Zayıflama Yöntemleri » Kaç Kalori? » Örgü Peyniri Kaç Kalori?

Örgü Peyniri Kaç Kalori?

Ülkemizde her bütçeye ve her damak tadına uygun çok sayıda peynirler üretilmektedir. Bu peynirlerin kahvaltılarda katık, rakının ve şarabın yanında meze, makarna ve pizzaların vazgeçilmezi, tost ve simidin en yakın arkadaşı, börek ve poğaçaların klasik harcı olarak hayatımızda birçok rolleri vardır.

Sofralarımızın baş tacı olduğu kadar, diyetlerimizin de olmazsa olmazı şüphesiz ki peynirlerdir. ”Bir kibrit kutusu peynir” diye başlar çoğu diyet listeleri. Bu kadar masum ölçekteki bir küçücük peynir ortalama 100 kaloridir.

1 kibrit kutusu beyaz peynirin içerdiği kalori ile 1 domates (14 kcal), 1 salatalık (11 kcal),100 gr marul (15 kcal), 1 yeşilbiber (5 kcal) ile hazırlanmış yağsız bol limonlu bir salata ve yanında 2 dilim kızarmış ekmekten oluşan bir menü hazırlamak mümkün. Fakat tabi ki içerdiği kalsiyum, protein, vitamin ve mineral zenginliği açısından kıyaslama yapılamaz. Eğer siz sadece doyuruculuk açısından tercih yapmak isterseniz tercihinizi salata ve kızarmış ekmekten yana kullanabilirsiniz.

Örgü Peyniri Kaç Kalori?

Ülkemize özgü peynir çeşitlerinden biri olan örgü peyniri, genellikle inek sütünden üretilen, standart beyaz peynire kıyasla biraz daha tuzlu, yoğun ve deliksiz yapıda, beyaz renkli ve sert bir peynirdir.

İsmini şeklinden alan örgü peyniri şekil itibari ile saç örgüsüne benzemektedir. Bu şeklinden dolayı da diğer peynirlerin yapımına nazaran daha zahmetlidir. Örgü şekline getirilen peynir tuzlu suda salamura yapıldıktan sonra satışa sunulmaktadır.

D vitamini, kalsiyum ve mineraller açısından oldukça zengin bir peynir türüdür. Kahvaltılık olarak kullanımı yaygın olsa da salata ve aperatiflerde de kullanılabilir. Fiyat olarak beyaz peynir ile hemen hemen aynı fiyata satılmaktadır.

Örgü Peynirinin Diyetlerdeki Yeri

Örgü peyniri kalori bakımından, standart beyaz peynirlere nazaran biraz daha yüksek kalorilidir.
100 gram beyaz peynir; 275 kalori iken 100 gram örgü peyniri 348 kcal’dir.

Tuz oranı da yüksek olduğu için uzmanlar tarafından diyete uygun bir peynir türü olmadığı belirtilmektedir. Yani örgü peyniri her ne kadar çok lezzetli olsa da diyet listelerimizde kullanmaktan kaçınmamız gereken bir peynir türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir