Sıkılaşmak İçin İp Atlama Yöntemi

Sıkılaşmak, kilo vermekten daha önemli olup daha fit görünmenizi sağlar. Hangi sporlar sıkılaşma sağlar? Hangi besinler sıkılaşma sürecinde tüketilmeli? sorularının cevapları üzerinden sıkılaşma sürecinizi kolaylaştırabilir ve kısaltabilirsiniz.

Sıkılaşmak İçin İp Atlamak 

Fazla kilolardan kurtulmaya olan faydasının yanı sıra vücudu toparlayıcı ve sıkılaştırıcı özelliği ile de kadınların en çok tercih ettiği egzersiz yöntemlerinden birisi olan ip atlama ile kısa sürede forma girmek mümkün olmaktadır. İp atlamak bugün dünyanın her yerinde pek çok kadın ya da erkek tarafından kilo verme ve vücudu sıkılaştırma amacıyla uygulanmaktadır.

İp Atlayarak Sıkılaşmanın Kolaylığı

İp atlamak en basit ve en keyifli egzersiz türlerinden bir tanesine örnek olarak verilebilmektedir. İp atlamanın en güzel yanı; diğer egzersiz türleri gibi geniş bir alan gerektirmemesidir. Yani isteyen herkes evinin bir odasında ya da kendi kapısının önünde boş bir alanda kolaylıkla ip atlayabilmektedir. İp atlamanın bu avantajları sayesinde yediden yetmişe pek çok insan onu zayıflama konusunda destekleyici bir egzersiz türü olarak tercih etmektedir.

İp atlama sırasında vücutta bulunan birçok kas aynı anda çalışmaktadır. Bu da vücudun genelinde kalori yakılmasının yanında hem kol hem göğüs hem karın hem de bacak kaslarını çalıştırmaktadır. Vücuttaki pek çok kasın aynı anda çalışması ile de vücut sıkılaşmakta ve eskisine göre çok daha fit bir görüntü elde edilmektedir. İp atlama ayrıca pek çok spor dalında ısınma egzersizi olarak da uygulanmaktadır. Bunun sebebi; birçok kası aynı anda hareketlendirerek kısa sürede vücudu ısındırması ve kasları spor yapmaya hazır hale getirmesidir. İp atlamak ayrıca karın kaslarını da güçlendirerek bel bölgesinde yer alan yağları eritmekte ve böylece çok daha seksi bir bele sahip olunmasını sağlamaktadır.

sikilasmak-icin-ip-atlama

İp Atlayarak Kaç Kalori Yakılabilmektedir?

İp atlayarak kalori yakma konusunda farklı hesaplamalar bulunmaktadır. Çünkü daha hızlı tempolu ip atlama egzersizlerinde daha çok kalori yakılabiliyorken, daha düşük kalorili egzersizlerde buna bağlı olarak daha az kalori harcanabilmektedir. Genel bir hesaplama yapıldığında hızlı tempo ile ip atlandığı zaman yaklaşık 15 dakikada 200 kalori yakılmaktadır. Fakat daha yavaş tempoya geçildiğinde yakılan kalori miktarı da düşmeye başlamaktadır. Etkili bir sıkılaşma ve yağ yakımı isteniyorsa ip atlamanın yüksek tempoda ve uzun süreli olacak şekilde devam ettirilmesi gerekmektedir.

İp Atlamak Vücudu Sıkılaştırır mı?

İp atlamanın sıkılaşmaya ve kilo kaybına olumlu birçok faydaları bulunmaktadır. İp atlayarak zayıflama maratonundaki kişiler kolaylıkla ve kalıcı olarak incelebilmektedirler. Sıkılaşma konusunda diğer egzersiz türlerine oranla daha hızlı etki gösteren ip atlama yönteminden en iyi verimi alabilmek için haftada en az 3 gün yaklaşık 1 saat kadar düzenli şekilde ip atlamak gerekmektedir. İp atlamanın yanında destekleyici egzersiz hareketleri de uygulanırsa alınan verim maksimuma çıkabilmektedir.

İp Atlamanın Sıkılaşma Haricinde Diğer Faydaları

İp atlamanın en büyük faydası; kişileri sağlıklı ve zinde kılmasıdır. Ayrıca ip atlamak kardiyovasküler sistemi güçlendirmekte ve bu da doğrudan kalp ile damar hastalıkları riskini en aza indirmektedir. İp atlamak ile kısa sürede yüksek miktarda kalori harcanmakta ve böylelikle metabolizma hızı da arttırılmaktadır.

Sıkılaşmak İçin İp Atlamanın Yan Etkisi ya da Zararı Var mıdır?

İp atlamanın vücuda bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak ip atlama işlemine başlamadan önce hafif ısınma egzersizleri yapmakta fayda vardır. Isınma egzersizlerinin amacı; hızlı ip atlama yapacak olan kişilerin kaslarına bir anda yüklenmemesi ve vücudu ısındırdıktan sonra hareketlere geçmesi içindir. Bunun dışında; kalp sorunu yaşayanlar ya da eklem bölgelerinde problem olan kişilerin de yine ip atlama egzersizine başlamadan önce uzman bir doktorla görüşmesinde fayda bulunmaktadır.

“Sıkılaşmak İçin İp Atlama Yöntemi” üzerine bir yorum

  1. Bende zayıflamak istiyorum 2 cocuk annesiyim. 6 aylık bi kızım var yardımcı olursanız çok sevinirim

    Cevapla

Yorum yapın