Diyet Yaparken Ödemler Nasıl Yok Edilebilir?

Diyet yaparken, zayıflamayı sağlamak için alınan besinler ve özellikle çok içilen su, vücutta ödem olmasına sebebiyet verebilir. Bu durumda, diyetin ruhuna aykırı şekilde, daha kilolu görünmeye sebep olacağından, diyetle birlikte ödem atıcı önlemler almak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Ödem Atarak Nasıl Zayıflanır?

Diyette Yaparken Tuz Tüketimi

Uzmanlar, vücuda fazla alınan tuzun; tansiyon, kalp-damar gibi pek çok hastalığa sebebiyet verebileceğini belirtmektedirler. Alınan fazla tuz, aynı zamanda, vücutta su tutulmasına, yani ödeme sebep olabilmektedir. Hiç tuz alınmaması da, aynı şekilde sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden, günlük tuz miktarını almaya dikkat etmek ve bunun üzerine de çıkmamaya çalışmak gereklidir.

Pek çok çiğ besinde, doğal olarak bulunan mineraller, vücudun tuz dengesini sağlamakta yardımcı olmaktadır. İşlenmiş ve sofra tuzu olarak tabir edilen tuzları, günlük diyetten uzak tutmak ve bu besinlerle birlikte, maden sodası tüketmek, tuz ihtiyacınızı karşılarken, şişlikleri de yok etmek için faydalı olacaktır.

Maydanoz Suyu Şişlikleri Yok Eder Mi?

Yeşil besinlerin, en kolay ulaşılan ve hiçbir pişirme işlemi yapılmadan kullanılan, önemli bir üyesidir maydanoz. İçeriğinden maddeler, vücuttaki şişlikleri yok etmek için, son derece faydalıdır.

Bir demet maydanozu, iki su bardağı su ile kaynatıp, süzdükten sonra içine limon sıkarak lezzet kattıktan sonra, ılık veya tercihinize göre soğuk şekilde tüketebilirsiniz. Maydanozu, mutfak robotundan geçirip, iyice küçülttükten sonra, az miktarda yoğurt ile karıştırarak tüketirseniz, şişliklerin daha hızlı yok olduğunu görebilirsiniz.

Bu Yazımızı da Göz Atabilirsiniz: Ödem Attıran Çaylar

Yoğurt Şişkinlik Alır Mı?

Vücuttaki şişkinlikler, özellikle bağırsakların ve sindirim sisteminin yanlış çalışması sonucu oluştuğundan, dışarıdan yardım ile düzeltmek gerekebilir.

Yoğurt, içeriğindeki yararlı bakteriler ile sindirim sisteminin ve bağırsak florasının düzelmesini en hızlı şekilde sağlayan gıda olduğundan, tüketildiğinde şişlikler yok olacaktır. Özellikle, probiyotik yoğurtlar, sadece diyet döneminde değil, her zaman şişliklerin yok olmasını sağlamak için faydalıdır.

Probiyotik yoğurtlar, zayıflamak isteyenlerin çoğunlukla kullanması sebebiyle, yağ yakıcı özellikte olduğu sanılmasına rağmen, aslında vücuttaki fazla suyun yani ödemin atılmasını sağladığı, daha az bilinmektedir. Kefir de, faydalı bakteriler ile ödem atılmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

“Diyet Yaparken Ödemler Nasıl Yok Edilebilir?” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba ben 16 yaşındayım yani ne kadar diyet yapsam da karnım inmiyor zaten ödem olduğunu doktora gidince anladım dağılır dendi ama dagilmadi ayrıca sık sık kabızlık yaşayan biriyim birde buna ek olarak son 2 aydır regl olmadım acaba beslenme düzeninin değişmesi buna ek olabilir mi.? Ve stres ile nasıl baş edeceğiz ya!?

  Cevapla
  • Sevgili Emine Nur;
   Anlattıkların irritabl bağırsak sendromu belirtileri gibi gözüküyor.
   Doktor böyle bir şey söyledi mi?
   Testlerinde herhangi bir sorun çıkmadıysa hayat stilini değiştirmen önemli.
   Bol bol yeşil sebze tüketmen kabızlık için çok önemli.
   Probiyotik gıdalar tüketebilirsiniz. Kefir, ev turşusu gibi.
   Omega 3 tüketimi çok önemli. Ceviz, balık gibi gıdalardan alabilirsin. Her gün 1-2 kaşık keten tohumu yiyebilirsin.
   Bol su tüketimi ve hareketli bir hayatla beraber kabızlık sorununu büyük oranda çözebilirsin.
   Omega-3, probiyotik ve spor aynı zamanda stresinin azalmasına da yardımcı olur.

   Ödem içinse maydanoz suyu, yeşil çay gibi bitki çaylarını tüketebilrsin. Yine en önemli nokta su.

   Cevapla

Yorum yapın