Koşu Bandı ile Zayıflama

Sahip olduğunuz fazla kiloları vermek niyetindeyseniz, kilolu olmanız nedeniyle rahat hareket edemiyorsanız ve en önemlisi de sağlığınız tehdit altındaysa zayıflama yöntemlerini bilmek zorundasınız.

Birbirinden farklı yüzlerce zayıflama tekniği, kilo vermenize yardımcı olabilir. Önemli olan size hitap eden yöntemi keşfetmenizdir. Bunun için önce ölçümlerinizi yaptırıp kaç kilo vermeniz gerektiğini belirlemeli daha sonra size hitap eden egzersiz biçimine karar vermelisiniz.

Kilo verme yöntemleri arasında en sık kullanılan ve en sağlıklı olan spordur. Günlük hayatın içine yerleştirilen, kolaylıkla zaman ayrılabilen spor tekniği ise koşu bandı ile yapılmaktadır.

Rahatça zayıflayabilmek için evinizin her noktasında kullanabileceğiniz bir koşu bandı temin edebilirsiniz. Böylece kontrollü ve dilediğiniz kadar zaman harcayabileceğiniz bir egzersiz yöntemiyle zayıflarsınız.

Koşu Bandı ile Nasıl Zayıflanır?

Koşu bandını zayıflamak için aldıysanız günün belli bir vaktini koşmak için ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kondisyonunuz yoksa ve henüz yeni başlayanlardan biriyseniz bu durumda koşu bandında tecrübeli olanlardan yardım almanız gerekmektedir. Adım atma, ilerleme, hız arttırma ve en sonunda koşma olarak basamaklı hareketleri tek tek uygulamalısınız.

Koşu bandı kullanarak zayıflamak için tempolu hareketleri tercih etmelisiniz. Her geçen gün temponuzu arttırmalı, kademeli olarak koşmalısınız.

Yeni başladığınız zaman yalnızca sabahları koşu bandı kullanmalısınız. Daha sonra arttırılmış tempo ile günde iki kez sabah ve gece kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece metabolizmanız hem sabahları hem de gece uyurken çalışmaya devam eder. Yağ yakmanız ve kilo vermeniz çok daha kolay olur.

Neden Koşu Bandı Tercih Edilmeli?

Spor yapmak isteyen pek çok kişi, koşu bandına karşı önyargı sahibidir. Onun yerine dışarıda yürümenin daha büyük bir avantaj sağladığına inanılmaktadır. Dışarıda yürümek de koşu bandında spor yapmak kadar faydalı olacaktır ancak koşu bandının avantajları olduğu unutulmamalıdır.

Her şeyden önce kaç adım yol aldığınızı, adım başına kaç kalori yaktığınızı fark edebilme faydası vardır. Ekranda belirlenen rakamlarla ne kadar ilerlemeniz gerektiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Koşu bandı sayesinde yürüme hızınızı dengeleyebilirsiniz. Dengeli yürüme ile yakılan kalori çok daha net hesaplanır. Dışarıda yapılan yürüyüşlerde aynı durum söz konusu değildir. Hangi hızda yürüdüğünüzü ayarlayamadığınız için düzenli şekilde kalori de yakamazsınız. 

Koşu Bandında Spor Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Koşu bandında spor yapmanın en büyük avantajı çok yönlü gelişim sağlamasıdır. Yalnızca kilo vermenize yardım etmez kalp sisteminizin de çalışmasını mümkün kılar. Böylece kolesterol, kalp ve damar sağlığınızı rahatlıkla kontrol altında tutabilirsiniz.

Çalışmaya başladıktan 1 hafta sonra vücudunuzda yağ ve stres oranında ciddi anlamda azalma görürsünüz. Dolayısıyla kalp ve diğer tüm sistemleriniz düzenli spora adapte olur.

Kalıcı sağlığı mümkün kılmak için koşu bandını alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Her gün belli saatler arasında koşu bandı kullanırsanız sonuçlarını hem kilo vererek hem de sağlıklı kalarak alırsınız.

Koşu Bandı Günde Kaç Saat Kullanılmalı?

Spor yapmak isteyen herkes fıtness kıyafetlerini giyip spor salonuna gidecek vakti bulamayabilir. Üstelik spor salonlarında birbirine gereğinden fazla yakın olan koşu bantlarında ter içinde spor yapmak çok cazip gelmeyebilir. Bunu yaşamamak için yapmanız gereken tek şey evinize koşu bandı almaktır. Kilo vermek için koşu bandı en ideal spor aracıdır.

