Zayıflamak İçin Doğru Egzersizler

Diyet yaparken hem bu süreci desteklemek, hem de vücudunuzda kilo kaybı sonucu oluşacak sarkmaları engellemek için egzersiz yapmak oldukça doğru bir karardır. Fakat yapılan egzersizin türü çok önemlidir. Çünkü yağ yakmanıza fayda sağlamayacak egzersizler sadece sizin zamanınızı alır ve yorgunluğa sebep olur.  İşte sizin için zayıflamaya yardımcı en etkili egzersiz türleri;

  1. Yüzerek Kilo Verme

Yüzme, vücuttaki büyük kasların çalışmasını sağlayan ve birden fazla bölgeyi çalıştıran oldukça etkili bir egzersizdir.  Özellikle yaz ayları mutlaka yüzerek değerlendirilmeli, kış aylarında ise kapalı yüzme havuzları tercih edilmelidir. Ortalama 30 dk. yüzme 360 kkal enerji yakar.

  1. Yürüyerek Kilo Verme

Düzenli ve tempolu yapılan yürüyüşler yağların yanmasında oldukça etkili olmaktadır. Herkesin yapabileceği bu egzersiz tempoya bağlı olarak ortalama 1 saatte 250 kkal enerji yakar. Açık havada bol oksijenli ortamda yapılması etkisini artırmaktadır.

  1. Bisiklet Sürerek Kilo Verme

Bisiklet sürmek, yağ yakmak için mükemmel bir egzersiz türüdür. Vücutta birden fazla büyük kası çalıştırmaktadır ve 30 dakikada tempoya bağlı olarak 400 kkal yakar.

  1. Step Aerobik ile Kilo Verme

Değişken hareketleri içeren step aerobik, özellikle bayanların en çok şikâyet ettiği göbek, kalça, basen gibi merkez bölgeleri farklı hareketlerle çalıştırarak bu bölgelerdeki yağların yanmasını sağlar.  Tempolu olarak yapılan step aerobik ortalama 30 dakikada 500 kkal yakar.

  1. Ağırlık Çalışarak Kilo Verme

Ağırlık çalışmak özellikle spor salonlarında vazgeçilmez egzersizlerden biri olsa da özellik fazla kilolu ve diyete yeni başlayanlar için uygun bir egzersiz değildir. Kasların güçlenip vücudun daha şişmesine neden olacaktır. Ağırlık çalışmak için en doğru zaman ideal kilonuza yaklaştığınız ve var olan son fazla yağlarınızı kaslara dönüştürüp daha yapılı bir vücut istediğiniz dönemdir. Ortalama 30 dakika ağırlık çalışmak 250 kkal yakar.

Bunların dışında eliptik bisiklet, kickboks, kürek, dans etmek gibi etkili egzersizler de yapılabilir.

Yorum yapın