Adetliyken Kaç Kilo Fazla Çıkılır?

Adet periyodunuz boyunca kilo almanın sizi yorgun ve sinirli yaptığını biliyor muydunuz Kıyafetinize sığmamak, cilt sorunları ve her ay aynı döngüyü yaşayacağınızı bilmek periyodik olarak özgüveninizi zedeleyebilir. Kesinlikle sinir bozucu olan adet dönemleri, onunla mücadele eden kadınlar için fiziksel olarak rahatsız edici bir durum olabilir. Kilo artışınızı kontrol altına almak ve gerginliği minimum düzeye indirmek doğru beslenme şekilleri gibi çeşitli yardımcılarla mümkündür.

Normal Kilonuz Adet Döneminde Ne Kadar Artar?

Kilo kontrol çalışmalarına göre, kadınların menstrüel döngüsü sırasında tartıda, 2 ila 6 kilo arası fazla çıktıkları hesaplanmıştır. Tüm bu kilo alımının sadece sıvı ve su tutulmasından geldiğini varsaymak yanılgındır. Menstrüel döngü sırasında kilo alma deneyimi yaşayan birçok kadın ekstra yemek isteği yaşar ve onlara en çok kiloyu bu durum aldırır.

Kilo almanın adet dönemi boyunca gerçekleştiğini söylemek yanlış olur. Aslında kilo verme mens döngüsünün ilk üç aşamasında gerçekleşir ve kanama döneminde rahatlamaya başlar. Bu yüzden öncelikle adet döngüsüne bir göz atmamız gerekir.

Adet Döngüsü

Premenstrüel Aşama: Bu aşama kanama periyodunun başlamasından yaklaşık iki hafta önce gerçekleşir. Adet semptomlarının çoğu bu aşamada başlar ancak bunlar azdır ve sonraki iki aşamada daha şiddetli hale gelirler.

Folliküler Evre: Bu evre, kanama dönemi başlamadan yaklaşık bir hafta önce gerçekleşir. Bu aşamada östrojen vücuda su basmakta ve döllenmiş bir yumurtaya hazırlanırken uterin astar kalınlaşmaya başlamaktadır. Şişkinlik bu aşamada başlar. Şişkinlik sindirim açısından bir sorundur ve eğer bağırsak hareketleri engellenmişse ve kadın kabız olursa şişkinlik artar. Sonra sindirim sisteminde gaz oluşur ve şişkinliğe neden olur. Ovulasyon yani yumurtlama dönemi, bu aşamanın sonunda başlar.

Luteal Evre: Bu aşama, kanama periyodunun başlamasından yaklaşık bir hafta veya 5 gün önce gerçekleşir. Yumurtalar bu aşamada fallop tüplerine salınır ve hormon östrojeni artık sisteme su basmaz. Progesteron hormonu devreye girer ve şişkinlik burada ortadan kalkmaya başlar.

Adet Dönemi Aşırı rahim astarının, aşırı suyun, işlenmemiş yumurta ve kanların kanaması veya dökülme zamanıdır. Bu aşama ancak kadın, döngüde herhangi bir zamanda hamile kalmazsa olur. Dönemin başlangıcı ve bütün fazlalıkların dökülmesi ile birlikte kilo alma konusu da ortadan kalkar.

Menstrüel Dönem Sonrası Aşama: Bir iki hafta boyunca kanamanın sona ermesinden sonraki dönemdir. Çoğu kadın, siklus tamamlanmış olmasına rağmen, bu saatte adet dönemi ile aynı olan semptomlara sahiptir. Kilo alımı bu aşamada baştan başlayabilir.

Adet Döneminde Kilo Artışının Belirtileri ve Nedenleri

Birçok kadın için bu kilo artışı, adet döneminin öncesinde ve sonrasında da yaşanabilir. Genellikle kilo alma öncesi şişkinlik başlar. Adet döngüsüne baktığımızda bildiğimiz gibi, bu şişkinlik sindirim sisteminde tıkanan gazdan ve adet döngüsünün ilk üç aşamasındaki kabızlıktan gelmektedir.

Çoğu zaman bu normal kilo artışı, adet öncesi sendromun bir parçası olarak gerçekleşir. Bu durum, bunun adet öncesi aşamasında olduğu anlamına gelmez. Adet başlayabilir ve genellikle kanama veya periyot başlayana kadarki döngünün ilk aşamalarında şişkinlik geçer ve tamamlanır. Bu, kilo almanın, adet öncesi aşamada, foliküler ve luteal evrede gerçekleşebileceği anlamına gelir. Peki, herkes kendi döngüsü boyunca kilo mu alıyor? Döngüye bağlı değilse neden kilo alınıyor?

Adet sırasında aşırı kilo almanın en az dört nedeni vardır. Bu nedenler; sıvı tutma, yiyecek arzularının artması, şişkinlik ve düşük magnezyum oranı olabilir. Özellikle vücudun su tutma oranının artması hem şişkinlik hem kilo olarak tartıda gözükecektir. Bu süre içerisinde vücutta su tutabilecek tuzlu gıdalardan uzak durmak ve yavaş tempolu egzersizler yaparak kan dolaşımını hızlandırmak, şişkinliklerin geçmesine yardımcı olacaktır.

Regl dönemi ve zayıflama konusunda daha detaylı bilgi almak  tıklayın!

