Lahmacun Kaç Kalori? Diyette Yenir mi?

Lahmacun kalori hesabı yapılarak tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan lahmacun, hamur işi olduğu için yüksek kaloriye sahiptir. Bu nedenle sıkça tüketilmesi durumunda hızlı kilo artışı kendini göstermektedir. Lahmacunun hayatınızda yer edebilmesi için hazırlanış şekline dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kalın hamurlu, bol yağlı bir lahmacunun kilo verirken size yardım etmesi mümkün değildir. Bunun yanında ince hamurlu, hafif yağlı bir lahmacun sorun yaratmayacaktır.

Lahmacun kalori Canan Karatay, Arzu Karabulut gibi birçok uzman tarafından incelenmiştir. Kalori çizginizi aşmadığınız müddetçe lahmacunun hayatınızda yer almasında herhangi bir sakınca görülmemiştir.

1 Adet Lahmacun Kaç Kalori?

Lahmacun birkaç türden ve boyuttan oluşmaktadır. Bu açıdan sipariş verirken veyahut evde hazırlarken bu konuda dikkat edilmesi önerilmektedir. Yiyeceğiniz lahmacun orta boy porsiyondan oluşmaktaysa içerisinde 221 kalori bulunduruyor demektir.

221 kalori olan lahmacunun; 21.51 gram karbonhidrat, 6.4 gram protein, 3.7 gram yağ bulundurduğu bilinmektedir. Ayrıca 1.19 demir, 1.91 lif, 9.69 kolesterol, 17.85 C vitamini, 61.52 A vitamini bulundurduğu tespit edilmektedir.

1 lahmacun kaç gram? sorusunun cevabının da net bir cevabı yoktur. Lahmacun yapan yere göre değişebilir. Ancak 1 adet lahmacun 150-170 gram aralığındadır.

2 Lahmacun Kaç Kalori?

2 adet lahmacun kalori miktarı 450 kcal civarındadır. Eğer yanında ekstra herhangi bir şey tüketmeyecekseniz bir öğünde 2 tane lahmacun yemenizde herhangi bir sakınca yoktur.

1 Adet Fındık Lahmacun Kaç Kalori?

Orta porsiyon lahmacunun kalorisi kadar fındık lahmacun kaç kalori sorusu da merak edilmektedir. Fındık lahmacun ortalama olarak 110 gramdan oluşmaktadır. 1 orta porsiyonda 234 kalori alındığı bilinmektedir.

Bir adet orta boy fındık lahmacunun 100 gramında; 29.95 gram karbonhidrat, 9.6 gram protein, 5.7 gram yağ bulunmaktadır. Ayrıca 15.76 kolesterol, 119.94 sodyum, 2.1 lif oranı göze çarpmaktadır. İçerisinde vitamin de bulunduran fındık lahmacun 12.41 C vitamininden, 46.98 A vitamininden oluşmaktadır.

Ev Yapımı Lahmacun Kaç Kalori?

Lahmacunu hazır almak yerine evde tüketmek isteyenler ev yapımı lahmacun kalori miktarını araştırırlar. Ev yapımı lahmacunun bir porsiyonu 327 kaloriden oluşmaktadır. Orta boy ev lahmacunu 209 gramdan oluşmaktadır.

100 gram ev lahmacunu içerisinde; 21.5 gram karbonhidrat, 7.98 gram protein, 4.32 gram yağ bulunmaktadır. Ayrıca 14.25 kolesterol, 228.16 potasyum, 186.24 sodyum bulunmaktadır. A vitamini oranı oldukça yüksek olan ev lahmacununun 314.61 A vitamini bulundurduğu bilinmektedir. Bununla beraber 18.18 oranında da C vitamini yer almaktadır.

Lahmacun Besin Değerleri

Lahmacunun besin değerleri içi ve hamuru hazırlanırken eklenen besinler ve oranlarından dolayı farklılık gösterebilir. Bu nedenle belirttiğimiz değerler bir lahmacun kaç kalori? Besin değerleri nasıl? sorusunu cevaplar.

 •  1 tane lahmacun protein değeri 10 gramdır.
 • 1 tane lahmacun karbonhidrat değeri 30 gramdır.
 • 1 tane lahmacun yağ miktarı 5 gramdır.
 • 1 tane lahmacun lif oranı 3 gramdır.
 • 1 tane lahmacunun sodyum miktarı 267 mg’dır.
 • 1 tane lahmacun kolesterol 15 mg’dır.
 • 1 tane lahmacun potasyum miktarı 300 gramdır.

