Diyet Yaparken Ödemler Nasıl Yok Edilebilir?

Diyet yaparken, zayıflamayı sağlamak için alınan besinler ve özellikle çok içilen su, vücutta ödem olmasına sebebiyet verebilir. Bu durumda, diyetin ruhuna aykırı şekilde, daha kilolu görünmeye sebep olacağından, diyetle birlikte ödem atıcı önlemler almak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Ödem Atarak Nasıl Zayıflanır?

Diyette Yaparken Tuz Tüketimi

Uzmanlar, vücuda fazla alınan tuzun; tansiyon, kalp-damar gibi pek çok hastalığa sebebiyet verebileceğini belirtmektedirler. Alınan fazla tuz, aynı zamanda, vücutta su tutulmasına, yani ödeme sebep olabilmektedir. Hiç tuz alınmaması da, aynı şekilde sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden, günlük tuz miktarını almaya dikkat etmek ve bunun üzerine de çıkmamaya çalışmak gereklidir.

Pek çok çiğ besinde, doğal olarak bulunan mineraller, vücudun tuz dengesini sağlamakta yardımcı olmaktadır. İşlenmiş ve sofra tuzu olarak tabir edilen tuzları, günlük diyetten uzak tutmak ve bu besinlerle birlikte, maden sodası tüketmek, tuz ihtiyacınızı karşılarken, şişlikleri de yok etmek için faydalı olacaktır.

Maydanoz Suyu Şişlikleri Yok Eder Mi?

Yeşil besinlerin, en kolay ulaşılan ve hiçbir pişirme işlemi yapılmadan kullanılan, önemli bir üyesidir maydanoz. İçeriğinden maddeler, vücuttaki şişlikleri yok etmek için, son derece faydalıdır.

Bir demet maydanozu, iki su bardağı su ile kaynatıp, süzdükten sonra içine limon sıkarak lezzet kattıktan sonra, ılık veya tercihinize göre soğuk şekilde tüketebilirsiniz. Maydanozu, mutfak robotundan geçirip, iyice küçülttükten sonra, az miktarda yoğurt ile karıştırarak tüketirseniz, şişliklerin daha hızlı yok olduğunu görebilirsiniz.

Bu Yazımızı da Göz Atabilirsiniz: Ödem Attıran Çaylar

Yoğurt Şişkinlik Alır Mı?

Vücuttaki şişkinlikler, özellikle bağırsakların ve sindirim sisteminin yanlış çalışması sonucu oluştuğundan, dışarıdan yardım ile düzeltmek gerekebilir.

Yoğurt, içeriğindeki yararlı bakteriler ile sindirim sisteminin ve bağırsak florasının düzelmesini en hızlı şekilde sağlayan gıda olduğundan, tüketildiğinde şişlikler yok olacaktır. Özellikle, probiyotik yoğurtlar, sadece diyet döneminde değil, her zaman şişliklerin yok olmasını sağlamak için faydalıdır.

Probiyotik yoğurtlar, zayıflamak isteyenlerin çoğunlukla kullanması sebebiyle, yağ yakıcı özellikte olduğu sanılmasına rağmen, aslında vücuttaki fazla suyun yani ödemin atılmasını sağladığı, daha az bilinmektedir. Kefir de, faydalı bakteriler ile ödem atılmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Diyet Yaparken Ödemler Nasıl Yok Edilebilir? için yorumda bulun

    Diyet Yaparken Ödemler Nasıl Yok Edilebilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyet Yaparken Ödemler Nasıl Yok Edilebilir? için ilk yorumu yapabilirsin.