Ritalin Kilo Verdirir Mi? Aldırır Mı?

Çağımızda insan bedeni üzerinden yaratılan mükemmeliyetçilik algısı, fazla kilo sorunu olan veya vücudunun herhangi bir yeriyle barışık olmayan bireyleri farklı ve hatta bazen akla yatkın olmayan çözüm yolları aramaya itmektedir. Ne yazık ki yaratılan bu algıdan özellikle ergenlik çağında genç kız ve erkeklerin fazlasıyla hasar aldığı kanıtlanmış bir bulgudur ve erken yaşlardaki yanlış ürün kullanımlarının etkileri giderilemeyecek derecede büyük olabilmektedir. Bu tarz ürün ve ilaç kullanımlarına verilebilecek bir örnek de “Ritalin” isimli ilaçtır.

Ritalin Nedir?

Öncellikle belirtilmelidir ki Ritalin bir ürün, zayıflama ilacı, ek besin veya takviye değil uyarıcı bir ilaçtır. Kesinlikle doktor teşhisi olmadan ve reçetesiz alınmamalı ve kullanılmamalıdır. Etken maddesi metilfenidat olan bu ilaç dikkat eksikliği, kronik uyku bozukluğu (narkolepsi) ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılır.

İlacın etken maddesi metilfenidat merkezi sinir sistemine etki ederek katekolamin açığa çıkarır ve aynı zamanda önemli bir alerjendir. Özellikle psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan diğer birçok ilaçlarla birleştiğinde toksin etkisi yaratabilir ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu nedenle kullanım dozu ve şekli çok önemlidir.

Ritalinin Yan Etkileri

100 hastadan 1 ve 10 arası kullanıcıda görülen yan etkileri şunlardır;

  • Özellikle fiziksel aktivite sonrası; göğüs darlığı, mide bulantısı, nefes darlığı
  • Kendinizi normalden farklı olarak ani şekilde çok mutlu veya çok mutsuz hissetme sanrıları
  • Gerçekte olmayan şeyleri duyduğunu veya gördüğünü zannetme hissi
  • Deride tahriş ve soyulma durumu (nadiren)
  • İştah azalması ve buna bağlı gelişen kilo kaybı

Ritalinin Zayıflama Üzerine Etkisi

Bağımlılık etkisi yaratan tüm ilaçlar gibi ritalinde kullanım sürecine bağlı olarak iştah kaybına ve sinir sisteminin yavaşlamasından kaynaklanan ani kilo kaybına neden olur. Ancak bünyeyi sinsice çökerten, sağlıksız bir kilo kaybından bahsedildiği için doktor tavsiyesiyle kullanıldığı takdirde dahi hasta ek gıdalarla takviye edilmeli ve mutlaka vitamin desteği almalıdır. Bu yolla özellikle 18 yaş ve altı hiperaktivite tedavisi gören çocuk hastalar ilacın yan etkilerinden en az seviyede zarar görmeleri için desteklenmeli ve gelecek hayatlarında bir bağımlı olmamaları için gereken yapılmalıdır.

“Ritalin Kilo Verdirir Mi? Aldırır Mı?” üzerine bir yorum

  1. Ben ritalim kullanıyorum. 19 yaşında, 170 boyunca ve 98 kiloyum.
    Ritalin kullanmaya başladığımdan beri 10 kilo verdim. Kilo vermemin başlıca nedeni iştahımın kesilmesi. Yoksa durup dururken kilo verdirmiyor ama çok fena sinir yaptı bende.

    Cevapla

Yorum yapın