Yulaf Kaç Kaloridir? Zayıflatır Mı?

Yulaf tüketimi son zamanlarda özellikle de zayıflamak isteyen kadınlar tarafından yapılan bir eylemdir. Sade olarak, pişirilerek, salatalara ilave edilerek, meyvelerle karıştırılarak pek çok tüketim çeşitliliğine sahiptir.

Bol miktarla lif içermesinden dolayı sağlıklı bir yiyecek olduğundan dolayı diyet listelerinin başında gelmektedir. Son zamanların popüler yiyeceği olan yulaf zayıflatır mı? Yulaf nasıl tüketilmelidir?

Yulaf Kaç Kaloridir?

Yulafın kalorisi çoğu kişi tarafından az olarak bilinmektedir fakat bilinenin aksine oldukça yüksek bir kalorisi vardır. 100 gram yulafın ortalama kalorisi 389 kcal’dır ve %67’si karbonhidrat, %17’si protein ve %16’sı yağdan oluşmaktadır.

Yulafın kalorisinin yüksek olması gözleri korkutmamalıdır. Çünkü oldukça doyurucu olması ve az tüketilmesi halinde bile günlük yeterli enerji ihtiyacını karşılaması, bu açığı kapatmaktadır. Günde yarım bardak yulaf kullanmak bile zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Yulaf Zayıflatır Mı?

Zayıflamak isteyenler için yulaf doğru bir karar olacaktır fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi yulafında fazlası kilo aldırır.

Her öğünde yulaf yemek ve gramajı arttırılmış olarak tüketmek kilo alımına sebep olabilir. Aynı zamanda gaz ve şişkinlik gibi problemleri de beraberinde getirir.  Bir diyet listesi hazırlanarak miktarı doğru ayarlandığı sürece yulaf, kilo vermeye yardımcı olur.

Yulaf genellikle sabah kahvaltılarında tercih edildiğinde gün boyu diyet yapan kişiyi idare edebilecek bir niteliktedir. Fakat az bilinen bir yöntem olan akşam yemeklerinde de yeme yöntemi vardır. Akşam yemeklerinde yenilen yulaf daha rahat bir uyku uyumaya ve sabaha kadar direnci arttırarak güne daha sağlıklı ve pozitif başlamaya da yardımcı olur.

Zayıflamak için yulaftan yardım alındığında bol bol su içmek gerekir. Bunun nedeni yulaf yenip susuz kalındığında kabızlığa yol açmasıdır. Yulafın etkili olabilmesi için su içildiğinde bağırsak haraketliliğini ortaya çıkaracaktır ve kabızlık problemi ortadan kalkacaktır.

Lifalif Yulaf Ezmesi Kaç Kaloridir?

Lifalif yulaf ezmesi kalorisi ortalama 30 gram için 110 kaloridir. 30 gram bir porsiyona denk düşmektedir. Lifalif yulaf ezmesinin %65’i karbonhidrattan, %16’sı proteinden ve %19’u yağdan oluşmaktadır. 30 gramlık Lifalif yulaf ezmesinde 3 gram lif bulunmaktadır.

Doğalsan Yulaf Ezmesi Ne Kadar Kalori İçerir?

Doğalsan yulaf ezmesinin kalorisi 30 gram için yaklaşık olarak 90 kcal’dır. 11,48 gramı karbonhidrattan, 1,15’i proteinden oluşmaktadır ve yağ oranı sıfırdır. Yani %88’i karbonhidratken %12’si proteindir. 30 gram Doğalsan yulaf ezmesi içinde 2,66 gram lif bulundurmaktadır.

Doğalsan yulaf ezmesinin yağ oranının 0 olması ilk tercih edilen yulaf ezmesi markalarından biri olmasını sağlamaktadır.

Doğa Yulaf Ezmesinin Kalori Miktarı Nedir?

Doğa yulaf ezmesinin kalorisi bir kâse yani 30 gram için 97 kcal’dır. %79 ‘u karbonhidrat, %14’ü protein ve %8’i yağdan oluşmaktadır. Ayrıca 2,1 gram da lif barındırmaktadır.

Hahne Yulaf Ezmesi Kaç Kaloridir?

Hahne yulaf ezmesinin kalorisi yaklaşık olarak 102 kcal’dır. Bu kalori değeri 30 gram için geçerlidir ve 30 gram Hahne yulaf ezmesinde 17,1 gram karbonhidrat, 3,75 gram protein ve 2,1 gram da yağ vardır.

Oranlaması ele alındığı zaman %67’si karbonhidrat, %18’i protein ve %15’i yağdan oluşmaktadır.

Yulaf Lapası Kaç Kaloridir?

200 ml’lik süt, 1 çay bardağı su ve yarım su bardağı yulaf ile yapılan yulaf lapasının kalorisi 100 kcal’dır. Bu kalori değeri 130 gramlık yulaf lapası için söz konusudur.

Yulaf lapasının %62’si karbonhidrattan, %17’si proteinden ve %21’i ise yağdan oluşmaktadır. Kalori oranı normal olan yulaf lapası özellikle sabahları kahvaltı yerine yenilebilmektedir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yulaf Kaç Kaloridir? Zayıflatır Mı? Yulaf Kaç Kaloridir? Zayıflatır Mı? için yorumda bulun

    Yulaf Kaç Kaloridir? Zayıflatır Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yulaf Kaç Kaloridir? Zayıflatır Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.