Bir Porsiyon Lahmacun Kaç Tanedir?

Diyet yaparken diyetisyeniniz “1 porsiyon lahmacun” yiyebileceğinizi söylemiş olabilir. Bu durumda genellikle 1 porsiyon lahmacunun kaç tane olduğu araştırılmaya başlanır. Normal boyutlarda 1 lahmacun 1 porsiyon olarak kabul edilir. Eğer fındık lahmacun yiyecekseniz 1 porsiyon fındık lahmacun 2 taneye eş değer gelir.

Diyette Lahmacun Yenir mi?

Lahmacun, diyet sürecinde merak edilen besinlerden biridir. Özellikle lahmacun diyeti bozar mı? Lahmacun diyette yenir mi? gibi sorular sorulabilmektedir.

Lahmacunun içerisinde karbonhidrat, yağ, protein, lif ve vitaminler yer almaktadır. Dolayısıyla kişilerin ihtiyacı olan birçok grubu karşıladığı görülebilmektedir. Her öğünde lahmacun tüketmek diyeti bozacaktır ancak haftada bir öğün yenmesinde herhangi bir sakın yoktur.

Lahmacunun diyeti bozmasına neden olabilmesi için hamur yoğunluğunun fazla olması gerekmektedir. İnce ve çıtır bir lahmacun sorun teşkil etmezken hamurdan oluşan, yağlı bir lahmacun diyet kurallarının dışına çıkmanıza neden olur. Bunun nedeni kalorisinin artması ve besin değerlerinin sağlıksız olmasıdır.

Eğer düşük kalorili bir diyet uyguluyor ya da hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız “yarım lahmacun kaç kalori?” sorusunun cevabının 110 olduğunu aklınızda bulundurabilirsiniz. Diyette lahmacun yedim. Kilo alacağım diye düşünmek yerine yarım lahmacunun yanında ayran ya da salata tüketerek düşük kalorili bir öğün yapabilirsiniz.

Lahmacun Kilo Aldırır mı?

Lahmacun kilo aldırır mı sorusunun cevabı size bağlıdır. Eğer her gün ısrarcı şekilde lahmacun yiyorsanız, öğle aralarınızdan akşam yemeklerinize kadar düzensiz şekilde lahmacunla besleniyorsanız lahmacunun hızla kilo aldıracaktır. Bu durum, lahmacuna özel bir şey değildir. Kim ısrarcı şekilde hamur işi tüketirse her seferinde birkaç kilo alıyor demektir.

Dengeli şekilde lahmacun yemenizde ise herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hemen her uzman lahmacun konusunda hem fikirdir. Ayda birkaç kez yalnızca bir öğünde 1-2 lahmacun yemek size kilo aldırmaz. Bu noktada önemli olan yeme oranınız ve sıklığınızdır. Bir oturuşta 4-5 adet lahmacun yiyebiliyorsanız kilo almanız son derece doğaldır. Haftanın bir gününde bir adet lahmacun yemek kimsenin kilosunda ciddi bir sarsıntıya neden olmaz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. miray dedi ki:

  Merhabalar ben diyet yapmak istiyorum kalori hesabi yaparak gunde 1000 kalorilik bir diyet uygulasam ve bu diyette istedigim herseyi yesem olurmu yani 1000 kalorilik yiyecek mesela kebap mesela üzüm ama 1000 gecmeyecek sekilde

  • admin dedi ki:

   Miray Hanım;
   Evet, kalori sayımı yaparak belirttiğiniz şekilde kilo verebilirsiniz ama yiyeceklerin kalorileri kadar içerilerinde bulunan protein, yağ, karbonhidrat miktarı da önemli. Yani siz, 1000 kalorilik yağ yediğinizde 1000 kalorilik protein aldığınızdaki gibi zayıflayamazsınız.
   O nedenle kalori dağılımını yaparken dengeli olmakta fayda var.

 2. Elif Ateş dedi ki:

  Lahmacun kaç karbonhidrat hesapladığınızda günde 1 tane yiyebileceğinizi görürsünüz. Diğer öğünlerde kontrol ediyor ya da kilo kontrolü yapıyorsanız 2 tane de olur. Fındık lahmacun kalori ve besin değerlerini hesaplarken normalin yarısı olarak kabul edebilirsiniz. Bence diyet yaparken yenilebilecek en güzel yiyeceklerden birisi lahmacun.

