Reflü Hastaları Zayıflama Diyeti Yapabilir mi?

Reflü diyeti, reflü hastalarının zayıflaması için midelerine zarar vermeyecek şekilde yapılmaktadır. Reflü diyeti ile ile kilo vermek için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar mevcut.

Oldukça yaygın olan reflü hastalığı, midedeki asit ve safranın yenen yemekle karışarak yemek borusuna geri gelerek asidin insan vücudunu rahatsız etmesi demektir.    Uzun dönem devam eden hastalarda ise cerrahi müdahalenin gerektiği bu hastalık, ileriki dönemlerde kansere de dönüşme riskine sahiptir.

Reflü ve Zayıflama

Reflü hastalığını tetikleyen birçok yiyecek, içecek ve baharat mevcuttur. Zayıflamak isteyen reflü hastaları dokunan yiyecekleri ayırarak uygun bir diyet listesi oluşturarak zayıflayabilirler. Reflüde yasak olan yiyecek ve içecekler arasında kahve, domates, baharatlı besinler, kola, portakal suyu, limon, baharat, kahve, asitli içecekler mevcuttur. Reflü hastaları yemek arasında değil yemekten bir saat önce ya da bir saat sonra su içmelidirler. Diyet listelerine bunu da ekleyebilirler. Reflü hastaları besinleri yavaş ve çok çiğneyerek yemelidirler. Lifli gıdalar hem reflü hastalığına hem de diyet listesine uygundur.

reflu-diyeti

Reflü Hastaları Nasıl Diyet Yapmalıdır?

Diyet listelerinde sık sık yeme ama az yeme kuralı reflü hastalarının zaten yaşam tarzı haline gelmiştir. Aşırı yağlı, baharatlı yiyecekler yememelidirler. Bu hem kilo vermeleri hem de reflü hastalığı için avantaj olarak sayılır. Çikolata hemen hemen herkes tarafından çok sevilen ama aynı zamanda kilo yapan bir yiyecektir. Çikolata aynı zamanda reflü hastalığını da tetiklediği için yasaktır. Nasıl yağ ile yapıldığı belirli olmayan fast-foodlar da hem reflü hastaları hem de kilo verimi için uygun değildir. Reflü hastalarına diyet listesi hazırlanırken mutlaka dokunan yiyecekler tespit edilmeli onların yerine besin değerini karşılayacak başka bir yiyecek listeye konulmalıdır.

Kuruyemiş, cips, şekerli yiyecekler de hem kilo almanıza neden olur hem de reflü rahatsızlığınızı büyük ölçüde etkileyerek rahatsız olmanıza sebep teşkil eder.

Yorum yapın