Düz Bir Karın İçin Doğru Karbonhidrat Kaynakları

Bayanlar için yağsız, sarkmayan ve düz bir karın, erkekler için ise baklava dilimlerinin belirgin olduğu sıkı bir karın her zaman arzu edilen bir vücut tipidir. Karın bölgesindeki yağlanma hormonal dengesizlikler ve tüketilen besinlerin çeşidi ile yakından ilgilidir. Özellikle yüksek yağ ve yüksek basit karbonhidrat alımı bu gölgedeki yağlanmaya, bel çevresinin genişlemesine sebep olmaktadır. Bu yüzden tüketilen besinlerin miktarına ve türüne dikkat edilmelidir. Peki, düz ve sıkı bir karna sahip olmak için tüketilmesi gereken doğru karbonhidrat kaynakları nelerdir? İşte sağlıklı 3 karbonhidrat kaynağı;

  1. Çok Tahıllı Ekmekler

Ekmeği tamamen kesmeyip, beyaz ekmek yerine tam tahıllı veya çok tahıllı ekmek tüketmek günlük alınan protein ve lif oranını artıracaktır. Bu sayede kaslar güçlenip sıkılaşacak ve sindirim sistemi düzenli çalışıp, kabızlık, şişkinlik gibi sorunlar yaşanmayacaktır.

  1. Nohut, Fasulye ve Mercimek Gibi Bakliyatlar

Kompleks karbonhidratlar, posa ve bitkisel proteinler bakımından oldukça zengin olan bakliyat grubundaki mercimek, fasulye, nohut, barbunya ve bezelye gibi besinler diyette mutlaka haftada bir veya iki gün bulundurulmalıdır. Hem içerik hem de çeşitlilik bakımından oldukça zengin olan bu grubu sıkılmadan dönüşümlü olarak tüketerek basit karbonhidratlardan uzak durabilirsiniz. Özellikle vejeteryanlar için doğru bir seçimdir.

  1. Kiona

Yüksel posa ve düşük glisemik indekse sahip olmasıyla kiona,  en sağlıklı tahıl olarak görülen kahverengi pirinci bile geride bırakmaktadır. Ayrıca protein içeriği de oldukça yüksek ve gluten içermemesi sebebiyle gluten intöleransı olan bireylerin rahatlıkla tüketebileceği bir karbonhidrat türüdür. Kiona tüketimi ile günlük alınan protein ve lif alımını artmakta, bu sayede karın bölgesinde istenilen görüntüye kavuşulmaktadır.

Yorum yapın