Montignac Diyeti ile Zayıflama

Michel Montignac tarafından geliştirilen bir beslenme ve diyet türü olan Montignac diyeti, genel olarak diyetlerde bulunan kalori sınırlandırılması ön yargısını kırması sebebiyle çok sayıda kişi tarafından benimsenmiş ve uygulanmış bir diyet türüdür.

Montignac Diyeti Nedir?

Montignac diyeti kişinin zayıflarken aldığı kalori miktarını önemsemeyen, bunun yerine neyi neyle yediğini önemseyen bir diyet türüdür. Bunu yaparken de besinlerin glisemik endeksini göz önünde bulundurur.

Montignac Diyeti ile Zayıflama

2 ayda 8 kilo verdiren Montignac diyeti,  dikkatli ve düzenli beslenmeyi konu alan bir diyet türüdür. Bu diyete göre hayvansal kökenli proteinler ve bitkisel kökenli proteinler olmak üzere iki farklı çeşit protein türü bulunmaktadır.

Hayvansal kökenli proteinler arasında şarküteri ürünler, et, sakatat, balık, karides, yumurta, süt ve süt ürünleri ve peynir yer almaktadır. Bitkisel kökenli proteinler arasında ise soya fasulyesi, badem, fındık, çikolata, bakliyatlar ve sebzeler yer almaktadır.

Montignac Diyetinin Amacı Nedir?

Uygulaması basit bir diyet olan Montignac diyetinde dikkat edilmesi gereken nokta, proteinlerin ve karbonhidratların aynı öğünlerde tüketilmemesi gerekliliğidir. Dünyada yapılan pek çok farklı araştırmanın sonucunda protein içeren besin maddelerinin lif içeriği yüksek sebzelerle birlikte tüketilmesi durumunda vücudun yağ depolamadığı gözlemlenmiştir. Bu diyet de bu mantık üzerine kurulmuş olup, tüketilecek besinleri karbonhidratlarla karıştırmadan tüketerek pankreasın insülin salgısını önlemesini sağlamak amaçlanmıştır. Pankreasın insülin salgılanması önlendiğinde vücut enerji ihtiyacı için vücuttaki yağ depolarını kullanacak, bu durum da kilo kaybının gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Montignac Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Montignac diyeti uygulanırken ilk 1 ay kesinlikle beyaz un ve şeker kullanılmamalıdır. Bunların yerine kepekli un veya kabuklu pirinç ile hazırlanmış ürünler tüketmek gerekmektedir.

Montignac diyetinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da öğünler arasından en az 3-4 saat geçmesi zorunluluğudur. İster karbonhidratlı bir öğün olsun ister proteinli bir öğün, mutlaka bir sonraki öğünü tüketmek için en az 3-4 saat beklemek gerekir.

Diyetin bir diğer önemli noktası ise her diyette olduğu gibi öğünlerin atlanmaması gerekliliğidir. Öğün atlanması durumunda insülin salgısının üretilmesinde dalgalanmalar meydana gelir ve diyetin etkisi azalır.

Glisemik İndeksi Düşük ve Yüksek Besinler

Montignac diyetinin ilk aşamalarında özellikle kahvaltılarda glisemik indeksi düşük besinlerin tüketilmesi daha fazla fayda sağlamaktadır. Glisemik indeksin en basit tanımı ise, kan şekerini fazla yükselten besinlere yüksek glisemik indeksli besinler, kan şekerini az yükselten besinlere ise düşük glisemik indeksli besinler denir, şeklinde yapılabilmektedir.

Montignac Diyeti ile Zayıflama www.zayiflamaiksiri.com

Yukarıda yer alan listede günlük tüketilecek besin maddelerinin glisemik indeks değerleri yer almaktadır.

Montignac Diyet Listesi

2 haftada 8 kilo verdiren Montignac diyeti, iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamanın amacı kötüleri bırakmak ve iyilere alışmaya çalışmak olarak da adlandırılmaktadır. 1 ay süren ilk aşamanın ardından 2. Aşamaya geçilir ve tüm kilo verme süreci bitene kadar 2. aşamaya dikkat edilerek beslenmeye devam edilir.

Montignac Diyet Listesi

Örnekteki gibi bir beslenme düzeni ile kısa sürede sonuna ulaşılabilen Montignac diyet listesi, uygulanması kolay olan ve zorluk oluşturmayan bir diyet listesidir.

Ancak bu diyetin hiçbir sürecinde açma, kruvasan, poğaça gibi hamur işleri ve tam yağlı süt, tam yağlı beyaz peynir, kaymak, krem şanti gibi besin ürünleri tüketilmemelidir.

Az yağlı olduğu sürece her türlü kırmızı et, tavuk eti ve balıketinin tüketiminin serbest olduğu Montignac diyetinde kullanılan yağlara da dikkat etmek gerekmektedir. Ana yemeklerde özellikle protein ağırlıklı bu et ürünlerinin yanında bol miktarda salata tüketilmeli ve eğer protein yerine karbonhidrat tüketilecek ise yanına istenilen oranda yeşil sebze ve yağsız yoğurt eklenmelidir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Montignac Diyeti ile Zayıflama için yorumda bulun

    Montignac Diyeti ile Zayıflama için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Montignac Diyeti ile Zayıflama için ilk yorumu yapabilirsin.