Kusarak Zayıflama

Kusarak zayıflama özellikle genç kızların sık sık kullandığı bir zayıflama yöntemi haline geldi. Ancak sağlıklı bir şekilde kilo vermek yerine bu tür yöntemlere başvurmak ne kadar doğrudur tartışılır. Sağlığı geri dönüşü olmayacak şekilde tehdit eden yöntemlerle verilen kiloların geri alınma olasılığı da daha yüksektir. Üstelik kusarak zayıflama çabaları sonucunda hayatını kaybeden birçok kişi de olmuştur. Sağlığı bu derece etkileyen bir yöntem konusunda son derece iyi düşünmek gerekir.

kusarak

Kusarak Zayıflama Nasıl Olur?

Yemek konusunda bireyin kendisini kısıtlamasını gerektirmeyen bu yöntemde yemeğin ardından kişi yediklerini çıkartır. Bu işlemi de kusma sayesinde yapar. Yemeğin ardından genellikle parmağı boğaza itekleyerek kusma sağlanır. Bu kişilerde yemeğin çok tüketilmesinden ötürü mide büyür ama kusma işlemi yapıldığı için kilo alınmaz. Ancak vücutta gıda anlamında bir şey kalmadığı için vücut içerideki proteinleri, kalsiyumları ve yağları yakmaya başlar. Böylelikle kişi kilo verir ama aynı zamanda bağışıklık sisteminin tamamen çökmesine neden olur. Kusarak zayıflama yöntemlerinden en sık kullanılanı budur. Az yiyerek uygulanan yöntemlerde vardır ama kusarak zayıflama konusunda ne kadar yiyecek tükettiğinizin çok da önemi yoktur.

Kusarak Zayıflama ile Kaç Kilo Verilir?

Kusarak zayıflayanların yapmış olduğu açıklamalara bakarak bu yöntemin kilo verme kapasitesinin çok geniş bir yelpazede olduğu görülebilir. Bir ayda 5 ila 10 kilo verilmesi ortalama olarak kabul edilebilir. Ancak bu yöntemle 1,5 ay gibi kısa bir sürede 20 kilo verenler de olmuştur. Kaç kilo verileceği tamamen kişinin metabolik hızıyla ilgilidir. Neyi ne kadar yediğiniz değil; vücudunuzun içerdeki mineralleri ne kadar hızlı sürede yaktığına, günlük hareket derecenize bağlıdır. Yine de sağlığınızı kaybetmenize değmeyeceğini unutmamalısınız.

Kusarak Zayıflamanın Zararları

Kusarak zayıflamaya çalıştığınızda vücut içindeki besinleri kullandığı için zamanla kendinizi halsiz hissetmeye, çok kolay hasta olmaya ve genel olarak mutsuz olmaya başlarsınız. Bünye vitamin ve mineralden çok az kaldığında bile çökebiliyorken; böyle bir yöntemle tedavisi olmayan hastalıklarla karşılaşmanız yüksek olasılıktır. Kusarak zayıflamanın zararları bu kadarla kalmaz; sonu ölüme bile varabilen bir zayıflama yöntemi olduğunu aklınızdan çıkartmamalı ve daha sağlıklı yöntemleri araştırmalısınız.

Kusarak Zayıflamanın Sonuçları

Kusarak zayıflamanın sonuçları arasında en önemlileri; bulimia nervosa, anoreksiya ve ölümdür. Kusarak zayıflama yöntemlerini denedikten sonra zamanla vücudunuzun bir şey kabul etmediğini ve kusmak istemenizde kustuğunuzu fark edeceksiniz.  Anoreksiya, daha çok psikolojik bir sorun olarak kabul edilir. Kişi bu rahatsızlıkta kendini ne kadar zayıf olsa da kilolu kabul eder ve vücut beslenmeyi reddeder. Bulimia nervosa ise kusma hastalığı olarak tanımlanır ve aşırı yemeyi takip eden çıkarma işlemi olarak bilinir. Kusarak zayıflama çabalarında bu hastalıklara yakalanma olasılığınız yüksektir. Ayrıca istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra normal yeme düzenine de geri dönemeyebilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Masal dedi ki:

  Bana yardımcı olursaniz çok sevinirim

 2. Sedanur dedi ki:

  Merhaba. Ben ne yaparsam yapiyim kilo veremiyorum. Tatlı veya hamur işi tarzı şeyler yemiyorum. Öğünlrimi de fazlasıyla kısıyorum. Su da çok içiyorum ama bir türlü kilo veremiyorum. Aksine sürekli alıyorum. Sizce ne yapmalıyım

  • admin dedi ki:

   Sedanur hanım;
   Bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.
   Böylece testleriniz yapılır ve o şekilde ilerlersiniz.
   Normalde, kişiler kendileri de sağlıklı şekilde kilo verebilir ancak istenilen sonuç alınamadığında hatanın nerede olduğunu görmeniz için bir fırsat olur.

 3. madubala semsir dedi ki:

  Ben kusarak 10 kilo verdim ama sonra bıraktım

 4. Özge dedi ki:

  Ben kusarak tam 25 kiloya yakın bir kilo verdim suan yapmıyorum ama tekrar yapmayı düşünüyorum açıkçası cunku başka sekılde kılo veremiyorum vede midem başka sekılde kuculmuyor

 5. pinar dedi ki:

  bence cok tehlikeli ic kanamanin kanserin psikolojik rahatsızlıkların mide kanserinin ve bogazdaki sıkıntilarin sebebidir