Sabahları uyandığınızda kahvaltıdan hemen sonra 15 dakika yavaş ritmik yürüyüş yapmalısınız. 15 dakikanın sonuna geldiğinizde 15 dakika hızlı koşmalısınız. Yarım saati doldurduktan sonra 10 dakika tekrar yavaş ritmik yürüyüş tercih edebilmelisiniz. Belirlediğiniz günlerin 40-45 dakikasını yürüyüş bandında geçirmeniz, kilo vermeniz için yeterli olacaktır.

Koşu Bandı mı Kardiyo mu Önce Yapılmalı?

Gün içinde spor yapmak isteyen fakat sıralaması hakkında fikir sahibi olmayanlar için zayıflamak zorlu olacaktır. Sıralamanın doğru bilinmesi vücudun ısınmasını ve sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

Kalbinizi erkenden yorup daha sonra spor yapmaya başlarsanız kilo kaybınız olmayacaktır. Bunun için önceliğinizi ve sonrasını düzenlemelisiniz.

Hem koşu bandı hem de kardiyo çalışmak isteyenler öncelikle koşu bandını kullanmaları gerektiğini unutmamalılar. Koşu bandında 40 dakika geçirdikten sonra vücudunuzun 15 dakika dinlenmesine izin vermelisiniz. Yeterince dinlendikten hemen sonra kardiyo egzersizlerine geçiş yapabilirsiniz. Bu egzersizleri kilo vermek istediğiniz bölge üzerinde çalışarak çeşitlendirebilirsiniz.

Hem bölgesel zayıflama hem de kalbi kuvvetlendirme için önce koşu bandı daha sonra kardiyo çalışma daha etkili olacaktır.

Koşu Bandı Haftada Kaç Gün Kullanılmalı?

Koşu bandında spor yapabilmek için belli bir süre adapte olmak gerekmektedir. Bu süreç içerisinde azar azar başlangıç yapmalı, koşu bandına alışılmalıdır. Spora yeni başlayanlar için koşu bandını haftada 4 gün kullanmak yeterli olacaktır.

Yaklaşık 2 ay yalnızca 4 gün yürüyüş yaparak çalışmanız etkisini rahatlıkla gösterecektir. Daha sonraki süreçte yapmanız gereken 2 haftada bir kez gün sayısında artış yapmaktır. 2. ayınızı doldurduktan sonra haftanın tüm günlerinde koşu bandı ile spor yapabilirsiniz. Böylelikle sporu hayatınızın her gününe taşıyıp prensip haline getirebilirsiniz.

Koşu Bandında Kaç Kalori Yakılır?

Koşu bandında düzenli olarak spor yapmak, bir süre sonra rahatlıkla kilo vermenizi sağlayacaktır. Eğimsiz düz yürüyüşlerde yarım saatte yaktığınız kalori 300 civarında olurken koşu şeklinde 6 km hızla yarım saat koşmanız 450’den fazla kalori harcamanızı sağlayacaktır. Her gün 40 dakikasının yarısını yürüyerek yarısını koşarak geçiren kişi, yaklaşık 460 civarında kalori yakacaktır.

Koşu Bandında Daha Fazla Kalori Yakmak için Ne Yapılabilir?

Koşu bandında yaktığınız kalorileri arttırıp daha fazla terlemek niyetindeyseniz bu durumda koşu performansınızı yükseltmeniz gerekecektir.

40 dakikanızın yarısını düz yürüyerek değerlendirdikten sonra kalan yarısını eğilimli yürüyüş moduna almalısınız. Böylece eğimli yürüyüşte tepe çıkışları daha fazla yorulmanıza, bacaklarınızın daha fazla çalışmasına yardımcı olacaktır. Yaktığınız kalori sayısı ise en az 550’ye ulaşacaktır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Aylin dedi ki:

  Koşu bandı ile 1 ayda kaç kilo vermem mümkün?

  • admin dedi ki:

   Aylin hanım;
   Vereceğiniz kilo miktarı; kilonuz, yaşınız, kas oranınız gibi onlarca hatta yüzlerce faktöre göre değişir.
   Ancak günlük 1 saatlik çalışma ile ortalama 1-4 kg vereceğiniz söylenebilir.

 2. Zehra dedi ki:

  Koşu bandı ile interval antrenman konusunda ne düşünüyorsunuz? Etkili olur mu?

  • admin dedi ki:

   Zehra hanım;
   Fazlasıyla etkili olacaktır.
   Normal bir çalışmanın ortalama 2 katı kadar etki gösterir.
   Üstelik yağ yakımı konusunda da avantaj sağlar.

 3. gülcan dedi ki:

  merhaba kilo verme amaçlı spora gidiyorum. hafta da 3 gün yeterli olur mu?