psikiyatri bölümüne başvuru yaparsan gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.

 17. Sude dedi ki:

  Abim benim ile dalga geçiyor sonra şakasına diyorum diyor ama kalbimin nasıl kırıldığının farkında değil, sayesinde ölüme koşar adımlarla gideceğim

  • Diyetisyen Betül Yücel dedi ki:

   Sevgili Sude;
   Bu konuyu çok acil bir şekilde anne ve babanla paylaşmanı rica ediyorum.
   Bu çok ciddi bir durum ve hiç zaman kaybetmeden bir uzmandan yardım alman gerekiyor.

 18. nisa dedi ki:

  ben yaklaşık 3 aydır yediklerimi kusuyorum ve hiç bi sorun yok zaten sürekli yaptığım bişeyde değil ilk 2 ay durmadan yediğimi kustum ama şu son 1 aydır karnım çok şişerse kusuyorum bir tabak çorbayı bile zor içiyorum midemi büyültmedi aksine küçülttü 60 kilodan 54 kiloya düştüm gayette sağlıklıyım 50 kiloya ulaştığımda kusmayı tamamen bırakmayı düşünüyorum spor yapıcam bol su içicem

  • Diyetisyen Betül Yücel dedi ki:

   Sevgili Nisa;
   Yazdıklarından yaşının küçük olduğunu anlıyorum.
   Bu yaptığının ölüme varan sonuçları olabilir.
   Lütfen, bir an önce anne baban ile durumunu paylaş.