 3. Muratt dedi ki:

  Lahmacunu çok seviyorum. Diyete başlarken en büyük korkum lahmacuna dayanamamak oluyor. Eğer 1,
  maksimum 2 tane yerseniz sorun yok ama ben bazen ipin ucunu kaçırıyorum.
  Lahmacunun protein değeri de çok iyi. Karbonhidrat miktarı kb değerine dikkat edenler için biraz can sıkıcı ama Canan hocanın bir bildiği vardır öneriyorsa.

 4. Güvercin dedi ki:

  Sitenize bayılıyorum Betül hanım ama bu saatte bu fotoğraf hiç olmadı. Sanırım açık lahmacuncu arayacağız 😊

  • Betül Yücel dedi ki:

   Sevgili Güvercin;
   Bir şeyi canınız çok çektiğinde önce 15 dakika spor yapmayı deneyin. İsteğinizin geçme ihtimali çok yüksek.
   Sevgiler.. 🙂

 5. Hakan dedi ki:

  1 lahmacun kaç dilim ekmeğe eş değer geliyor? Diyetisyenim günlük 4 dilim ekmeğe izin veriyor. 3 dilim yerine lahmacun yesem olur mu?

 6. Funda Darıca dedi ki:

  Çocuğum lahmacunu çok sevdiği için haftada bir gün mutlaka yiyorum. Katı diyetler yaptığım dönemlerde ne kadar yemek istemesem bile kokusunu duyduğumda dayanamıyorum. O yüzden çıtır lahmacun yiyerek en azından kalorisini azaltmış oluyorum.

 7. Mehmet Ali dedi ki:

  Neden benim sevdiğim her yiyeceğin kalorisi fazla oluyor? Lahmacun, pide ve pizza kaç kalori diye baktığımda yüksek rakamlar görüyorum. Bu kaloriler benim yiyeceğim sayıyı azaltıyor. Normalde 5 lahmacun yiyerek doyuyorum ama 2 tane ile doymaya çalışıyorum.

 8. Begüm dedi ki:

  Vegan lahmacun kalorisi normal lahmacuna göre yarı yarıya falan. Diyet döneminde seçenek olarak değerlendirilebilir.

 9. Betul dedi ki:

  Dukkan diyeti yapıyorum ve lahmacun yiyemiyorum ama baya rüyalarıma girmeye başladı. Dukkan lahmacun tarifini denedim ama kesinlikle aynı tadı vermedi. Son 7 kilo. Bekle beni lahmacun.

 10. Hayriye dedi ki:

  Lahmacun diyeti bozar mı? 1 aydır diyet yapıyorum ve 6 kilo verdim ama dün arkadaşıma gittik ve lahmacun söylemişler. Çok ısrar ettiler ve 1 tane yedim ama çok pişmanlık hissediyorum. Kilo alır mıyım?

  • Betül Yücel dedi ki:

   Hayriye hanım;
   Öğünde 1 lahmacun yemek diyetinizi bozmaz. Ancak mümkün oldukça saate dikkat etmenizde fayda var.

 11. Bekir Bulut dedi ki:

  Diyette lahmacun yenmez diyenlere hiç katılmıyorum. 40 kilo verdiğim, adeta hayatımı değiştirdiğim bir diyeti 3 ay önce sonlandırdım. Tek başına lahmacun kilo aldırmaz ve diyeti bozmaz. Kilo verirken diyette lahmacun yedim ama her zaman miktarına dikkat ettim. Asla 2 tanenin üstüne çıkmadım. Genelde 1 tane ile yetindim. Yanında bol salata ve ayran tükettim. Arkasından da mutlaka 1 saat yürüdüm. Kilo vermemi de hiç etkilemedi. Haftada bir mutlaka yerim.

 12. Ayten dedi ki:

  Lahmacun kalori detaylarını sizin kadar detaylı anlatan yok Betül hanım. Hangi türü ne kadar kalori, içerisinde ne var çok güzel anlatmışsınız. Biz ailece haftada 1 kere lahmacun yeriz. Diyet yaparken kalori hesaplamasına artık daha çok dikkat edeceğim.

  • Betül Yücel dedi ki:

   Güzel düşünceleriniz için teşekkürler Ayten hanım.

  • Pınar Yilmaz dedi ki:

   Off, bendensiniz. Lahmacun kalorisi deyince yüreğim hopluyor resmen. Kalorisiz tek bir yiyecek olacak deseler ve hangisi olacağını bana sorsalar lahmacun derdim 🙂

 13. Ceyda Özkan dedi ki:

  Bugün bizim lahmacun günümüz ama diyet yapıyorum. Lahmacunun kalorisi beni huzursuz ediyor ama her şeye rağmen vazgeçemiyorum. En azından 1 tane ve bol salata ile tüketeceğim.