Bikram Yoga Yaparak Zayıflama

Medcezir dizisinden sonra daha da ünlenen ve kendine büyük bir hayran kitlesi edinen manken ve oyuncu Serenay Sarıkaya’nın dahil olacağı bir proje için bikram yogası yaparak 6 kilo vermesi, gözleri yoga ile zayıflama yöntemlerinin üzerine çekti.

Yoga Nedir? Bikram Yogasının Farkları Nelerdir?

Hindistan’da doğan bir kültür olan yoga, bugün pek çok kişi için adeta bir yaşam felsefesi haline gelmiştir. Oturarak ya da ayakta yapılan farklı hareketler ile zihnin, bedenin ve ruhun arındırılmasını amacını taşıyan yoga, mutluluk hormonu salgılatıcı özelliği sayesinde de kişinin kendisini çok daha pozitif hissetmesini sağlamaktadır.

Yoganın günümüzde uygulanan pek çok farklı şekli bulunmaktadır. Bunların içerisinde son zamanlarda özellikle Amerika’da en popüler olanı ise; pek çok ünlünün de tercih ettiği sıcak yoga, yani diğer adıyla bikram yogasıdır. Ortalama 40 derecelik bir sıcaklıkta yapılan hareketler ile gerçekleştirilen bu yoga türünde ter atma yoluyla vücut fazla yağ ve toksinlerden arındırılmaktadır.

bikram-yoga

Bikram yogası nefes egzersizleri ve 26 hareketin birleşiminden meydana gelmektedir. Yoga esnasında yapılan her hareket, vücudun pek çok bölgesindeki kasları aynı anda çalıştırarak hızlı bir terleme sağlamaktadır. Ayrıca aşırı sıcaktan ötürü vücuttaki kan dolaşımının da artması ile birlikte organlar da kendini hızlı şekilde yenileyebilmektedir. Vücutta yer alan sinir dokularını da harekete geçiren bikram yogası ile metabolizma hızı yükselerek vücut daha fazla kalori yakmaya başlamaktadır.

Türkiye’de Bikram Yogası Yapılabilecek Yerler

Dünyada ve en çok da Amerika’da gittikçe yaygınlaşan bikram yogası, ülkemizde de meyvelerini vermeye başlamıştır. Etiler, Nişantaşı gibi lüks semtlerde açılan bikram yoga salonlarının tutulmasından sonra bugün pek çok ilçede sadece bu yoga türünün gerçekleştirildiği özel salonlar bulunmaktadır.

Yorum yapın