Diyet Yaparken Kahvaltının Önemi

Diyet yaparken 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmek, diyetisyenlerin önemle tavsiye etmiş olduğu az az ve sık sık beslenme düzenini temsil etmektedir. Fakat bu öğünlerin içerisinde en önemli ve atlanmaması gereken öğün ise kesinlikle kahvaltı öğünüdür. Bu yazıyı okuyunca kahvaltının öğünün önemini daha iyi anlayıp, kahvaltıyı atlamamaya çalışacaksınız.

Kahvaltı Neden Önemlidir?

Kahvaltı öğünü; vücudun kendini yenilediği, metabolizmanın hızlandırılacağı saatlere denk gelmektedir. Bu yüzden kahvaltı yapmak gece boyu yavaşlayan vücut faliyetlerini tekrar hızlandırır, fiziksel ve ruhsal uyanmayı sağlar.

Kahvaltı yapmak gün içerisindeki diğer öğünlerin zamanında ve düzenli yapılmasını sağlar. Öğün atlamayı engeller.

Yeterli ve dengeli bir kahvaltı öğünü gün içerisinde alınabilecek enerji miktarını ciddi oranlarda azaltır.

Kahvaltı gün içerisinde konsantrasyon ve zorluklarla baş etme kabiliyetini artırır. Kişiyi canlı ve zinde tutar. Diyete uyumunu kolaylaştırır.

Kahvaltı yapılmadığı taktirde vücut bu durumu kıtlık gibi algılayıp metabolizma hızını yavaşlatır ve enerji harcamasını kısıtlar. Kahvaltı yapmak metabolizmanın yavaşlamasını engeller.

Kahvaltı yaparak güne tok olarak ve kan şekeri normal düzeylerde başlanır. Gün boyu da kan şekerinin dengede olması sağlanır, tatlı ve açlık krizleri önlenir.

Özellikle süt, yumurta, peynir gibi protein içeriği yüksek kahvaltı, gün boyu harcanan enerji miktarını belirgin düzeyde artırır.

Kahvaltı öğünü atlanıldığı taktirde bir sonraki öğüne kadar sağlıksız ve yüksek kalorili atıştırmalıklar tüketilir, boş ve aşırı kalori alınmasına yol açar.

Yorum yapın