Soğuk Su İçmek Zayıflatır Mı?

Kilo vermek için soğuk su içmek işe yarar mı? Soğuk su ile zayıflayanlar hangi noktalara dikkat etmesi gerekir? Zayıflama sürecinde su tüketiminin önemi konularına yazımızda yer vermekteyiz.

Suyun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yoktur herhalde. Su bir yaşam kaynağı olarak bilinir ki zaten öyledir. Hiçbir canlı susuz yaşayamaz.

İhtiyaç bir kenara bırakılsa da, vücudun işlevleri, güzellik, zayıflama ve daha bir sürü konuda suyun faydaları bitmez. Yıllardır yapılan tartışmalarda su ile ilgili iki konu yer almaktadır. Suyun sıcak içilmesi mi, yoksa soğuk içilmesi mi kilo verdirir.

Soğuk Suyun Vücuda Etkisi Nelerdir?

Soğuk su bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan dolaşımını hızlandırılmasına yardımcı olur. Soğuk suyun altında durmak depresyon tedavisinde kişiyi rahatlatır.

Cilt ve saçlara çok iyi gelir ve parlaklık verir. Erkeklerde testesteron seviyesinin arttırılmasında etkilidir. Sıcak su spermin kalitesini düşürdüğü için soğuk su daha iyidir.

Soğuk Suyun Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Araştırmalar sonucunda su içenlerin daha iyi beslendiği ve suyun vücutta yer kaplaması ile daha az yemek yenilmesine etki ettiği görülmüştür. Soğuk su içmek tuz kaybına neden olması demektir. Tuz da ödemi arttırdığı için sonuç itibari ile soğuk su ödemi atar ve şişkinliğin giderilmesinde etkilidir. Ayrıca soğuk su içmek metabolizma hızını arttırır. Çok terleyen kişiler için, vücuda daha fazla su alımı lazımdır.

Zayıflamak İçin Ne Zaman Su içmek Gerekir?

Sabah kalkar kalkmaz suyun ilk içilme zamanıdır. Bunun avantajı organların uyandırılmasını sağlar ve zayıflamak için metabolizmayı harekete geçirir. Her zaman yemekten önce içilen su en yararlı olanıdır.

Yemekten 20-25 dakika önce tüketilmelidir. Yemek esnasında ise kesinlikle su içilmemelidir. Çünkü zayıflatmaya etkisi olan soğuk su, yemek esnasında içilirse şişkinliği arttırır. Yemekten sonra içilecek suyun saati ise 1 buçuk 2 saat sonradır. Yemekten sonra içilen suyun da vücutta sindirilip yaramadan dışarı atılmasını sağlar.

Soğuk Suyun Nasıl İçilmesi Gerekir?

Suyun sağlık açısından oturularak içilmesi gerekir. Sebebi ise soğuk su, ayakta içildiğinde, vücuda yararı olmadan direk bağırsaklara giderek dışarı atılır. İkinci kural ise su yavaş olarak, dinlenerek içilir. Nedeni de hızlı su içmek, çeşitli mide rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Son olarak da olabildiğince cam bardak ve cam şişelerden içilmelidir. Soğuk su içmekte zorluyorsanız limonlu su içerek zayıflamayı da denemeniz mümkündür.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Soğuk Su İçmek Zayıflatır Mı? için yorumda bulun

    Soğuk Su İçmek Zayıflatır Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Soğuk Su İçmek Zayıflatır Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.