Tarçın Kilo Verdirir mi? Tarçın Tozu Tarçın Çayı

Tarçın zayıflatır mı sorusunu merak edenlerdenseniz tarçın kilo verdirir mi sorusunun direkt bir cevabı olmadığını söyleyelim. Tarçınla zayıflayanlar mevcuttur; ancak kilo vermek için tarçın tek başına yeterli değildir.

Tarçının Zayıflamada Etkisi Nedir?

Kişilerin yapılan özel diyetleri ile birlikte kullanılması gerekir tarçının. Diyet yapılmadan pek fazla bir etkisi olmadığı söylenilebilir. Ayrıca yukarıda da yazıldığı gibi tarçının doğrudan zayıflamaya etkisi yoktur. Yapılan bazı karışımları, çayları veya bitki çaylarına konulan çubuk tarçınlar ile kan şekeri seviyesi kontrol altında tutulabilir. Bir diğer avantajı ise tatlı krizlerini önleyen gıdalardan olması ve böylelikle ek bir tatlı gıda alınmasını önlemesi. Tarçının en çok göbek ve karın yağları konusunda etkili olduğunu söylemek gerekiyor. Çubuk tarçın içinde bulundurduğu enzim çeşitleri ile karın kaslarını uyararak göbek yağlarından daha kolay kurtarılmasını sağlıyor.

Zayıflamak İçin Tarçını Nasıl Kullanılması Gerekir?

Kişiden kişiye değişir bu durum. Tatlı isteğini bastırmak için illa bir şey yemek isteyenlerin, toz tarçını doğrudan kemirmesi, hem tatlı ihtiyacını hem de tarçının zayıflatma etkisini beraberinde getirecektir. Bu yöntemde ise toz tarçının kullanılması gerekir. Yenilecek herhangi bir meyvenin üzerine tarçın serpip de tüketilebilir veya tarçın yemeklere konulabilir. Bir diğer yöntem ise çubuk tarçının çayını yapmaktır. En basit örnek ise yapılan bitki çaylarına çubuk tarçının atılmasıdır. Hazırlanması basit olan birkaç formülle de tarçın ile zayıflanılabilir.

3 bardak ılık suyun üzerine 3 adet çubuk tarçını atarak bir sürahide yarım saat bekletilebilir. Daha sonrasında ise günlük içilen suyun arasında tarçınlı suda içilebilir.

Tarçın Çayı Tarifi

Bir diğer karışım olan tarçın çayının ise farkı sıcak içilmesidir.

Tarçın Çayı Malzemeleri ve Yapılışı

7 adet çubuk tarçın, 3 bardak suda 10-12 dakika kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra, servis edilirken arzu ediliyorsa eğer bir adet karanfilde atılabilir. Sonrasında sıkılan birkaç damla limon ile çay hazır hale gelir. Bu çay, yemeklerden önce ya da sonra isteğe bağlı içilmektedir. Günde üç öğün olarak içilebilir. Tarçının tatlı olmasına rağmen, eğer biraz daha tat arttırılmak istenirse, 1 çay kaşığı bal da çaya ilave edilebilir. Elbette doğal olması şartı ile.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tarçın Kilo Verdirir mi? Tarçın Tozu Tarçın Çayı için yorumda bulun

    Tarçın Kilo Verdirir mi? Tarçın Tozu Tarçın Çayı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tarçın Kilo Verdirir mi? Tarçın Tozu Tarçın Çayı için ilk yorumu yapabilirsin.