Kekik Suyu ile Zayıflama

Zayıflamak için çeşitli bitki çayları, kürler, popüler diyetler gibi her geçen gün farklı bir yöntem ve bitki denenmektedir. Yeşil çay, yeşil kahve, kırmızı biber gibi çok bilinen ve kullanılan besinlerin dışında adını dahi duymadığınız veya zayıflamaya katkı sağladığını bilmediğiniz çeşitli otlar ve bitkiler de fazla kilolardan kurtulmak için son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. İşte bunlardan bir tanesi de kekik suyudur.

Kekik Suyunun Faydaları

 • Antiseptik özelliği ile vücut direncini artırır, mikroplarla savaşır.
 • Ağız ve boğaz yaraları, diş eti çekilmesi ve diş eti iltihaplarını tedavi edici özelliktedir.
 • Ağız kokusunu önler ve ağız hijyenini sağlar.
 • Kaşıntı ve sivilcelerin tedavisinde etkilidir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve tansiyonu dengeler.
 • Zayıflamaya yardımcı olur.

Kekik Suyunun Zayıflama Üzerine Etkisi

Kekik suyunun zayıflamaya katkı sağladığı ve kilo verme sürecini desteklediği bilinmektedir. Kekik suyu kan dolaşımını hızlandırarak vücutta oksijen kullanımını artırır ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca vücuttaki yağların enerjiye dönüştürülüp yakılmasında da etkilidir.  Bu etkileri ile zayıflama sürecinde daha hızlı ve kolay kilo vermenizi sağlayabilir. Fakat tek başına, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeden ve fiziksel aktivite oranınızı artırmadan kekik suyu ile zayıflamayı düşünmek sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Kekik Suyu Hazırlanışı

Benmari usulüyle büyük bir tencere içerisindeki kaynar su içerine yerleştirilen cezve veya küçük tencereye taze kekik yaprakları koyulup kapağı kapalı olarak yaklaşık 1 saat kaynatılır. Elde edilen kekik suyu acı tatta olacağı için içerisine limon veya domates suyu katılarak tadı yumuşatılabilir. Günlük 1 fincan kekik suyu içmek yeterlidir, aşırı tüketimden kaçınmalısınız.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. yenileneninsann dedi ki:

  kekik kaynatılınca suyu oluyor:(

 2. yenileneninsann dedi ki:

  ıhlamur kesmez kekik suyu çare

 3. ortapismis dedi ki:

  aniden gelen kekik suyu içme isteği

 4. incitaneleri2 dedi ki:

  Kekik suyu ciddi onanıryor diş etlerini ve koruyor bir kaç aydır devam ediyoruz tavsiye ederim 🙂

 5. gulistan dedi ki:

  kuru kekık olur mu?