Zayıflama Yöntemleri » Zayıflatır Mı? » Bulgur Zayıflatır mı? Kilo Mu Aldırır?

Bulgur Zayıflatır mı? Kilo Mu Aldırır?

Özellikle son zamanlarda pirinç yerine en çok tüketilen gıdaların başında gelen bulgurun geçmiş yıllarda kilo aldırdığı düşünülmekte ve bu sebeple tüketimi de oldukça az olmaktaydı. Ancak yapılan son araştırmalardan sonra bulgurun kilo aldırmanın aksine vücut için pek çok yararlı içerik barındırdığı ve fazla kilo problemi olan kişilerde zayıflamaya yardımcı olduğu kanıtlandı.

Hem leziz hem de besleyici değeri çok yüksek bir gıda olan bulgur kolaylıkla hazırlanabilirken, kilo verilmesine de yardımcı olabilmektedir.

Bulgurun İçeriğinde Neler Vardır?

İçerisinde barındırdığı yüksek lif ve protein ile oldukça doyurucu bir gıda olan bulgur, kalori bakımından da sanıldığının aksine oldukça düşüktür. Unlu gıdaların içerisinde kilo aldırmayan nadir ürünlerden birisi olan bulgur ayrıca esmer pirinç ve beyaz pirince göre hem az kalori hem de daha çok lif seçeneği ile pilav yapımında kullanılabilecek en iyi tahıl türlerinden birisidir.

Bulgurun içindeki lif sayesinde kabızlığı önlemesi ve özellikle diyet dönemindeki kişilerin sindirim problemlerini gidermesi sebebiyle bugün diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet programlarında olmazsa olmaz gıdaların arasında yer almaktadır.

Üretim ve paketleme aşamalarında çok az işlemden geçirildiği için diğer tahıl ürünlerine göre çok daha sağlıklı olan bulgurun içerisinde yüksek oranda protein ve diğer önemli mineraller de yer almaktadır.

Bulgur Zayıflamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Bulgurun kendi hammaddesi olan ve suda çözünemeyen lifler, vücudun içerisindeki fazla suyu emerek biriken ödemin dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Böylece vücutta kilo vermeyi zorlaştıran toksinler kolaylıkla vücuttan dışarıya çıkartılmış olmaktadır. Ayrıca yine vücutta gezinen kanserojen maddelerin de günlük yeterli bulgur tüketimi ile vücuttan atılması mümkündür.

Ancak bulgur da neticede undan yapılan bir gıda olduğu için, tüketiminde aşırıya kaçılmamalı ve özellikle akşam saatlerinde ölçülü yenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir