L Carnitine ile Kilo Vermek Sağlıklı Mıdır?

L Carnitine aslında yağ yakma düzeninde yağların enerjiye çevrilip, vücutta kullanılmasını sağlayan bir amino asit olarak bilinmektedir. Ama bundan başka çok önemli bir fonksiyona daha sahiptir. Hastalıkların önlenmesinde birinci derece etkili olan stresi (oksidadif stres) azaltmak için girdiği vücutta görev yapmaktadır. Bu amino asiti alan kişilerde bu stresin azalması ile birlikte birçok hastalığın ortaya çıkışı engellenmiş olmaktadır.
Karaciğerde, böbreklerde üretilen L Carnitine vücudun çeşitli yerlerinde kullanılmak üzere muhafaza edilir. Kas, spermler, beyin ya da kalp bu depolardan yalnızca birkaçıdır. Bu depolarda yer alan amino asit miktarı normal şartlarda kişi için yeterli düzeyde olmaktadır. Ama bazen çeşitli sorunlara bağlı olarak kişilerin vücudunda yapılan üretimin yetmediği ya da dokulara gerektiği şekilde yerleşmediği gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.
L Carnitine ve Kilo Vermek
L Carnitine genelde yağ yakımını hızlandırıp kilo vermek için kullanılan bir besin desteğidir. Sporcular tarafından da oldukça fazla kullanılmaktadır. Vücut geliştirmeye etkisi olduğu söylenmektedir. Kilo verdirmedeki etkisi yağı enerjiye çevirmesinden ve enerjinin kullanılarak tekrardan yağa dönüşmemesinden gelir.
Enerjiye çevrilen yağ idrarla, dışkıyla ya da ter ile vücuttan atılır. Kalan yağ ise vücudun gerek duyduğu kadardır. Vücudunuzda yeteri kadar L Carnitine amino asitinin bulunması vücudun fazla yağın enerjiye çevrilmesinde zorlanmadan işlevini yerine getirecek ve vücudun yağ depolarının yağ tutmasını önleyecektir. Ayrıca bu işlem sırasında yapılan her şey vücudun genel işleyişine uygun olduğundan herhangi bir yan etki oluşturması da düşünülemez. Tabii ki yinede L Carnitine besin takviyesi kullanılacaksa bir doktor kontrolünden geçmek sağlığınız açısından önemlidir. Yağ yakmak vücudun her ne kadar doğal işlevi olsa da dışarıdan alınan bir besinin yağ yakımını hızlandırmasına vücut aynı doğal tepkiyi vermeyebilir.
Vücut geliştirme de kullanılmasının nedeni ise şöyle açıklanabilir: L Carnitine gereğinden fazla yağın enerjiye dönüşmesini sağladığından spor yaparken hem vücudun enerjisini zinde tutar, hem de enerjiye çevrilmeyen yağın sıkılaşarak kas olmasını sağlar. Bu yüzden de özellikle spora başlamadan yarım saat önce kullanılması önerilmektedir.

L Carnitine ile Zayıflama Mümkün Mü?
L Carnitine ile zayıflamak mümkündür. Ancak, dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Hayatınıza aynı monotonluk ile devam ederken, L Carnitine kullanmak ve kilo vermek mümkün olmayacaktır. Bu besin desteğini kullanarak kilo vermek ve yağ yakmak için; mutlaka spor yapmanız şarttır. Spor yaparken, harcadığınız kalori miktarını arttırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Çok daha kolay bir şekilde kilo vermeniz mümkün olur. Aksi takdirde zayıflamayı kolaylaştırıcı bir şekilde etki etmesi mümkün olmayacaktır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. necla dedi ki:

    spor yaparkenörneğin 5 gr yağ yakacaksanız bunu 2 katına çıkarıp size 10 gr yağ yaktırıyor. siz de daha enerji dolu hissediyorsunuz kendinizi…

  2. Bilal Can dedi ki:

    wow biyolojik yöntemlerle zayıflama öyleme. bu kas çalışan kişilerin aldığı proteinler gibi bir şeymi oluyor? daha fit olmak için midir?