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Zehra Candanseven dedi ki:

  Adet dönemine ne zaman girsem fazladan kilo alıyorum. Duygusal olarak zaten sıkıntılar yaşarken bir de bu gelince iyice canım sıkılıyor.

 2. Bihter dedi ki:

  Adet döneminde kilo vermek mümkün mü? Bu süreçte beslenmeme dikkat etsem ve spor yapsam kilo verebilir miyim?

  • Betül Yücel dedi ki:

   Bihter hanım;
   Evet bu süreçte yaptığınız spor ve düzenli beslenmenin faydasını mutlaka görürsünüz. Tartı anlık olarak kilonuzu yüksek gösterse de adet dönemi sonrasında bolca eksi göreceğinize emin olabilirsiniz.

 3. Mihriban dedi ki:

  Betül Hanım birşey sormak istiyorum. Adet döneminde detoks yapılabilir mı. Ben 3 günlük kabak diyetine başlamıştım bugün 3.gunüm ama regl oldum bi zararı var mı

  • Betül Yücel dedi ki:

   Mihriban hanım;
   Yapmanızda bir sakınca yok ama regl döneminde ödem arttığı için tartıda sonuç istenilen gibi olmayabilir.

 4. Selvi Yilmaz dedi ki:

  Adetliyken kilo vermek daha kolay ama sadece sonucu görmek için biraz sabretmek gerekiyor. Ben regl dönemi sonrasında yaklaşık 2 kilo veriyorum. Peki, yumurtlama döneminde kilo artışı olur mu?

 5. Sedef Yavuz dedi ki:

  Bugün çok mutsuzum. Arkadaşlarımın arkamdan buldozer dediğini duydum ve dünden beri ağlıyorum. İnsanlar neden böyle? Sürekli dış görünüşle yargılanmak o kadar üzücü ki.
  Ama kesin kararlıyım bu sefer. Diyete başlayacağım ama regl dönemindeyim. Adetliyken diyete başlanır mı? Bir zararı olur mu?

  • Betül Yücel dedi ki:

   Sedef hanım;
   Ne yazık ki pek çok insan sizin yaşadığınız duruma benzer durumları yaşamakta. Benim bakış açım bu sizin arkadaşlarınızı tanımanız için bir fırsat. Evet, kilo verin. Çünkü bu sağlığınız ve kendinizi daha iyi hissetmeniz için önemli ama bunu kendiniz için yapın. Başkaları için değil.
   Sorunuza gelince; evet, regl döneminde diyete başlayabilirsiniz. Kilo da verirsiniz ama tartıda gördüğünüz rakamlar yanıltıcı olabilir. Başka bir sakıncası yok.

 6. Leyla dedi ki:

  Meraba ben 3 aralikta diyete basladim. Ama tartilamadim kilomu biliyordum ama. Gerckten sıkı bir diyet uyguluyorum. Tartimin pili bitmisti gecen pazar aldk ama kilo verms gibi cikmadm tartda regle 1 hafta vardi diye mi acaba cunku bu pazarda regl oldm ben regl bitene kadar mi tartilmayim acaba bilgilendirr misinz

  • Betül Yücel dedi ki:

   Regl bittikten 2-3 gün sonra tartılırsanız daha sağlıklı sonuçlar alırsınız Leyla hanım.

 7. Sevval dedi ki:

  Merhabalar betül hanım adet günüme az kaldı 3 gün spor yapmama ragmen kilom hiç eksilmedi hatta 1,5 kg artış var sizce adet bitiminde kaç kg vermiş olucam çok strestliyim ne olur cevaplayın

  • Betül Yücel dedi ki:

   Merhabalar Seval hanım.
   Adet dönemindeki kilo artışı kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. 2-3 kiloya kadar dahi çıkması olası.
   Regl döneminiz bitene kadar bolca su ve yeşil çay tüketirseniz beslenme düzeninize de dikkat ederseniz bu dönem sonrasında bolca eksi göreceğinize eminim. Rakam vermek doğru olmaz ama ortalama 2-3 kilo ekside olacağınızı düşünüyorum.
   Unutmayın ki adet döneminde vücudun metabolizma hızı da artıyor.
   Bitiminde bizimle de paylaşırsanız sevinirim.

  • Asli dedi ki:

   Seval hanım son durumunuz nedir adetten sonra kaç kilo vermişsiniz acaba merak ettim bende aynı durumdayım o yüzden soruyorum

 8. Fatoşşşş dedi ki:

  Bende polikistik over sendromu var hocam daha önce uznan bir diyetisyen yardımıyla 26 kilo vermiştim ve sağlıklı yaşama çok güzel bir adım atmıştım daha sonra hamile kaldım ve emzirme döneminde tekrar eski kiloma ulaştım 🙁 şimdi tekrar diyete başladım geçen 1 haftada 2,5 kilo vermiştim (sporda yapıyorum) bu hafta tartıldığımda berdiğim kiloları almış gözüküyorum acaba neden pkolu olduğum için adet olup olmayacağımı bilemiyorum

  • Betül Yücel dedi ki:

   Fatoşşş hanım;
   Ne yazık ki hamilelik ve daha çok emzirme döneminde kilo alım miktarı yüksek oluyor.
   Çok büyük ihtimalle vücudunuz ödem tutmuştur. Regl düzensizlikleri de çok etkili tabi ki bu durumda.
   Bol bol yeşil çay, su tüketebilirsiniz. Gün içerisinde birkaç dilim ananas tüketirseniz de yardımcı olur.