Zayıflama Yöntemleri » Zayıflama » Zayıflatan Doğum Kontrol Hapı Var mı?

Zayıflatan Doğum Kontrol Hapı Var mı?

Doğum kontrol hapları, içeriğinde östrojen ile progesteron adlı hormonların genellikle yüksek miktarlarda bulunduğu istenmeyen hamilelikleri önleme ve regl düzenleme fonksiyonuna sahip olan ilaçlara verilen addır.

Yalnızca gebelik önlemede değil, bayanlarda farklı sebeplerle oluşan yumurtalık kistleri ve adet gecikmeleri problemlerinin tedavilerinde de kullanılan doğum kontrol hapının farklı yan etkileri de mevcuttur.

Piyasada gebeliği önleyici birçok doğum kontrol hapı mevcuttur. Bunların içinde zayıflatan kadın doğum hapı var mıdır, zayıflama ilaçları olarak doğum kontrol hapları kullanılır mı gibi sorulara yanıt olarak yazıya göz atabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları Ve Zayıflama

Doğum kontrol hapları bazı kişiler tarafından zayıflama ilaçları olarak kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapı zayıflama üzerinde ne yazık ki çok fazla etkiye sahip değildir. Aksine doğum kontrol hapı zayıflama ilaçları ile birlikte alınmaktadır. Kullanan kişiler üzerinde kilo alma gibi yan etkileri çok fazla görülmektedir. Doğum kontrol hapı kullanırken kilo alan kişiler, çareyi zayıflama ilaçları kullanmada bulmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Hormonlu Spiral Minera Kilo Alımına Sebep Olur Mu?

Kilo alımının kişiden kişiye, bünyeden bünyeye değişen bir olgu olduğu da unutulmamalıdır. Bazı kişiye içtiği su kilo yaparken bazı insana yediği ağır öğünler bir kilo bile aldırmamaktadır. Bu da göz önüne alındığında doğum kontrol hapı zayıflama etkisi gösterebilmektedir. Zayıflatan kadın doğum hapı olarak herhangi bir isim vermek doğru değildir.

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı?

Doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda ödem, şişkinlik, aşırı kilo alma gibi yan etkiler gözlenmiştir. Fazla ödem ve şişkinlik kişilerin tartıya çıktıklarında fazla kilo almış olmalarını gösterir.

Kesinlikle bir uzmana danışmadan kullanılamaması gereken bu ilaçlar diyet ve kilo kaybetmek amacı ile de kullanılmamalıdır. İçeriğinde bulunan östrojen ile doğum kontrol hapları yapılan araştırmalar sonucunda fazla kiloya neden olmaktadır.

Zayıflatan Doğum Kontrol Hapları Var mı?

Kilo aldıran doğum kontrol hapları mevcut olduğu gibi zayıflatan kadın doğum hapı da mutlaka vardır. Doğum kontrol hapı zayıflama üzerinde doğrudan etkili olmasa dahi kişiyi dolaylı yollardan etkilemektedir. İştah kaybı, mide bulantısı gibi yan etkileri ile doğum kontrol hapı kullanan kişilerin iştahının otomatikman kapandığı bilinmektedir.

Yan etkiler nedeni ile düzgün beslenemeyen kişiler, dolaylı olarak kilo kaybeder ve zayıflarlar. Bunların aksine iştah açıcı özelliği de olan doğum kontrol hapları kişinin tatlı isteğini tetiklemektedir. Sürekli açlık hissi yaratan doğum kontrol hapları da mevcuttur.

Östrojen miktarının az olduğu doğum kontrol hapları, zayıflatan kadın doğum hapı kategorisinde sayılabilir. İçeriğindeki östrojen miktarı kilo alımı ile doğru orantılıdır. Yine de doğum kontrol ilaçları zayıflama ilaçları olarak kullanılmamalıdır.

Doğum Kontrol Haplarının Kiloya Doğrudan Etkisi Var mıdır?

Yapılan bilimsel araştırmalar doğum kontrol hapının doğrudan ne zayıflattığına ne de şişmanlattığına dair sonuçlar vermektedir. İçeriğindeki hormonlar yalnızca vücutta su ve ödemin tutulmasına neden olur. Doğum kontrol hapı kullanan kişi, 5-10 kilo gibi fazla kiloları doğum kontrol hapları yüzünden almazlar.

Beslenme düzensizliği, spor yapmama gibi etkiler kilo alımını daha çok tetikler. Sağlıklı beslenen bireylerin doğum kontrol hapı kullanarak kilo alması mümkün değilken zayıflayıp kilo vermesi de mümkün değildir. Bu haplar zayıflama aracı olarak kullanılmamalıdır.

Uzmana danışarak amacına uygun bir şekilde kullanılan ilaçlar olduğu unutulmamalıdır.  Bazı bitki çayları ile kullanıldığında ters etki yaparak zayıflatma yerine kilo aldırma etkisi de yaratabilen doğum kontrol hapları için bu konuda da dikkat edilmelidir.

Kilo alımını, doğum kontrol hapı kullanan kişilerin yaşı, hormonsal düzenleri, iştah hali, yaptıkları spor aktiviteleri gibi ek unsurlarla birlikte değerlendirmek uygun olacaktır.

“Zayıflatan Doğum Kontrol Hapı Var mı?” hakkında 2 yorum

  1. Doğum kontrol hapları kilo aldırıyor diyen çok ama bence uydurma. 1 sene yasmin tükettim. Kilo almayı bırakın verdim.

  2. Evet yasmin de yaklasik birbicuk yil bende verdim vee sonuccc birbicuk yili astiginda kullanimda surekli aclik hissettiriyo resmen elinde ekmekle uyuyorsun su an iki yillik yasmin kullanicisiyim ve sonuc bes kilo aldim diyet spor yapiyosurum gram veremiyorim en iyisi yasmin elvadaaaaa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir