Aşırı Yeme İsteğinin Sebepleri Nelerdir?

Bir tür yemek bozukluğu olan aşırı yeme isteği geçmişte dünya ülkelerinde yaygınken son yıllarda ülkemizde de oldukça fazla yayılmaya başlamıştır. Temelinde psikolojik bir sorun ile başlayan bu hastalığa sahip olan kişiler yemeğe oturdukları zaman hızlı bir şekilde ve çok fazla yiyecek tüketirler. Bu yeme durumuna tıka basa yemek de denebilir. Bu hastalığa yakalanan kişiler aşırı yemek yedikten sonra bir rahatlama hissederler ve yeme esnasında kesinlikle kendilerini kontrol edemezler.

Aşırı Yeme İsteği Bir Hastalık mıdır?

Aşırı yeme isteği ciddi ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde hastalar üzerinde öldürücü sonuçlara neden olabilir. Aşırı yeme isteğine sahip olan hastaları tespit edebilmek oldukça kolaydır. Bu kişiler gün içerisinde sık sık acıkır ve sürekli yemek halinde olurlar. Ayrıca bir kez yemeğe oturduklarında adeta bir çöpçü balığı gibi şişene kadar ne bulurlarsa ağızlarına atarlar. Özellikle aile içerisinde çocukların takibi bu hastalığı önleyebilmek adına çok önemlidir. Genç yaşlarda tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yıllarda vazgeçilmesi çok zor bir alışkanlık haline gelir.

Aşırı Yeme İsteğinin Nedenleri Nelerdir?

Aşırı yeme isteğine sahip olan kişilerin bu hastalığa bulaşmış olmalarının nedenleri arasında geçmişlerinde yaşadıkları bir depresyon durumu söz konusu olabilir. Geçmişlerinde herhangi bir depresyon belirtisi göstermeyen kişilerin içlerinde bulundukları koşullar yüzünden stres ve sinir olmaları da yine aşırı yeme isteğinin sebeplerindendir. Farklı konularda duyulan üzüntü, kaygı, sıkıntı ve öfke aşırı yeme isteğini zaman zaman tetikleyebilir. Yapılan bazı araştırmalar anne ya da babada yeme bozukluğu olan çocukların aşırı yeme isteğine daha sık yakalandığını bizlere göstermiştir. Aşırı yeme isteğinin nedenlerinden bir diğeri ise ailelerin çocukların yeme alışkanlıklarına gösterdikleri tepki ve otoriter tutumlarıdır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aşırı Yeme İsteğinin Sebepleri Nelerdir? için yorumda bulun

    Aşırı Yeme İsteğinin Sebepleri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aşırı Yeme İsteğinin Sebepleri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.