Lezzetli Diyet Patlamış Mısır Tarifi ve Kalorisi

Patlamış mısır tarifi denemek isteyenlerden biriyseniz yağsız ve tuzsuz olarak denemelisiniz. İçerisine birkaç kaşık yağ, ciddi oranda tuz ilave ettiğinizde mısırın faydasından çok zararı olmasına neden olursunuz. Bu sebeple öncelikle nasıl tüketmek istediğinize karar vermelisiniz.

Lezzetli ve diyet patlamış mısır isterseniz alternatiflerinizin bol olduğunu bilmelisiniz. Mikrodalgada yağsız patlamış mısır yapabildiğiniz gibi tencerede de aynı şekilde değerlendirebilirsiniz.

Yağsız Lezzetli Diyet Patlamış Mısır Tarifi

Yağsız mısır patlatma nasıl yapılır sorusunun cevabı yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. Bunun için öncelikle patlatmak istediğiniz mısırları, yapışmaz özellikli derin bir tencerenin içerisine almalısınız.

Tencere teflon ya da seramik olabilir. Daha sonra kapağını kapattığınız tencereyi, orta boy ocakta yüksek ateşte pişirmeye başlamalısınız. Hiç karıştırmayacağınız mısırları bir süre patlayana dek bekletmelisiniz.

Patlamaya başlayan mısırların, patlaması son bulduğunda ocağın altını kapatmalısınız. Sonrasında dilerseniz tuz gezdirebilirsiniz.

Kekikli Diyet Patlamış Mısır Tarifi

Patlamış mısıra en çok yakışan baharatlardan biri kekiktir. Yağsız ve yalnızca baharatlı mısırdan hoşlananlar için kekik ve limon işe yarayacaktır. Bunun için öncelikle mısırlarınızı derin bir yapışmaz tencere almalısınız.

Altını yüksek ateşte bırakıp patlamasını beklemelisiniz. Mısırlarınız patlarken siz de derin bir kâsenin içerisine bir adet limonun kabuklarını rendelemeli üzerine yarım limonun suyunu sıkmalısınız. Sonrasında limon suyu içine bir tatlı kaşığı kekik ilave etmelisiniz.

Mısırlarınız patladıktan sonra derin bir kabın içerisine alıp üzerine limonlu kekik karışımınızı eklemelisiniz. Bu süreç sonunda ekstra kekik ilavesi de yapabilirsiniz. Tuzsuz mısır yiyemeyenler için göz kararı az bir miktar ilave edilmesinde sakınca yoktur.

Acılı Diyet Patlamış Mısır Tarifi

Yağsız patlamış mısır nasıl yapılır sorusu kadar acılı patlamış mısır nasıl yapılır sorusu da sorulmaktadır. Bunun için öncelikle derin bir tencerede mısırlarınızı patlatmalısınız.

Mısırlarınız patlamaya başladığında herhangi bir tava içerisinde 3 yemek kaşığı tereyağını eritmelisiniz. Üzerine 1,5 tatlı kaşığı sarımsak rendelemelisiniz.

Sonrasında yarım tatlı kaşığı kimyon, 2 çorba kaşığı acı sos, 1 tatlı kaşığı kıyılmış dereotu göz kararı tuz ilave etmelisiniz. Eklediğiniz tüm malzemeleri 1-2 dakika kadar pişirmelisiniz.

Mısırlarınızın tamamı patladığında derin bir kâsenin içerisine alıp üzerine hazırladığınız sosu dökmelisiniz. Patlattığınız mısır fazlaysa oranlarda arttırma yapabilirsiniz.

Yağlı ve Tuzlu Patlamış Mısır Kaç Kalori?

Evde özellikle kış günlerinde tercih edilen patlamış mısır, yağlı ve yağsız şekilde hazırlanabilmektedir. Birbirinden farklı pek çok tarifle denenen patlamış mısırın, diyet sürecinde özellikle yağsız ve tuzsuz şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Yağlı olarak hazırlandığında bir porsiyon patlamış mısırda 246 kalori bulunmaktadır. İçerisinde 54.97 gram karbonhidrat, 7.26 gram protein ve 17.78 gram yağ yer almaktadır. Ayrıca 1.28 demir, 157.87 A vitamini, 13.91 kalsiyum ve 162.53 sodyum bulunmaktadır. Yağlı ve tuzlu şekilde patlattığınız mısır, diyete uygun bir mısır değildir.

Yağsız ve Tuzsuz Patlamış Mısır Kaç Kalori?

Diyette olduğunuz dönemde patlamış mısır tüketmek isterseniz yağ ve tuz kullanmamalısınız. Yağsız ve tuzsuz şekilde hazırlanan patlamış mısırın bir porsiyonunda 131 kalori bulunmaktadır. Yağsız patlamış mısır kalorisi, yağlı patlamış mısırın neredeyse yarısı kadar kaloriye sahiptir.

Yağsız ve tuzsuz şekilde hazırlanmış olan patlamış mısırın 100 gramında 36.43 gram karbonhidrat, 4.81 gram protein, 2.14 gram yağ bulunmaktadır. Bununla beraber 5.18 lif, 185.97 potasyum, 550.99 sodyum yer almaktadır.

Besleyici içeriğe sahip olan patlamış mısır yağsız hazırlandığında içerisindeki 14.08 kalsiyum ve 104.23 A vitamini vücut tarafından daha rahat kullanılmaktadır. Özellikle vitamin besleyiciliğinden faydalanmak isteyenler için bu şekilde hazırlamak çok daha sağlıklı sonuç verecektir.

Yorum yapın