Ayran Kilo Verdiriyor mu?

Ayran herkesin özellikle de yaz aylarında çok sevdiği, soğuk olarak tükettiği, sağlık açısından da birçok yararı olan bir içecektir.

Özellikle diyet yaparken büyük bir yardımcı olan ayranın tok tutma özelliği bulunuyor. Ayrıca protein yoğunluklu bir besin olduğundan dolayı, verilen kiloların kastan olmaması açısından yardımcıdır.

Ayran Diyeti Zayıflatır mı?

Ayran diyeti yaparak haftada 3 kilo vermek mümkündür. Ayran, hızlı yağ yakımı özelliği ve kişiyi tok tutma avantajı ile diyetin baş kahramanıdır. Tüm gün boyunca içen kişiyi tok tutarak yeme ihtiyacı hissettirmeyen bu içecek aynı zamanda da vücuttaki fazla yağların da atılmasını ve yakılmasını sağlamaktadır.

Ayran içerken yanında karbonhidrat içeren besinler yerine daha hafif, ızgara, zeytinyağlı gıdaların tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Ayran içerek zayıflamanın hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Çok sık uyku getirdiği için gün içindeki işlerinizin aksamasına ya da ağır işlemesine neden olabilir.

Ayran diyeti ayda en fazla bir hafta uygulanmalıdır. Sürekli yapılan aynı program hem bir yerden sonra kilo verdirmez hem de bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.

Benzer İçerik: 2 Günde 2 Kilo Verdiren Ayran Çorbası

Ayran Diyeti Nasıl Yapılır?

Ayran diyeti denilince akla gelen tüm gün boyunca sadece ayran içilip, yemek yenmeden diyet yapılması olabiliyor. Bu hem sağlığınız hem de kilo veriminiz açısından iyi bir durum teşkil etmediğinden ayranın yanında kilo yapmayan çorbalar, yağsız salatalar, ızgaralar ve hafif zeytinyağlı yemekler tercih edilmelidir.

Ayran diyetinde mutlaka kepekli ekmek tercih edilmelidir. Diyet listelerinde genellikle mevcut olan yoğurt, ayran diyetinde ayran da yoğurttan yapıldığı için ikisinin kullanımı ağır olacağından dolayı mevcut değildir. Ayran içerdiği bol kalsiyum nedeniyle de kilo verdirmektedir. Ayran hazırlanırken dikkat edilmesi gereken nokta ise yarım yağlı ya da light yoğurttan yapılmış olmasıdır.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ayran Kilo Verdiriyor mu? için yorumda bulun

    Ayran Kilo Verdiriyor mu? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ayran Kilo Verdiriyor mu? için ilk yorumu yapabilirsin.