Naneli Sakız Kilo Verdirir Mi?

Ülkemizde sakız tüketimi giderek artıyor. Günümüzde sakız sektörünün gelişmesiyle birlikte birçok insan sakız çiğniyor. Sakız çiğnemek çoğu insanın daha iyi odaklanmasına, uyanık kalmasına ve stresini azaltmasına yardımcı oluyor. Çoğu insan çocukluktan kalma bir alışkanlık olarak sakız çiğnese de bazı insanlarda yemekten sonra ya da diş fırçalamaya vakit bulamadıkları için özellikle de naneli sakızı tercih ediyorlar. Şekersiz sakız çiğnemek diş çürüklerini önlediği gibi, naneli sakız çiğnemekte nefesi tazelemeye yardımcı oluyor. Bazı insanlarda diyet yaparken abur cubur yemekten kaçındığı için sakız çiğnemeyi tercih ediyorlar.

Naneli Sakız Çiğnemenin Kilo Üzerine Etkisi

Zayıflamak isteyen insanların merak ettiği bir konu naneli sakız çiğnemenin kilo verdirip verdirmeyeceğidir. Naneli sakız çiğnemek iştahı azaltmaktadır. Şekerli bir sakız yaklaşık 8 kaloridir. İstenirse şekerlileri yerine şekersiz olanları tercih edilebilir. Yüksek kalorili bir yemek ya da atıştırmalık yerine sakız çiğnemek tercih edilirse vücuda daha az kalori alınabilir. 1 saat sakız çiğnemek yaklaşık 11 kalori harcamanızı sağlar.

naneli-sakiz-kilo-verdirir-mi

Sakız diyete yardımcı olabileceği gibi kilo kontrolünü sağlamaya da yardımcı olur. Ayrıca sakız neredeyse her yerde bulunabilir ve ucuzdur. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise sakız çiğnendiği sırada beyin onu yemek yeniliyormuş gibi algıladığı için mide asit salgılamaya başlar. Uzun süre sakız çiğnemek vücuda, özellikle mideye zarar verebilir.

Sakız ile Kiloyu Korumak veya Zayıflamak İçin Yapılabilecekler

Yemeği fazla yediğiniz zaman sakız çiğnemeye başlayabilirsiniz. Böylelikle besinleri sindirmeniz daha kolay hale gelir. Bazı insanlar gerildiği zaman ya da stres altında daha fazla yemek yerler. Bunu önlemek adına sakız çiğneyebilirsiniz. Bazı öğrenciler sınavlara çalıştıkları zamanlarda sürekli bir şeyler atıştırmak yerine sakız çiğneyebilirler. Sakızın bilinen bir etkisi de öğrenme yeteneğini güçlendirmesidir.

Yorum yapın