Zayıflamanın Önüne Geçen Duygusal Yeme Alışkanlığı

Birçok kişi fazla kilolarından şikâyet etmektedirler ve bundan kurtulmak için diyet ve spora yönelmektedirler. Diyetisyen ile diyet yapmak isteyenler bir süre sonra sıkılmakta ve diyete devam edememektedirler. Böylelikle hedeflerine ulaşamadan ve istediklerini elde edemeden vazgeçmiş olurlar. Bu insanı başarısızlık nedeniyle bunalıma sürüklemekte ve fazlası ile olumsuzluklar oluşturmaktadır.

Duygusal yeme alışkanlığı ise kişi aç olmasa bile daha çok açlık hissetmektedir. Bu da normal olarak kilo alımına sebep olmaktadır. Kilo vermek isteyen birçok kişi en çok bu problem ile karşılaşmaktadır. Ruhsal açıdan doyum sağlayamayan insanlarda da sıklıkla duygusal yeme alışkanlığı görülmektedir.

Fiziksel Açlık ile Duygusal Açlığın Ayrımı Nasıl Yapılır?

Fiziksel olarak acıkan insan karnında bir kazınma hissetmektedir. Ancak duygusal açlıkta böyle bir şey hissetmek mümkün değildir.

Fiziksel açlık oluştuktan sonra kan şekeri düşebilmektedir. Ama duygusal açlıkta bu mümkün değildir.

Fiziksel açlık hissedenler açlıklarını erteleyebilirler fakat duygusal açlıkta hemen yeme istediği oluşmaktadır, erteleyemezler.

Fiziksel açlıkta ne yenileceği belirlenebilir fakat duygusal açlıkta kişi ne bulursa onu yer.

saglikli-beslenme_duygusal-yeme

Duygusal Açlıktan Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Duygusal açlık ile baş edebilmek için ilk olarak bunun gerçekten bir ihtiyaç olmadığını kabullenmek gereklidir. Bunu kabullendikten sonra çözmek daha kolay olacaktır.

Yeme olayını kendinize bir ödül ya da ceza olarak yapmayın. Sadece bir fiziksel ihtiyaç olarak görüp böyle yemek tüketmeye çalışın.

Yemek saatlerinize dikkat edin. Her öğünü aynı saatte yemeye çalışın. Böylece arada olabilecek duygusal yeme alışkanlığından biraz da olsa uzaklaşabilirsiniz.

Duygusal yeme isteğinize sebep olan olumsuzlukları öğrenmeye çalışın. Böylelikle meselenin asıl sebebi öğrenilmiş olacak. Ve bu sebebi ortadan kaldırmak için çözümler aranabilir. Bu sizi sıkıntıya sokacak bir bunalım hali olabilir. Ya da bilinçaltınıza yerleşmiş olan bir sorunun siz farkında olmamanız durumunda duygusal yeme alışkanlığı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Gün içerisinde uzun süre ile aç kalmamaya özen gösterin ve gerekli ise ara öğün yapın ve hiçbir bir öğünü atlamayın. Bir öğünü atlarsanız eğer duygusal açlık harekete geçecek ve bulduğunuz her şeyi yeme isteği oluşacaktır.

Duygusal Yeme Alışkanlığının Sağlığa Zararları Nelerdir?

Duygusal yeme alışkanlığının en büyük zararı ilk olarak kilo almak olacaktır. Kontrolsüz yeme ile çok fazla kilo alabilirsiniz. Bu yüzden duygusal açlık sizin sağlığınız için çok zararlıdır ve birçok hastalıklara davetiye çıkaracaktır.

Duygusal yeme alışkanlığı özellikle depresyon ve bunalım gibi durumlarda daha çok görülmektedir. Bu yüzden duygusal yeme alışkanlığı ruh sağlığı açısından da oldukça zararlıdır. Birey kendini mutlu etmek için yemeye yönelir ve böylelikle kilo problemleri ortaya çıkar. Depresyon ve bunalım halinden kurtulmak için yeme kontrolü mutlaka sağlanmalıdır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tekin dedi ki:

    Türk insanının en büyük sorunu ekmeksiz doymaması. AYrıca gece yemek yemesi. Tabi aç değilken bile aç hissetmesi de ayrı bir konu

  2. nuri ilkay dedi ki:

    Duygusal yeme alışkanlığı, tadı bizi kendine çeken cipslerden yalnızca beş on tane yemek değil de tüm paketi bitirmek galiba