Kilo Verme Zayıflama Takıntısı Nedir? Nasıl Yenilir?

Kilo vermek estetik açıdan hissedilen bir kaygı olarak algılanmaktadır ancak, esasında ileriye varan boyutları ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilmektedir, bu nedenle ciddiye alınması gereken ve uzman gözetiminde belli testler yapılarak, kişiye özel hazırlanan programlar ile yönetilmesi uygun olan bir süreçtir. Fazla kiloların ve fazla kilodan kaynaklanan hareketsizliğin kişiler üzerinde çok ciddi hastalıklara neden olabildiği bilinmektedir. Ancak bazı kimseler günümüz popüler kültürünün ve moda algısının yarattığı mükemmel kadın fiziğine ulaşmak adına kilo vermeyi ve kilo takıntısını hayatlarının merkezine almakta ve ciddi bir psikolojik sorun haline getirmektedirler.

Zayıflama Takıntısı Yaşamak

Eğer sizde kendinizi sürekli olarak kilonuzdan şikayetçi ederken buluyorsanız, kalorisini hesaplamadan tek bir öğünü dahi rahatlıkla yiyemiyorsanız veya kendinizi sürekli olarak televizyonda gördüğünüz işi gereği profesyonel şekilde vücuduna dikkat eden manken ve sanatçılar ile kıyaslıyor ve fiziksel olarak görüntünüzü yetersiz buluyorsanız, alarm veren bir durum içerisindesiniz ve kilo verme takıntısı yaşıyorsunuz anlamına gelebilmektedir. Bu durum bir anda oluşan veya karar verilen bir süreç değil, uzun süre medya ve yayın organlarıyla olsun, çevresel faktörlerle olsun başarı ile yönetilen bir algı yönetiminin sonucudur. Kendinizi böyle bir sorgulama içerisinde buluyorsanız suçlamak yerine hayatınızda bir şeyleri değiştirmeye bir yerlerden başlamanız daha iyi bir çözüm olacaktır.

duz-bir-karin-icin-saglikli-karbonhidratlar

Zayıflama Takıntısından Kurtulmak Nasıl Mümkündür?

Eğer kendinizi uzun süredir kilonuz ile savaşır bir halde bulduysanız ve bu durumu artık takıntı haline getirdiğinizi düşünüyorsanız öncelikle yapmanız gereken hayatınızda farklı uğraşlara yer açmak ve beyninizi başka işlerle meşgul etmektir. Hiç kimse sadece fiziksel güzelliği ile dünya üzerinde var olmadığı gibi sizi güzel kategorisine sokacak tek unsur kilonuz değildir. Güzellik algısı tamamen bir bütünden oluşan, hal ve hareketleriniz kadar bilgi birikim ve genel kültürünüzün de önemli olduğu bir süreçtir ve bunun unutulmaması gerekir. Psikolojik olarak bu bilince ulaştığınızda kilo vermek sizin için daha kolay ve keyifli bir süreç olacaktır.

Zayıflama Takıntısı Yaşamak Hangi Durumlarda Kabul Edilebilir Olmaktadır?

Nasıl ki vücudumuzda ciddi bir hastalık mikrobu var iken, tüm enerjimiz o hastalığı yenmeye ve tekrar eski sağlığımıza kavuşmaya yoğunlaşıyorsa ve başka bir işle uğraşacak enerjimiz kalmıyorsa aynı durum psikolojik dünyamız içinde geçerlidir. Eğer kilo sorununuz ciddi boyutlara ulaşmışsa ve hayatınızın her alanında sizin diğer yaşamsal faaliyetlerini kısıtlıyorsa bu noktada takıntı haline getirmeniz kesinlikle normal kabul edilebilecek bir noktadır. Sorununuz ile yüzleşip onu kabul ettikten sonraki adımınız, onu yenmeye yönelik etkili adımlar atmak olmalıdır. Ciddi boyutta yaşanan bir kilo sorunu söz konusu ise kendi başınıza atacağınız adımlar yeterli olmayacaktır. Mutlaka bir doktor kontrolünde gerekli testler yapılmalı akabinde bir diyetisyen ile çalışılmalı ve diyet harfiyen uygulanmalıdır.

Kilo Verme Takıntısı Avantaja Çevrilebilir Mi?

Kilo verme takıntısı belli bir seviyede tutularak hayatınızı olumsuz etkilemeyecek şekilde yaşanırsa avantaja çevrilmesi mümkün bir durum olabilmektedir. Bir şeyi takıntı haline getirecek kadar çok aklınızda tutmak ve düşünmek onu yenmek için gerekli farkındalığa ve bilince ulaştığınız anlamına da gelmektedir. Bu nedenle eğer böyle bir ruh halinde iseniz onu kontrol altında tutmak ve fırsattan istifade ederek hazır kararlığınızı sağlamışken kilo vermek mümkün olacaktır. Aldığınız kararları kısa vadelere değil uzun sürelere yayarak işe başlayabilirsiniz. buna ek olarak zorlandığınız durumlarda kilo vermeyi ne kadar istediğinizi hatırlayabilir, bu yolla da vazgeçmek veya pes etmekten kendinizi koruyabilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sevcan dedi ki:

  Merhabalar Betül hanım.
  13 yaşında bir kızım var ve aslında kilosu normal ama kendisinde resmen bir kilo takıntısı oluştu. Kilo takıntısının geçmesi için ne yapabiliriz?
  13 yaşında, 150 boyu var ve 48 kilo ama sürekli diyet yapmak istiyor.

  • Betül Yücel dedi ki:

   Sevcan hanım;
   Bir beslenme uzmanı ve psikologla mutlaka görüşmenizi öneririm.
   Bu yaşlarda yaşanan beslenme sorunları ve takıntılar çok riskli durumlara neden olabilir.
   Ardından kızınızı spora yönlendirmenizi öneririm.