Lahmacun Kaç Kalori? Diyette Yenir mi?

Lahmacun kalori hesabı yapılarak tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan lahmacun, hamur işi olduğu için yüksek kaloriye sahiptir. Bu nedenle sıkça tüketilmesi durumunda hızlı kilo artışı kendini göstermektedir. Lahmacunun hayatınızda yer edebilmesi için hazırlanış şekline dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kalın hamurlu, bol yağlı bir lahmacunun kilo verirken size yardım etmesi mümkün değildir. Bunun yanında ince hamurlu, hafif yağlı bir lahmacun sorun yaratmayacaktır.

Lahmacun kalori Canan Karatay, Arzu Karabulut gibi birçok uzman tarafından incelenmiştir. Kalori çizginizi aşmadığınız müddetçe lahmacunun hayatınızda yer almasında herhangi bir sakınca görülmemiştir.

Lahmacun Kaç Kalori?

Lahmacun birkaç türden ve boyuttan oluşmaktadır. Bu açıdan sipariş verirken veyahut evde hazırlarken bu konuda dikkat edilmesi önerilmektedir. Yiyeceğiniz lahmacun orta boy porsiyondan oluşmaktaysa içerisinde 221 kalori bulunduruyor demektir.

221 kalori olan lahmacunun; 21.51 gram karbonhidrat, 6.4 gram protein, 3.7 gram yağ bulundurduğu bilinmektedir. Ayrıca 1.19 demir, 1.91 lif, 9.69 kolesterol, 17.85 C vitamini, 61.52 A vitamini bulundurduğu tespit edilmektedir.

Fındık Lahmacun Kaç Kalori?

Orta porsiyon lahmacunun kalorisi kadar fındık lahmacun kaç kalori sorusu da merak edilmektedir. Fındık lahmacun ortalama olarak 110 gramdan oluşmaktadır. 1 orta porsiyonda 234 kalori alındığı bilinmektedir.

Bir adet orta boy fındık lahmacunun 100 gramında; 29.95 gram karbonhidrat, 9.6 gram protein, 5.7 gram yağ bulunmaktadır. Ayrıca 15.76 kolesterol, 119.94 sodyum, 2.1 lif oranı göze çarpmaktadır. İçerisinde vitamin de bulunduran fındık lahmacun 12.41 C vitamininden, 46.98 A vitamininden oluşmaktadır.

Ev Yapımı Lahmacun Kaç Kalori?

Lahmacunu hazır almak yerine evde tüketmek isteyenler ev yapımı lahmacun kaç kalori araştırmasını yapabilmekteler. Ev yapımı lahmacunun bir porsiyonu 327 kaloriden oluşmaktadır. Orta boy ev lahmacunu 209 gramdan oluşmaktadır.

100 gram ev lahmacunu içerisinde; 21.5 gram karbonhidrat, 7.98 gram protein, 4.32 gram yağ bulunmaktadır. Ayrıca 14.25 kolesterol, 228.16 potasyum, 186.24 sodyum bulunmaktadır. A vitamini oranı oldukça yüksek olan ev lahmacununun 314.61 A vitamini bulundurduğu bilinmektedir. Bununla beraber 18.18 oranında da C vitamini yer almaktadır.

 Lahmacun Diyette Yenir mi?

Lahmacun, diyet sürecinde merak edilen besinlerden biridir. Özellikle lahmacun diyeti bozar mı, yenmesinde sakınca var mı gibi sorular sorulabilmektedir.

Lahmacunun içerisinde karbonhidrat, yağ, protein, lif ve vitaminler yer almaktadır. Dolayısıyla kişilerin ihtiyacı olan birçok grubu karşıladığı görülebilmektedir. Her öğünde lahmacun tüketmek diyeti bozacaktır ancak haftada bir öğün yenmesinde herhangi bir sakın yoktur.

Lahmacunun diyeti bozmasına neden olabilmesi için hamur yoğunluğunun fazla olması gerekmektedir. İnce ve çıtır bir lahmacun sorun teşkil etmezken hamurdan oluşan, yağlı bir lahmacun diyet kurallarının dışına çıkmanıza neden olur. Bunun nedeni kalorisinin artması ve besin değerlerinin sağlıksız olmasıdır.

Lahmacun Kilo Aldırır mı?

Lahmacun kilo aldırır mı sorusunun cevabı size bağlıdır. Eğer her gün ısrarcı şekilde lahmacun yiyorsanız, öğle aralarınızdan akşam yemeklerinize kadar düzensiz şekilde lahmacunla besleniyorsanız lahmacunun hızla kilo aldıracaktır. Bu durum, lahmacuna özel bir şey değildir. Kim ısrarcı şekilde hamur işi tüketirse her seferinde birkaç kilo alıyor demektir.

Dengeli şekilde lahmacun yemenizde ise herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hemen her uzman lahmacun konusunda hem fikirdir. Ayda birkaç kez yalnızca bir öğünde 1-2 lahmacun yemek size kilo aldırmaz. Bu noktada önemli olan yeme oranınız ve sıklığınızdır. Bir oturuşta 4-5 adet lahmacun yiyebiliyorsanız kilo almanız son derece doğaldır. Haftanın bir gününde bir adet lahmacun yemek kimsenin kilosunda ciddi bir sarsıntıya neden olmaz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. miray dedi ki:

  Merhabalar ben diyet yapmak istiyorum kalori hesabi yaparak gunde 1000 kalorilik bir diyet uygulasam ve bu diyette istedigim herseyi yesem olurmu yani 1000 kalorilik yiyecek mesela kebap mesela üzüm ama 1000 gecmeyecek sekilde

  • admin dedi ki:

   Miray Hanım;
   Evet, kalori sayımı yaparak belirttiğiniz şekilde kilo verebilirsiniz ama yiyeceklerin kalorileri kadar içerilerinde bulunan protein, yağ, karbonhidrat miktarı da önemli. Yani siz, 1000 kalorilik yağ yediğinizde 1000 kalorilik protein aldığınızdaki gibi zayıflayamazsınız.
   O nedenle kalori dağılımını yaparken dengeli olmakta fayda var.