Zayıflama Yöntemleri » Zayıflama » Vertigo Zayıflatır Mı? Kilo Aldırır Mı?

Vertigo Zayıflatır Mı? Kilo Aldırır Mı?

Rahatsızlığı olan birçok insan ilaçların veya rahatsızlıklarının onlara kilo aldırmasından korkar. Rahatsızlıkları ve vücutlarının sağlığı ile uğraşırken bir yandan da vücutlarının nasıl göründüğü ile ya da kilo problemleri ile uğraşmak istemezler.

Vertigo Nedir?

Vertigo bir hastalık değildir, altta yatan bir hastalığın belirtisidir. Vertigo kendini iç kulakta gösteren bir rahatsızlıktır. En sık görülen yan etkisi baş dönmesidir. Genellikle ani baş veya vücut hareketlerine bağlı olarak baş dönmelerine sebep olabilir. Vertigo yürüme esnasında hafif dengesizlik yapabilir. İç kulak kanallarındaki kristal taneciklerinin düşmesi veya kayması sonucu oluşan ani uyarılar sebebi ile oluşan baş dönmesidir. Vertigo rahatsızlığı ile uğraşan kişiler sarhoşluk hissi duyabilir veya sabit duramama gibi haller yaşayabilirler.

Vertigonun Zayıflama Üzerindeki Etkisi

Vertigonun özellikle zayıflama üzerine bir etkisi bulunmamaktadır. Yani vertigo tek başına zayıflatamaz. Yalnız vertigonun bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi kriz halleri bulunabilmektedir. Bu durum bazen günlerce sürebilir. Kendiliğinden düzelebileceği gibi ilaçlar ile iyileşme dönemine destek olunabilir. Bu şikâyetlerin görüldüğü zamanlarda ise iştahta azalma görülebilir. Bunun sonucu olarak kilo kaybı gözlenebilir.

vertigo-kilo-verme-uzerindeki-etkisi

Vertigonun Nedenleri

Vücudun dengesini sağlayabilmesi için 3 sisteme ihtiyacı vardır. Bunlar iç kulakta bulunan denge sistemi, görmeyle sağlanan denge ve kas iskelet sistemi ile sağlanan dengedir. Genellikle iç kulakta yer alan kristallerin yer değişmesi sonucu görülür. Vertigo kendi başına bir hastalık olmayıp altında yatan başka hastalık türlerinden kaynaklanan bir rahatsızlık türüdür. Vertigo ise belirli baş pozisyonlarında gözüken baş dönmesi durumudur. Tedavisi %90 oranında başarı oranına sahiptir.

Vertigonun Tedavisi

Vertigonun tedavisini yapabilmek için altında yatan hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Sebebi bulunamazsa genel tedavi yöntemi rahrahatsızlığı tetikleyen faktörü belirleyip kaldırma, ilaç tedavisi veya cerrahi müdaheledir.

“Vertigo Zayıflatır Mı? Kilo Aldırır Mı?” hakkında 4 yorum

  1. Bendeniz hanım vertigo ilaçlarının kilo aldırma etkisi etken maddeye göre değişir.
   Eğer tedavide kortizonlu ilaçlara başvurduysa kilo aldırma etkisi göstermesi normaldir. Bunun yanı sıra ilacın etken maddelerini yazarsanız inceleyip detaylı bilgi verebiliriz.

  1. Diyetisyen Betül Yücel

   Mehmet bey;
   Mümkün oldukça sağlıklı beslenip kalori kontrolü yapabilirsiniz.
   Ataklarınız olmadığı ve kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda ufak sporlarla destekleyebilirsiniz.
   Ayrıca yoga ve meditasyon da yapabilirsiniz. Vertigo için de rahatlatıcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir