Arkadaşımın Diyetini Uygulayabilir Miyim? Zayıflatır Mı?

İnternette milyonlarca kişiye tavsiye edilen pek çok diyet listesi vardır ve o listeyi uygulayan da yüzlerce insan vardır. Siz o listeyi uygulayan kişilerden sadece birisiniz ve sizin yüzlerce kişinin uyguladığı başka diyetleri uygulamanız hiç de doğru değildir. Aynı şekilde arkadaşlarınızın diyet listelerini alıp, aynı etkiyi görmeyi beklemek de büyük bir hatadır.

Kişiye Özgün Olmayan Diyetleri Uygulamak Neden Yanlış?

Sizin boyunuzu, kilonuzu, yaşınızı, herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını kısacası hiçbir kişisel özelliğinizi bilmeden önerilen bu diyetler sizin için uygun olmayabilir.

Siz bu diyetleri uygulayan yüzlerce insanla birebir aynı özellikte değilsiniz ve bu diyetler kişisel farklılıklar göz önüne alınarak oluşturulmamıştır.

Diyetisyene gidip kendisine özel bir diyet programı alarak diyete başlayan arkadaşınızın diyet listesini uygulamak dahi doğru değildir. Arkadaşınız sizinle aynı yaşta, kiloda ve boyda olabilir elbette ama kan şekeri düzeyiniz, kolesterol seviyeleriniz, tiroit hormonları seviyeleriniz gibi kan bulgularınızda farklılıklar olabilir.

Verilen listelerde belki sizin için alerjen veya hastalığınızı tetikleyici besinler yer alıyor olabilir ve bu da sizi ölüme kadar götürebilir.

Neden Diyetler Kişiye Özgün Olmalıdır?

Her bireyin kişisel özellikleri farklıdır ve bu özelliklerine göre ihtiyacı olan enerji, karbonhidrat, protein ve yağ hesabı yapılmalıdır.

Diyabet, hiperkolesterolemi, hipotiroidi gibi hastalık durumları varlığına göre bu hastalıkları tedavi edici ve koruyucu nitelikte uygun diyet listeleri oluşturulmalıdır.

Her insanın kilosuna ve yaşına göre kilo verme hızı değişir. Her bireyin aynı hızda kilo vermesi doğu değildir ve bu hız kişiye özel ayarlanmalıdır.

Her bireyin sosyo-ekonomik durumu göz önüne alarak maddi imkânlarına uygun ölçüde günlük temin edebileceği besinler listede yer almalı ve kişi maddi olarak zorlayan diyetler verilmemelidir.

Yorum yapın